У наступні пів року РФ намагатиметься повернути ініціативу на полі бою — ISW

У наступні пів року РФ намагатиметься повернути ініціативу на полі бою — ISW

У наступні пів року РФ намагатиметься повернути ініціативу на полі бою — ISW
Президент Росії Володимир Путін та очільник Міноборони РФ Сергій Шойгу, 15 серпня 2022 року, фото: Getty Images

Протягом наступних шести місяців Росія проводитиме підготовку до рішучих стратегічних дій, щоб повернути собі ініціативу та покласти край поточній низці оперативних успіхів України.

Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

Як зазначають аналітики, протягом останніх одинадцяти місяців Росія не змогла досягти більшості своїх основних оперативних цілей в Україні. Зокрема, російським військам не вдалося захопити Київ, а також Донецьку та Луганську області, утримати завоювання у Харківській області чи утримати стратегічне місто Херсон.

При цьому російська кампанія генерала Сергія Суровікіна, спрямована проти критично важливої інфраструктури України наприкінці 2022 року, також не призвела до значних оперативних результатів та не деморалізувала українське суспільство, як, ймовірно, сподівався Кремль. Водночас президент Росії Володимир Путін та інші російські високопосадовці продовжують повторювати, що РФ не відмовилася від своїх максималістських цілей, попри поразки російських військ на полі бою.

"Хоча Путін не змінив своїх цілей щодо війни, з'являються свідчення того, що він змінює фундаментальні аспекти підходу Росії до війни, зробивши кілька нових напрямків зусиль", — зауважує ISW.

Зокрема, інститут проаналізував кілька напрямків російських зусиль, які, ймовірно, були спрямовані на підтримку активних наступальних дій у наступні шість місяців.

1. Кремль активізує як короткострокові, так і довгострокові зусилля щодо формування сил.

Путін та Міноборони Росії оголосили про плани радикального розширення російських Збройних сил шляхом формування нових дивізій, відновлення військових округів до 2010 року на заході Росії та збільшення призовного віку, розповідає ISW.

"Все це вказує на наміри Росії (хоча, ймовірно, не означає здатність) реформувати російські Збройні сили для ведення великомасштабних бойових дій із застосуванням звичайних озброєнь", — вважають аналітики.

Окрім того, українська розвідка повідомляла, що Кремль прагне довести чисельність військовослужбовців до двох мільйонів людей у порівнянні приблизно 1,35 мільйонами осіб станом на вересень 2022 року, а представники західної розвідки зазначали, що російське військове командування "серйозно готується" до можливої другої хвилі мобілізації.

2. Російські збройні сили зберігають мобілізований особовий склад для використання у майбутньому.

"Це — відхилення від початкового підходу Кремля до посилання ненавчених сил на фронт восени 2022 року", — йдеться у повідомленні.

В ISW нагадали, що 7 грудня Путін заявив, що російські Збройні сили ще не задіяли весь мобілізований персонал із першої хвилі мобілізації на передову. Аналітики припускають, що потрібен час для навчання та оснащення цих сил для більш пізнього концентрованого використання.

"Звичайні російські сили (на відміну від групи Вагнера та проксі-сил "ДНР"/"ЛНР") не проводили великих наступальних операцій і в основному зберігали оборонні позиції після серії успішних українських контрнаступів влітку та восени 2022 року", — зазначається в дописі.

3. Росія намагається оживити свою оборонно-промислову базу.

У грудні Кремль почав приділяти серйозну увагу відродженню російського оборонного потенціалу, пише ISW.

"З грудня Путін провів кілька зустрічей на найвищому рівні та відвідав оборонні підприємства по всій країні. Путін публічно визнав проблеми з поставками, такі як брак розвідувальних безпілотників, і, зокрема, зажадав, щоб один із його міністрів уклав контракти на державні оборонні закупівлі в короткі, ніж планувалося, терміни", — пишуть аналітики.

Окрім того, Путін та інші кремлівські чиновники також вели туманні дискусії про те, що російська влада може націоналізувати власність для підтримки військових дій Росії.

4. Росія змінює командування операцією.

В ISW нагадали, що Міноборони РФ змінило керівництво у війні проти України, призначивши начальника Генерального штабу Валерія Герасимова командувачем театру воєнних дій.

"Кремль також повертає початкових планувальників війни та із запізненням намагається виправити недоліки командної структури. Генерал армії Сергій Суровікін та попередні командири російських театрів військових дій не змогли провести рішучі операції, які Путін, ймовірно, нереалістично, мав намір здійснити.", — йдеться у повідомленні.

5. Кремль посилює підготовку російського інформаційного простору підтримки війни.

"Кремль формує інформаційний простір, щоб відродити підтримку вторгнення, повторно вводячи наративи до 24 лютого і вживаючи заходів щодо відновлення контролю за висвітленням війни після того, як раніше поступився цим простором безлічі незалежних суб'єктів", — зазначають в ISW.

Зокрема, наприкінці 2022 року кремлівські чиновники відновили поширення заяв про те, що існування незалежної України загрожує суверенітету і культурі Росії, виправдовуючи російське вторгнення і російські жертви, що тривають, неминучими і необхідними заходами "самооборони".

При цьому в ISW зазначають, що зусилля Кремля щодо підготовки до ймовірно намічених рішучих стратегічних дій у 2023 році не виключають зусиль Кремля щодо створення умов для затяжної війни.

"ISW не прогнозує "останньої спроби" Росії виграти війну в Україні. Війна не закінчиться, і Росія не обов'язково програє, якщо будь-яка з можливих дій, що обговорюються нижче, зазнає невдачі", — йдеться у повідомленні.

Читайте також

У Дніпрі під завалами можуть бути понад 30 людей, дефіцит в енергосистемі після обстрілів РФ. 327 день війни. Онлайн

На початок