На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує

На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує

На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує
Херсонщина. Змілілі плавні річки Дніпро, 24 січня 2023 Фото: Білозерська громада/Facebook

На Херсонщині рівень води у дніпровських плавнях знизився майже на два метри. Інформацію про це разом з фото виклали у Фейсбук-групі Білозерської громади. Що могло викликати такий різкий спад води та чим це загрожує Суспільне поцікавилось у науковців.

Природним шляхом таке різке зниження рівня води, неможливе, вважає кандидат географічних наук, співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ Євгеній Коржов.

На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує
Херсонщина. Узбережжя змілілої річки Дніпро, 24 січня 2023 Фото: Білозерська громада/Facebook

"Безсумнівно, що ця ситуація є наслідком припинення постачання води у річищну мережу Дніпра через Каховську ГЕС, спричинене діями країни-агресора", — каже він.

Така ситуація, на його думку, вкрай небезпечна для пониззя Дніпра і завдасть шкоди донній флорі та фауні заплавних водойм, яких у регіоні нараховується понад 160. Вони займають площу близько 85 км2.

"За умов такого різкого неприродного осушення дна водойм його звичні мешканці такі як молюски, раки та інші, повністю гинуть, а на відновлення їх популяції можуть піти десятки років", — розповів Коржов.

За його словами, зараз на місці осушених берегів оголились значні площі багатолітніх мулових накопичень та неперегнивших залишків водних тварин і рослинності. При контакті з повітрям, каже вчений, ці мулові маси стають небезпечними — у них різко збільшується кількість бактерій, небезпечних хвороботворних мікроорганізмів та паразитів.

"Викиди продуктів гниття переносяться вітром на значні території та можуть спричинити зараження інших водних об'єктів та житлових масивів. Такі процеси не лише катастрофічно погіршують екологічне становище в регіоні, а й призводять порушення санітарно-епідеміологічного становища в озерах пониззя Дніпра і регіоні загалом", — застерігає Коржов.

На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує
Херсонщина. Мертва риба в плавнях змілілої річки Дніпро, 24 січня 2023 Фото: Білозерська громада/Facebook

Його колега, кандидат біологічних наук, завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ Павло Кутіщев говорить, що таке обміління негативно вплине і на нерест риби.

"Зважаючи на ситуацію, традиційні нерестові ділянки стануть непридатними для нересту: риба не матиме до них доступ та і необхідний субстрат — вищі водні рослини, загинуть. Більш того можлива втрата водних зав’язків між основним річищем Дніпра і заплавними водоймами. А вони являються традиційними нерестовищами для багатьох видів риб. Це додатково призведе до негативних екологічних наслідків", — каже вчений.

На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує
Херсонщина. Мушля в руці чоловіка з обмілілих плавнів, 24 січня 2023 Фото: Білозерська громада/Facebook

За його словами, режим попусків води з Каховської ГЕС напряму впливає на якість води й існування всіх гідробіонтів. Вчений говорить, що останні десятиріччя, об’єми скиду прісної води і так були на низькому рівні, часто менше норми, що пов’язано з інтенсивним її використанням на потреби аграріїв.

"Це щороку призводило до скорочення течії, утворення застійних зон, заростання, транспірації Процес випаровування води з поверхні рослиниводи, підвищення солоності внаслідок впливу води з Чорного моря, нерідкі замори риб за низької концентрації розчиненого кисню і підвищеного рівня сірководню. Таким чином, на фоні існуючих проблем, ненормований режим скидів прісної води з Каховської ГЕС, може призвести до катастрофічних екологічних наслідків для всієї Дніпровсько-Бузької естуарноїЕстуарій - однорукавне, лійкоподібне гирло річки, що розширюється в напрямку моря або океану. екосистеми", — говорить Павло Кутіщев.

Що відомо

  • Внаслідок обстрілів військових РФ у нижній ділянці біля шлюзу Каховської ГЕС масово загинула риба. Прокуратура відкрила кримінальне провадження.
  • Станом на вересень Каховська гідроелектростанція працювала в енергосистемі, видаючи від 40 до 110 Мвт/год потужності плаваючим графіком на підстанцію "Новокаховська". На станції працюють чотири агрегати з шести: один – на реконструкції, другий – на капітальному ремонті.
  • "Укргідроенерго" оцінює збитки, завдані російськими військовими гідротехнічній споруді Каховської ГЕС. Компанія збирає документи для подачі позову на Росію до Європейського суду з прав людини.
  • Каховська ГЕС, яку в перші дні вторгнення захопили російські військові, перебуває в управлінні Укргідроенерго.
  • На захопленій російськими військовими Каховській греблі скидають великі об’єми води, яка затоплює Нову Каховку. Під загрозою – навколишні села і Херсон.

Читайте також

Мертва риба в Дніпрі оглушена вибухами — херсонський науковець пояснив чому не буде екологічної катастрофи

335 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок