Росія відправила до берегів НАТО фрегат з ракетами "Циркон"

Росія відправила до берегів НАТО фрегат з ракетами "Циркон"

Важливо
Росія відправила до берегів НАТО фрегат з ракетами "Циркон"
. Фрегат "Адмірал флоту Радянського Союзу Горшков" під час навчань, 28 травня 2022 року. Фото: AP

Із Росії до узбережжя країн Північноатлантичного альянсу вирушив фрегат "Адмірал Горшков", який є носієм гіперзвукових протикорабельних ракет "Циркон".

Про це 5 січня на своєму Telegram-каналі заявив заступник Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв.

"Головний подарунок на Новий рік з боєкомплектом ракет "Циркон" вирушив учора (4 грудня — ред.) до берегів країн НАТО. 1000 кілометрів дальності їх застосування з гіперзвуком у 9 Махів та можливістю використовувати будь-який заряд з гарантією долають будь-яку ПРО. Нехай стоїть десь за 100 миль від берега, ближче до річки Потомак. Так що радійте", — написав він.

Медведєв заявив, що ракета "приведе до тями будь-кого, хто становитиме пряму загрозу Росії" та її союзникам.

"Вам і вашим посіпакам, які вбивають наших людей, ніколи не буде прощення. Розмовлятимемо з вами мовою сили, раз по-іншому не розумієте. І випускатимемо ще більше сучасної зброї", — пообіцяв чиновник.

Читайте також: Путін доручив військам РФ в Україні припинити вогонь на Різдво

Як зазначають Військово-морські сили Збройних сил України, РФ відрядила у плавання фрегат "Адмірал Горшков". У ВМС переконані, що у такий спосіб Росія намагається відвернути увагу від невдач у війні з Україною.

"У зв’язку із постійними невдачами у війні з Україною, Російська Федерація продовжує зміщувати фокус уваги від невдач проведення так званої "спеціальної військової операції". Здобутки Чорноморського флоту відсутні, тому на державний рівень було винесено заходи щодо виходу в дальній похід, подалі від акваторії Чорного моря, фрегата пр. 22350 "Адмирал флота Советского Союза Горшков" озброєного ракетами "Циркон", —

У ВМС ЗСУ, зауважили, що церемонію відправки судна особисто очолив президент Росії Володимир Путін.

"Планується, що фрегат виконуватиме завдання бойової служби в акваторіях Середземного моря, Атлантичного та Індійського океанів. В ході бойової служби заплановано навчальне застосування гіперзвукових ракет "Циркон", — зазначається в дописі.

Що таке "Циркон"

"Циркон" — російська гіперзвукова протикорабельна крилата ракета. За заявою російської сторони, вона здатна розвивати швидкість понад 8 Махів (майже 10 тисяч кілометрів на годину) та уникати будь-яких наявних систем протиповітряної та протиракетної оборони. Окрім кораблів, ракета здатна уражати й наземні цілі.

Що відомо про погрози з боку РФ

21 грудня 2022 року президент Росії Володимир Путін заявив, що російська армія планує й надалі "підтримувати готовність і вдосконалювати боєготовність ядерної тріади", як гарантію збереження територіальної цілісності країни. Путін також повідомив, що в січні "на бойову службу" вийде фрегат "Адмірал Горшков" з новими гіперзвуковими комплексами "Циркон". Він додав, що найближчим часом на бойове чергування буде вперше поставлено міжконтинентальні балістичні ракети "Сармат", а у війська продовжують надходити ракетні комплекси "Ярс".

21 вересня 2022-го під час свого звернення Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

На початок