Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

13 травня Кабінет міністрів пом'якшив умови перебування людей на вулицях та на літніх терасах ресторанів. І якщо визирнути з вікна, то можна побачити, що українці насолоджуються весною. Проте до кінця пандемії ще далеко – це варто пам’ятати, перш ніж перейти до основної теми нашого матеріалу. Домашня ізоляція добігла кінця – як краще за все з неї виходити? Ми підготували декілька практичних порад, ідей для роздумів і натхненних побажань.

Позбудьтеся поствідпускного синдрому

Для деяких людей карантин лише з великою натяжкою можна назвати "відпусткою". Все-таки не так багато приємного в домашній самоізоляції 24/7 – рано чи пізно починає докучати нудьга. Але настав час повернутися на роботу або навчання і з новими силами взятися до справи. І відсутність повноцінного відпочинку не означає, що повертаючись на роботу, ви не відчуєте "поствідпускний синдром", або ж "депресію після відпустки": коли довгоочікувана професійна рутина починає дратувати не менше за одноманітні дні під замком.

У науковій спільноті немає єдиної думки з цього питання: більшість людей відчувають природний стрес від процесу адаптації до нових умов – і це абсолютно нормально. Такий стан може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Так чи інакше, мозок звикає у спокійній атмосфері перемикати телевізор і блукати квартирою. Тому його потрібно змусити знову полюбити працювати. Про те, як це зробити, ми розповідали в окремому матеріалі "Що таке поствідпускний синдром і як його позбутися".

Надягніть зручне взуття та прогуляйтесь вулицями

Нейробіолог Шейн О'Мара порадів би за наші мізки, дізнавшись, що ми нарешті можемо вийти на вулицю. У своїй книзі "The Praise of Walking" він пише: "Є такі морські безхребетні – асцидії, які знаходять собі затишну скелю, приліплюються до неї назавжди та насамперед з'їдають свій мозок. А є медузи, які починають життя як нерухомі поліпи, але потім вирушають у плавання та відрощують собі нервову систему".

Мораль у тому, що якщо ви не рухаєтеся – вам не потрібен мозок. У дерев його немає, ось вони й стоять нерухомо. Людський мозок створений еволюцією для постійного руху: шукати, орієнтуватися, прораховувати варіанти, стежити за безпекою, запам'ятовувати маршрути, здійснювати усвідомлений вибір напрямку.

Найкраще, що ми зараз можемо зробити для свого стомленого одноманітністю мозку, вважає О'Мара, це надягти зручне взуття й пройтися міськими вулицями. В ідеалі – незнайомими, але після довгої самоізоляції будь-який маршрут здасться мозку надихаючим. Як показують дослідження, прогулянка узбережжям або парком – це взагалі найкращий спосіб розслабитися.

Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

Зустріньтеся зі старими знайомими

Спалах коронавірусу підкреслив величезні переваги, які людству може запропонувати використання сучасних технологій. У період карантину та самоізоляції багато хто зміг перейти на дистанційну роботу й виходити на зв'язок з колегами через Slack або Skype. Zoom став всесвітнім феноменом і символом об'єднання заради спільної мети: за допомогою нього влаштовували флешмоби, освітні курси, майстер-класи, навіть онлайн-мітинги на підтримку української культури. Ми змогли спілкуватися з нашими близькими та не наражати їхнє здоров'я на небезпеку! Ця здатність до цифрового з'єднання, ймовірно, врятувала життя багатьох людей.

Але ми також дізнались, як іноді сильно сумуємо за спілкуванням. Особливо коли немає можливості зустрітися віч-на-віч. Ми зрозуміли, як самотньо не обіймати друга, як легко між люблячою парою можуть виникнути сварки під час домашнього карантину і як колеги не можуть дійти спільної думки, коли перебувають не в одному кабінеті. Ми розробили інтуїтивне розуміння того, що нейробіологи давно знають: незалежно від того, наскільки складні наші штучні електронні алгоритми і технологічні способи зв'язку – вони ніколи не замінять нам тієї складної, тонко налагодженої системи зв'язку, яка протягом тисячоліть формувалася в нашому тілі й мозку.

До кризи ми часто добровільно відмовлялися від спілкування та з головою занурювались у цифрове життя. Тепер, коли ми змушені боротися з соціальною ізоляцією, саме час переглянути переваги спілкування віч-на-віч – з надією поліпшити взаємодію з людьми. Не тільки під час пандемії, а й після її завершення. Якщо з цих подій можна винести хоч який-небудь позитивний урок, то нехай це буде необхідність відчуття зв'язку між людьми.

Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

Сходіть у музей

Світова невизначеність через пандемію ще не означає, що ми маємо забути про подорожі. Можливо, саме час відкрити для себе внутрішній туризм і побачити рідну державу новими очима. Адже Україна славиться своїми потаємними куточками та місцями, які цікаво відвідати й здобути новий досвід, який за обсягом вражень не поступався б іноземним подорожам.

Нещодавно, 18 травня, в Україні відзначили Міжнародний день музеїв. Тож один із можливих способів подорожувати — відвідати найцікавіші музеї станом на 2020 рік. Ми спеціально обрали 8 дивовижних, проте не найвідоміших (бо довелося би просто перелічити декілька музеїв Києва), а таких, що здатні здивувати та розкидані по всій країні. Їх можна відвідати самостійно або порадити друзям-туристам, які вже "бачили все".

Підготуйте себе до життя в нових умовах

За останні місяці ви напевно чули думку, що "все змінилося". Насправді ці зміни пов'язані з пандемією лише частково. Закриття кордонів по всьому світу сильніше підштовхнуло людей до життя онлайн, але цей процес почався давно – і успішно б укорінився навіть без "допомоги" COVID-19. Нам залишається лише прийняти нові правила й тверезо оцінити ситуацію з думкою "Чи ми готові до цього?"

Термін актуальності окремих професій стрімко скорочується. У людей з'являється більше можливостей: вони можуть попрацювати в одній галузі, потім перейти в іншу. Одна кар'єра на все життя, як було заведено раніше, стає винятком, тому важливіше не здобувати черговий фах, а розвивати цінні якості та навички.

З одного боку, є технологічні навички, які є двигуном Четвертої промислової революції. З іншого – творчі люди, які показують, як отримувати вигоду з глобальних змін. Якщо для першого необхідно, в першу чергу, мати спеціалізовану освіту, то для останніх важливі вміння домовлятися з іншими людьми, співпереживати, працювати з власними емоціями.

У списку "10 головних професійних навичок для роботи у 2020 році" Всесвітній Економічний Форум ставить навички управління людьми, спілкування та рівень емоційного інтелекту на 4, 5 і 6 місця відповідно. Усе це допоможе вам не лише в роботі, а й у повсякденному житті. Тому як слід подумайте над тим, щоб прокачувати загальнолюдські якості: доброту, терпимість, вміння пристосовуватися до нового.

Читайте також: "6 звичок, які допоможуть отримати підвищення у майбутньому"

Як повернутися до нормального життя після самоізоляції

Не чекайте на хвороби, зміцнюйте імунітет

Обсяг викиду парникових газів зменшується, повітря стає чистішим, а люди як ніколи стежать за станом здоров'я. Що це – світле майбутнє чи пандемія? На жаль, останнє. І акцент на необхідності завадити поширенню коронавірусу повинен нагадати про важливість підтримки працездатності нашої імунної системи.

Регулярно мийте руки. Не торкайтеся обличчя. Тримайтеся на відстані не менше ніж метр від іншої людини. Навіть зараз. Заради свого ж здоров'я і безпеки близьких продовжуйте дотримуватися правил. Поки не буде винайдена вакцина, поки ви не будете впевнені, що в разі захворювання медицина гарантовано зможе вам допомогти.

Людство не схильне до превентивних заходів. Ми реакційні істоти і помічаємо пожежу, тільки коли вогонь уже охоплює дах будинку. Тому немає кращого часу подумати про імунітет, ніж у період пандемії. Щоб кожному нашому читачеві вдалося зберегти та примножити здоров'я, ми розповіли про 8 способів підтримати імунну систему.

Читайте також: "8 способів зміцнити імунітет і покращити здоров'я"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди