Вранці 24 січня заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко написав заяву про звільнення. Пізніше те ж саме зробили декілька заступників міністрів, Кабмін погодив звільнення п’ятьох голів ОВА, а Зеленський підписав укази про їх звільнення, в Генпрокуратурі звільнили заступника генпрокурора. Детальніше — в матеріалі Суспільного.
Зранку 24 січня Кирило Тимошенко виклав фото із заявою на звільнення з посади заступника керівника Офісу Президента. Згодом на сайті Президента оприлюднили указ Зеленського про звільнення Тимошенко. Суспільне намагалось зв’язатися з Кирилом Тимошенком, аби дізнатись причину його відставки, однак на дзвінки він не відповідав. Джерело в Офісі Президента нам повідомило, що Тимошенко пішов з посади через діяльність керівництва регіонів.
На посаді він перебував з червня 2019 року. Відповідав за питання інформаційної політики, а за рік почав курувати президентську програму "Велике будівництво". З початку повномасштабної війни в Україні відповідав за відновлення територій зруйнованих через бої.
У вересні 2022 року "позаштатний агент НАБУ" Євген Шевченко, під час розслідування правоохоронними органами ймовірного розкрадання гуманітарної допомоги у Запорізькій області, заявив, що до цього можуть бути причетні чиновники з Офісу Президента та партії "Слуга Народу": Андрій Єрмак, Кирило Тимошенко, Давид Арахамія та Давітян Вемір. Кирило Тимошенко назвав це "вкидом".
За місяць, у жовтні, журналісти Bihus.Info оприлюднили розслідування, у якому йшлось, що Тимошенко використовує у службових цілях позашляховик, який американська компанія General Motors передала для гуманітарних цілей та вивезення людей з зони бойових дій. "На ньому вже наїздили близько 40 000 кілометрів, їжджу разом зі співробітниками Офісу президента, регіонального департаменту, тому що ми намагаємося якомога швидше їхати на деокуповані території, щоб проконтролювати що там відбувається", — так прокоментував це Тимошенко та заявив, що передав авто в один з прифронтових регіонів.
У грудні 2022 року Кирила Тимошенка помітили за кермом автомобіля Porsche Taycan 2021 року, вартістю $100 000. Після цього НАЗК розпочало перевірку.
Звільнення в Кабміні
24 січня також подав у відставку В’ячеслав Шаповалов — заступник міністра оборони Олексія Резнікова. Він відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Звільнився через підозри Міноборони у розкраданні грошей на закупівлях харчів для ЗСУ, про що йшлося в розслідуванні видання "Дзеркало тижня".
"Пріоритетом у цій ситуації є забезпечення стабільної роботи Міністерства оборони України та створення умов для проведення прозорих неупереджених перевірок правоохоронними органами. Виходячи з мотивів всебічної підтримки Збройних сил та інтересів команди Міноборони у відповідності до європейської практики прийняв рішення залишити займану посаду", — йдеться у заяві Шаповалова.
21 січня Національне антикорупційне бюро затримало першого заступника міністра розвитку громад та територій України Василя Лозинського під час отримання хабаря у розмірі 400 тисяч доларів США. Ці кошти він одержав за сприяння в укладанні договорів на закупівлю обладнання та техніки. 24 січня заяви на звільнення написали заступники міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря та В’ячеслав Негода. "Лукеря та Негода вели регіональну політику та місцеве самоврядування. У зв’язку з об’єднанням міністерств вони завершували свої справи ще в кінці минулого року. Це не пов’язано з Василем Лозинським. Це різні політичні табори", — говорить директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.
Також 24 січня звільнили:
- Віталія Музиченко — заступника Міністра соціальної політики України.
- Анатолія Іванкевича — заступника голови Державної служби морського та внутрішнього водного транспорту та судноплавства України;
- Віктора Вишньова — заступника голови Державної служби морського та внутрішнього водного транспорту та судноплавства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації.
Звільнення в Генпрокуратурі
В Офісі Генерального Прокурора України повідомили про звільнення заступника генпрокурора Олексія Симоненка. Розпорядження підписав генпрокурор Ігор Костін. У дописі ОГПУ йдеться, що Симоненко сам подав заяву на звільнення.
Наприкінці січня журналісти "Української правди" опублікували матеріал про відпустку Олексія Симоненка. "Їздив у відпустку в Іспанію на "Мерседесі" львівського підприємця і депутата Григорія Козловського. Заступник генерального прокурора України Олексій Симоненко. Марбелья (Іспанія). Фото опублікувала дружина Симоненка в Інстаграм. За інформацією джерел у правоохоронних органах Симоненко перебував у відпустці за кордоном 10 днів", — йдеться у публікації.
Звільнення в регіонах
Кадрові зміни торкнулись й регіонів. 24 січня звільнили п’ятьох очільників обласних військових адміністрацій.
Дмитро Живицький очолював Сумську ОВА з червня 2021 року. До того працював заступником Міністра інфраструктури, та першого заступника міністра розвитку громад та територій України. 9 січня 2023 року поліція відкрила кримінальне провадження через тендерний скандал, в якому фігурував Олександр Безніс, тодішній радник Живицького.
Валентин Резніченко очолював Дніпропетровську обласну державну адміністрацію загалом протягом майже семи років: з 2015 по 2019 та з 2020 по 2023.
На початку листопада минулого року журналісти "Української правди" опублікували розслідування про те, як фірмі фітнес-тренерки Яни Хланти, з якою пов’язують Резніченка, виділили 1,5 мільярда гривень на відбудову доріг в області. Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження.
Також 24 січня звільнили очільника Запорізької ОВА Олександра Старуха. На посаді він перебував три роки. Минулого року СБУ та НАБУ проводили обшуки у кількох державних установах, зокрема у Запорізькій обласній військовій адміністрації. Правоохоронці розслідували ймовірне розкрадання гуманітарки.
Цьогоріч у березні Володимир Зеленський нагородив Старуха орденом Богдана Хмельницького третього ступеня.
Також звільнили Ярослава Янушевича — очільника Херсонської ОВА та голову Київської обласної військової адміністрації Олексія Кулебу, якого призначили заступником керівника Офісу президента.
За словами Олександра Солонтая, Янушевича, Резніченко та Старуха звільнили через "політичну зміну": вони були частиною команди колишнього заступника керівника Офісу Президента Кирила Тимошенка. "Дмитро Живицький може піти й на підвищення, бо до цього він працював заступником міністра в Мінрегіоні, а може й піти на іншу ділянку роботи, або зробити й перерву", — каже Солонтай.
Авторка: Дар'я Золбін.
Читайте також
- Парламент без "ОПЗЖ". Чи позбавлять мандатів колишніх однопартійців Медведчука
- Загибель міністра внутрішніх справ в катастрофі в Броварах — спогади про Монастирського
- "Ми маємо готуватись до наступу" — секретар РНБО Данілов