Перейти до основного змісту
Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн

Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн

Онлайн
Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн
. Дим здіймається у Бахмуті, місці найзапекліших боїв з російськими військами в Донецькій області, Україна, 9 грудня 2022 року. AP Photo / LIBKOS

10 грудня — 290-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Рада Європейського Союзу 10 грудня погодила надання Україні допомоги на суму у 18 мільярдів євро протягом 2023 року.
  • У столиці Норвегії Осло Нобелівський комітет нагородив премією миру лауреатів 2022 року. Голова комітету Беріт Райсс-Андерсен вручила золоту медаль з портретом засновника премії Альфреда Нобеля та відповідний диплом представниці українського Центру громадянських свобод Олександрі Матвійчук, білоруському адвокату та активісту Алесю Біляцькому й представниці російського правозахисного центру "Меморіал" Яну Рачинському.
  • Ситуація на Запорізькій атомній електростанції залишається нестабільною та потенційно небезпечною, однак у Міжнародному агентстві з атомної енергії сподіваються, що захисна зона на ЗАЕС буде узгоджена та реалізована найближчим часом.
  • Білий дім оголосив про новий пакет допомоги Україні на суму 275 мільйонів доларів. Пентагон надасть Україні ракети для пускових установок HIMARS, 155-міліметрові боєприпаси, військові автомобілі Humvee та генератори.
  • Уряд Норвегії підписав угоду зі Світовим банком про виділення одного мільярда норвезьких крон на відновлення пошкодженої внаслідок російських ракетних ударів інфраструктури в Україні.
  • Росія та Іран рухаються до поглиблення оборонного партнерства. Іранська влада зокрема розглядає можливість продажу Москві сотень балістичних ракет.
  • Фронтова ситуація на Донбасі залишається дуже важкою, особливо у напрямках Бахмута, Соледара, Мар'їнки та Кремінної, заявив президент Володимир Зеленський.
  • Держдеп США запровадив персональні санкції проти голови ОАСК Павла Вовка та двох його найближчих родичів. Обмеження запроваджено через вимагання хабарів в обмін на втручання в судові та інші державні процеси.

Російські військові обстріляли Зноб-Новгородську та Середино-Будську громади на Сумщині

Протягом дня військові РФ обстріляли дві прикордонні громади на півночі Сумщини: Зноб-Новгородську та Середино-Будську. Про це повідомляють у військовій адміністрації.

По Зноб-Новгородській громаді били з мінометів. Обстріл відбувся в той час, коли у селі йшов похорон. По прикордонному селу Середино-Будської громади стріляли зі ствольної артилерії. Поранених серед людей немає.

Більш ніж півтора мільйона людей на Одещині лишаються без світла — Зеленський

Президент Володимир Зеленський повідомив у вечірньому відеозверненні, що ситуація з електроенергією в Одеській області залишається складною. Станом на вечір більш ніж півтора мільйона людей на Одещині без світла. Підключена лише критична інфраструктура – і настільки, наскільки є можливість постачання електрики.

Наразі діють графіки відключень. Найбільше – у Львівській, Вінницькій, Київській, Тернопільській, Сумській, Закарпатській, Житомирській і Хмельницькій областях і в Києві.

"Треба розуміти: якщо навіть немає масованих ракетних ударів, це не означає, що немає проблем. Майже щодня в різних регіонах є обстріли, є ракетні атаки, атаки дронами. Майже щодня бувають влучання в енергообʼєкти. Через втрати в системі доводиться зменшувати ліміти всім у системі. Дуже важко дається і відновлення. Але все ж таки наші енергетики й комунальники роблять дійсно героїчні речі, за тижні відновлюючи те, що взагалі-то вимагало б місяців роботи", — зауважив Зеленський.

У Маріуполі знову фіксують рух російської військової техніки — радник мера

В тимчасово окупованому Росією Маріуполі фіксують рух військової техніки з Бердянська. Про це у Telegram повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"За добу через місто проїхало 14 вантажівок з пушками, 13 зенітних установок, гусенична техніка. Через затори в Маріуполі значна частина військових вантажівок та паливозаправників фактично заблокована на дорогах Маріуполя", — йдеться у повідомленні радника мера.

Андрющенко зазначив, що за його даними, всі вантажівки з Росії переміщуються в напряму Бердянськ — Мелітополь.

У Криму через пожежу в казармі загинули російські військові — ЗМІ

В окупованому Росією Криму у селищі Совєтський на території казарми сталася пожежа, в результаті якої загинули російські військовослужбовці.

Про це повідомляє "Медуза" із посиланням на російські Telegram-канали.

За даними одного з таких каналів, який посилається на джерело в так званому уряді Криму, через пожежу загинули двоє людей, ще близько 200 військовослужбовців після переселили в інше місце. Причиною пожежі в цьому випадку називають "необережне поводження з вогнем".

Окупаційна "влада" Криму поки що не прокоментувала інцидент.

У Румунії біля узбережжя Чорного моря знешкодили дрейфуючу міну

У суботу, 10 грудня, військово-морські сили Румунії знешкодили міну, яка дрейфувала поблизу берега Чорного моря.

Міністерство оборони Румунії повідомило, що турецький вантажний корабель попередив ВМС про міну, що дрейфувала приблизно у 2,5 морських милях (4,6 км) на північ від румунського чорноморського порту Констанца.

З початку війни Туреччина, Румунія, Болгарія та Україна знищили приблизно 40 мін у західних водах Чорного моря.

Одещина залишається без світла

Одеська міська рада у Телеграмі повідомила, що на відновлення після атаки РФ по об’єктах енергетичної інфраструктури знадобиться більше часу.

"Після вранішніх атак ворога по об’єктах енергетичної інфраструктури в Одеській області 10 грудня, енергетики ДТЕК та НЕК "Укренерго" подовжують відновлювати зруйновані енергооб’єкти. Без світла залишаються Одеса та майже вся область", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що за попередніми прогнозами, часу на відновлення енергооб’єктів в Одеській області знадобиться набагато більше, ніж в попередні рази після обстрілів.

Загалом в Одеській області цілодобово працює 206 бригад ДТЕК Одеські електромережі задля оперативного усунення аварій та повернення світла в домівки клієнтів, щойно це стане можливим. Після завершення відновлювальних робіт енергетики ДТЕК Одеські електромережі зможуть розпочати вмикати світло на деякий час.

Україна очікує від Червоного Хреста конкретніших кроків щодо українських полонених — Єрмак

Україна очікує від Міжнародного комітету Червоного Хреста конкретніших та дієвіших кроків щодо звільнення українських військовополонених з російського полону.

Про це заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час зустрічі із делегацією Міжнародного комітету Червоного Хреста на чолі з президенткою МКЧХ Мір’яною Сполярич-Еггер, повідомляє пресслужба ОПУ.

Зазначається, що на зустрічі президентка МКЧХ Мір’яна Сполярич-Еггер пообіцяла, що обговорить з представниками організації можливі шляхи покращення умов утримання військовополонених та запобігання катуванню. Вона також зазначила, що, відповідно до норм міжнародного права, МКЧХ не має повноважень для того, щоб йому у примусовому порядку надавали дозвіл на відвідання місць утримання полонених.

"Ми щодня працюємо над тим, щоб проводити нашу діяльність із військовополоненими. Поки що ми здійснюємо її на різних рівнях. Ми намагаємося вести діалог і дуже сподіваємося, що зможемо розгорнути масштабну діяльність у цьому напрямку", — зауважила посадовиця.

У відповідь Андрій Єрмак наголосив, що Росія порушила всі міжнародні конвенції, тому посилання на норми міжнародного права в цьому контексті не є достатнім аргументом. Чиновник додав, що російська агресія продемонструвала кризовий стан світової системи захисту прав людини. У такій ситуації міжнародні інституції, організації та їхні працівники не встигають реагувати на необхідність змін, переконаний він.

"Росія порушила всі можливі конвенції, зокрема Женевську. Тому я не погоджуюся з посиланнями на норми міжнародного права, коли ми маємо справу з країною, яка заперечує існування міжнародного права", – сказав Єрмак.

Посадовець висловив сподівання що МКЧХ під керівництвом Сполярич-Еггер ефективніше працюватиме над поверненням українських військовослужбовців.

"Україна очікує від Червоного Хреста більш конкретних і дієвих кроків щодо звільнення полонених українців", – заявив він.

У зустрічі також взяли участь рідні колишніх військовополонених: дружина командира ОЗСП "Азов" Дениса Прокопенка Катерина, сестра морського піхотинця Сергія Волинського Тетяна Харько, а також військовий медик Мар’яна Мамонова, яка у вересні була звільнена з російського полону.

Російські окупанти заявляють про обстріли чотирьох районів Донецька

Окупаційна адміністрація Донецька заявляє про обстріли Київського, Кіровського, Куйбишівського та Петровського районів.

"Снаряди з РСЗВ "Град" розірвались біля Південного автовокзалу. Планетарій частково зруйнований через попадання снарядів. Внаслідок обстрілу Ворошилівського району у школі № 99 пошкоджено фасад та скління. У селищі Новоросійське Київського району через обстріли горів будинок у приватному секторі. У дорожньому покритті біля ТЦ "Континент" стирчить уламок снаряда. Також очевидці спостерігають вирву від розриву біля готелю "Park Inn", — йдеться у повідомленні окупаційної адміністрації.

За даними окупаційної адміністрації, під час обстрілу Київського району поранення отримала жінка 1956 року народження.

Окупаційна адміністрація Донецька звинувачує українських військових в обстрілі.

Будь-які повідомлення про те, що ЗСУ воюють проти цивільних українських громадян — це провокація: "Мета російських окупантів — налаштувати місцеве населення проти українських військових”, — заявляв в коментарі Суспільному військовий експерт центру Разумкова Олексій Мельник.

У Києві майже вдвічі скоротилися проміжки відключень світла

У Києві скоротився середній час відключень електроенергії за останні два тижні, повідомив гендиректор Yasno Сергій Коваленко. За його словами, у період з 25 листопада по 8 грудня середній час відсутності світла між включеннями зменшився з 5 годин 32 хвилини до 3 годин 30 хвилин.

При цьому максимальний час відключень електроенергії скоротився вдвічі — з 20 годин 39 хвилин до 10 годин 8 хвилин.

Він додав, що кількість будинків, які перебувають без світла більш як 10 годин, скоротилася з 667 до 87. Середній час відключень за добу — 9 годин 29 хвилин замість 11 годин 12 хвилин.

Країни ЄС домовилися надати Україні 18 млрд євро

Рада Європейського Союзу 10 грудня погодила надання Україні допомоги на суму у 18 мільярдів євро протягом 2023 року, йдеться на сайті установи.

"Рада досягла угоди щодо пакета законодавчих актів, який дозволить ЄС надавати фінансову допомогу Україні протягом 2023 року у розмірі 18 мільярдів євро. Пропозиція була прийнята Радою сьогодні в письмовій формі та буде подана до Європейського парламенту для можливого ухвалення наступного тижня" — йдеться у повідомленні.

Збинек Станюра, міністр фінансів Чехії, яка нині головує у ЄС, наголосив, що блок продовжить підтримувати Україну.

"Україна може розраховувати на ЄС Ми продовжуватимемо підтримувати Україну, в тому числі й фінансово, стільки, скільки потрібно. Законодавство, яке ми сьогодні ухвалили, означає, що Україна може розраховувати на регулярну фінансову допомогу від ЄС протягом усього 2023 року", — зауважив посадовець.

Як зазначається, пакет передбачає структурне рішення щодо фінансової підтримки України у 2023 році. Сума кредиту, який буде наданий Україні 2023 року, становитиме 18 мільярдів євро, кредити матимуть 10-річний пільговий період. При цьому держави-члени покриватимуть основну частину процентних витрат за рахунок зовнішніх призначених доходів. Гарантії щодо цього запозичення будуть надані або з бюджету ЄС. або державами-членами

Метою фінансової підтримки є надання короткострокової фінансової допомоги, фінансування невідкладних потреб України, відновлення критичної інфраструктури та початкової підтримки для сталого повоєнного відновлення з метою підтримки України на її шляху до європейської інтеграції, додали в Раді ЄС.

РФ намагається боротися з масовим дезертирством військових — Генштаб

Російська окупаційна адміністрація на Донбасі намагається боротись із випадками дезертирства військових, а також посилює контрдиверсійні заходи в окупованому Бердянську Запорізької області.

Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.

"З метою протидії численним випадкам дезертирства в підрозділах російських окупаційних військ на територіях Луганської області проводиться розсилка СМС-повідомлень абонентам мобільної мережі "Лугаком" з попередженням щодо кримінальної відповідальності за залишення місць несення служби та пунктів постійної дислокації військових частин", — йдеться у повідомленні.

Окрім того, окупанти посилили контрдиверсійні заходи на блокпостах навколо міста Бердянськ.

"Зросла кількість військовослужбовців російських окупаційних військ, перевірки цивільних осіб стали проводити більш ретельно. Людей без місцевої реєстрації не пропускають до міста", — розповіли в Генштабі.

Також, за даними українських військових, на тимчасово окупованій території Донецької області, в місті Горлівка, з 8 грудня поточного року окупаційна адміністрація пропонує представникам малого та середнього бізнесу переходити на віддалений режим роботи, у зв’язку з підвищенням ризику обстрілів нібито з боку Сил оборони.

"Для залякування місцевих жителів російські окупанти здійснили чотири обстріли центру міста із артилерії калібру 152 міліметри", — зазначається в дописі.

Німеччина передає Україні понад 400 електрогенераторів

Федеральне агентство з технічної допомоги (THW) надає Україні 470 електрогенераторів різних класів потужності загальною вартістю 19,5 мільйонів євро.

"150 електрогенераторів вже в Україні. Наразі планується транспортування подальшого обладнання. Частину генераторів передадуть безпосередньо НЕК "Укренерго", решту відправлять до Одеської, Миколаївської та Херсонської областей", — йдеться в повідомленні.

У Чорнобаївці розслідують факт масового мору птахів

На Херсонщині прокуратура розслідує факт екоциду. В березні в Чорнобаївці через знеструмлення внаслідок російських обстрілів на птахофабриці загинула переважна більшість із 4 мільйонів курей.

За даними прокуратури, внаслідок дій окупантів могло відбутися бактеріальне зараження значної території. Правоохоронці провели на підприємстві слідчі дії.

Під час огляду вияви місце заховання загиблої птиці — котлован площею 1880 м кв. Частина загиблих курей залишилася у пташниках. Досудове розслідування триває.

Російські військові змінюють тактику бою на сході

За останню добу динаміка боїв залишається на Бахмутському та Авдіївському напрямку, де російські окупанти намагаються зосередити зусилля й прорвати нашу оборону, використовуючи авіацію та РСЗВ. Військові РФ змінюють тактику бою. Про це під час марафону повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

"Російська армія замість класичних батальйонів створює штурмові загони, у складі яких є штурмові групи, вони діляться на підгрупи, які штурмують, а інші прикривають їх вогнем", — розповів речник.

Сергій Череватий каже, що українські військовослужбовці посилюють спостереження за російськими військовими.

За даними Череватого, у боях за Бахмут росіяни щодоби втрачають від 50 до 120 своїх військових в залежності від пори року інтенсивності бою тощо.

Кулеба: Україна після війни матиме найпотужнішу армію в Європі

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що після перемоги у війні, яку розв'язала Росія, Україна матиме найпотужніші збройні сили в Європі.

"Майбутнє євроатлантичної безпеки вирішується зараз на полі бою в Україні. Після війни наша держава матиме одну з найпотужніших армій світу, найпотужнішу армію Європи, якщо враховувати бойовий досвід і морально-психологічний стан, військове обладнання. З боку НАТО було б нерозумно не взяти до складу такого потужного контрибутора безпеки. Членство в НАТО стане лише юридичним визнанням цього факту. І це станеться, я не сумніваюся", – зазначив Кулеба.

СБУ обшукала Харківську епархію УПЦ (МП): що знайшли

Служба безпеки України завершила перевірку на об'єктах УПЦ (МП) у Харківській області. Силовики виявили у храмах сотні тисяч готівки, прокремлівську літературу та сухпайки окупантів.

В одного з монахів силовики знайшли російський паспорт, повідомляє речник обласного управління СБУ Владислав Абдула.

"На території єпархії виявлено бібліотеки з прокремлівською літературою, матеріали, що вихваляють країну-агресора, і велику кількість готівки у різній валюті, включно з російськими рублями", — йдеться у повідомленні.

"В одній з церков навіть зберігались сухпайки російських окупаційних угруповань. Там же викрили монаха з паспортом РФ"

Монаха з російським паспортом нині перевіряють силовики. Йдеться про його можливу причетність "до розвідувально-підривної діяльності спецслужб країни-агресора", — повідомив Абдула.

Вилучені матеріали направили на експертизу.

Українська мова стала трендом на Duolingo, її почали вчити понад 1,3 мільйона людей

Про це повідомляє пресслужба мовної платформи.

"Після вторгнення Росії в Україну в лютому понад 1,3 мільйона людей по всьому світу почали вивчати українську мову на знак солідарності. Інтерес до вивчення української мови та використання української у кризових ситуаціях різко зріс у перші тижні після початку війни, досягнувши піку наприкінці березня і залишаючись стабільним до кінця 2022 року", — йдеться у повідомленні.

Серед тих, хто вивчає мову, глобальна реакція на війну була єдиною: популярність української мови найшвидше зростала в країнах, далеких від конфлікту, зокрема в Аргентині, Японії та В'єтнамі, а також серед сусідів України.

У країнах, які прийняли найбільшу кількість українських біженців, спостерігалося значне зростання: За шість місяців після вторгнення кількість людей, які вивчають українську мову, зросла на 1651% у порівнянні з попереднім роком у Німеччині, на 1615% у Польщі та на 1515% у Чехії.

Кулеба закликав Святий Престол називати речі своїми іменами

Як міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у інтерв'ю журналістам з National Catholic Reporter, ACI Stampa, ANSA, La Croix та Vatican News, організованому посольствами Польщі та України при Святому Престолі.

"Якщо Ватикан хоче відігравати певну роль у можливих мирних переговорах, він повинен бути готовим "називати речі своїми іменами" і покласти відповідальність за припинення дев'ятимісячної війни на Росію, — повідомив Кулеба. — Не намагайтеся використовувати такий аргумент: "Я намагаюся вирішити це питання, тому я не можу називати речі своїми іменами, я повинен бути нейтральним у своїх публічних коментарях, інакше це відлякає росіян".

У звільненому від окупантів Херсоні відновили енергопостачання

"Після деокупації пройшло менше місяця. Станом на зараз у місті є світло та тепло! Це повертає місто та область до нормального життя. Роботи з відновлення мереж тривають, окупанти залишили по собі випалену землю. Ми вже це бачили на Київщині, Чернігівщині, Сумщині та Харківщині", — йдеться у повідомленні заступника голови Офіса президента Кирила Тимошенка.

РФ обстріляла базу фермерського господарства на Харківщині: поранена людина

Російські окупанти обстріляли базу фермерського господарства в селі Підлиман Борівської громади. Поранення отримав працівник господарства, повідомили у Борівській селищній раді.

Обстріл стався 10 грудня. У селищній раді зазначають, що чоловік отримав важкі поранення, його забрали до лікарні.

Пошкоджень внаслідок обстрілу зазнали сільськогосподарська техніка та дах ферми.

В ЄС посилилися суперечки щодо обмеження цін на російський газ

Як пише Bloomberg, суперечки навколо пропозиції щодо обмеження цін на природний газ в Європейському Союзі посилилися. Група з 12 країн-членів закликала значно знизити стелю цін, щоб обмежити вплив "безпрецедентної енергетичної кризи на споживачів та підприємства блоку".

Серед країн, які закликали знизити обмеження були Бельгія, Греція, Італія та Польща. Цей крок був зроблений за чотири дні до екстреного засідання міністрів енергетики ЄС, на якому мала відбутися спроба узгодити угоду.

"Коаліція має достатньо голосів, щоб заблокувати угоду, якщо її вимоги не будуть виконані, за словами дипломатів ЄС, які попросили не називати їхні імена, оскільки переговори щодо цього заходу є приватними", — пише Bloomberg.

Так званий механізм корекції газового ринку почне діяти, коли ціна контрактів на місяць вперед на голландському ринку перевищить 275 євро за мегават-годину, а розрив між світовими цінами буде більше 58 євро. Уряд Чехії, яка головує в ЄС на ротаційній основі, запропонував раніше цього місяця знизити верхню межу ціни до 220 євро, а спред між європейським та світовим ринками — до 35 євро.

Запропоноване зниження порогів інтервенцій викликало занепокоєння таких країн, як Німеччина, Нідерланди та Данія, які закликали до обережного підходу до обмеження цін. Разом з Австрією, Угорщиною та Естонією вони попередили в документі, поширеному серед інших країн-членів на початку цього тижня, що механізм корекції повинен забезпечити конкурентоспроможність цін в регіоні порівняно зі світовими ринками, оскільки Європа шукає альтернативні джерела постачання.

У Херсоні росіяни обстріляли пологове відділення лікарні

Про це повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

"10.12.22, окупанти обстріляли медичний заклад! Ворожі снаряди влучили у пологове відділення лікарні. Будівлю пошкоджено. Медпрацівники, пацієнтки та діти не постраждали", — йдеться у повідомленні.

Німеччина направить в Україну понад три десятки тисяч ковдр

36 400 вовняних ковдр зі складів Бундесверу будуть направлені в Україну в якості зимової допомоги, повідомляє видання Welt am Sonntag. Ковдри були виведені з експлуатації і спочатку передані на аукціон державній трастовій компанії Vebeg GmbH, підконтрольній Федеральному міністерству фінансів.

Після критики запланованого аукціону міністр фінансів Крістіан Лінднер (СвДП) зупинив продаж. Міністр запропонував ковдри українському уряду, який підтвердив нагальну потребу в них.

У зв'язку з цим Мінфін готується транспортувати ковдри, які наразі зберігаються в центрі забезпечення Бундесверу в Бланкенбурзі. Крім того, Федеральний уряд закликає населення підтримати людей в Україні натуральними пожертвами, такими як теплий одяг, ковдри та спальні мішки у зв'язку з російською війною.

Російському "кримінальному авторитету", який тимчасово жив в Одесі, заборонили в'їзд в Україну

"Кримінального авторитета" з РФ, який тимчасово жив в Одесі, 9 грудня працівники поліції супроводили за кордон та заборонили в'їзд на територію країни. Про це повідомив голова департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України Андрій Рубель.

За його інформацією, мова йде про 41-річного "кримінального авторитета" з Росії, який тимчасово оселився в Одесі. Він був учасником угруповання, яке займалося розбійними нападами та вимаганням. Інших учасників спровадили за кордон раніше.

9 грудня під супроводом поліцейських "кримінального авторитета" переправили через пункт пропуску "Паланка". Також йому заборонили в'їзд в Україні на три роки.

У Вишгородському районі можливо чути звуки вибухів

Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація.

"Сьогодні, 10 грудня, на території Вишгородського району проводяться навчання для саперів. У планах заходів – відпрацювання навичок вилучення і ліквідації вибухонебезпечних предметів. У зв'язку з цим у громадах району можливо чути звуки вибухів", — йдеться у повідомленні.

Як вберегти очі в умовах відключення світла. Поради від Національної служби здоров'я

"Попри часті відключення світла українці продовжують працювати, навчатися, читати та активно проводити час. Однак при поганому освітленні наші очі напружуються, щоб розгледіти текст чи зображення тощо. Через це очі швидко втомлюються і може відчуватися печіння або біль в очах, а іноді навіть і головний біль", — ідеться у повідомленні НСЗУ.

Щоб вберегти очі під час відключень світла радять дотримуватися певних правил.

  • Під час роботи з комп’ютером слід уникати цілковитої темряви. Світла від одного монітора недостатньо для очей. Потрібно подбати про правильне альтернативне освітлення.
  • Світло ліхтарів чи ламп не має сильно світити в очі. Це може негативно вплинути на зір, викликати додаткове навантаження та сльозотечу.
  • За можливості потрібно замінити свічки на ліхтарі чи акумуляторні лампи – мерехтіння світла може викликати відчуття дискомфорту і втому очей, а також негативно позначається на нервовій системі.
  • Варто уникати кольорового освітлення, зокрема синього (декоративних світильників, гірлянд). Таке світло неприродне і небезпечне для очей.
  • У разі виникнення симптомів синдрому сухого ока необхідно користуватися зволожувальними краплями.

Голова Нобелівського комітету: ЦГС хоче посилити принципи людської гідності та надихнути громадський активізм

Про це голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен заявила під час вручення премії в Осло.

"Оголошуючи наше рішення у жовтні, норвезький Нобелівський комітет відзначив, що три лауреати просували право критикувати владу та захищати фундаментальні права громадян. Вони доклали визначних зусиль у документуванні воєнних злочинів, порушенні прав людини та зловживанні владою. Разом вони продемонстрували значущість громадянського суспільства для миру та демократії. Демократична влада потребує не лише підтримки її людей, але також критики, нових ідей та перспектив. Основне джерело її — люди", — зазначила Рейсс-Андерсен.

Вона додала, що Центр громадянських свобод декларував, що він хоче посилити принципи людської гідності, що є сміливою метою: "Особливо він хоче надихнути громадський активізм на підтримку демократії, прав людини та верховенство права. Повертаючись до 2007, коли ЦГС був заснований, демократія та верховенство права не були повністю вбудовані в Україні. Коли проросійський та надзвичайно авторитарний режим колишнього президента Віктора Януковича розганяв мирні продемократичні протести у Києві, на майдані незалежності у 2013, ЦГС запустив його ініціативу Євромайдан СОС — ініціативу, яка мала дві цілі: документувати порушення прав людини владою та надавати юридичну допомогу жертвам".

Після того, як Янукович покинув Україну у лютому 2014, а Росія почала свою незаконну анексію Криму, ЦГС звернув свою увагу на ситуацію із правами людини. Як перша правозахисна група, яка направила моніторингову місію у Крим і Донбас, ЦГС склала список політичних в’язнів і порушень прав людини, яким згодом обмінялася з іншими національними та міжнародними спостерігачами.

В Осло відбувається церемонія вручення Нобелівської премії миру

Цьогоріч її розділили правозахисники України, Білорусі та Росії — Центр громадянських свобод, Алесь Беляцький та "Меморіал". Це перша в історії України Нобелівська премія миру.

Поліція ексгумувала тіло загиблої від російських обстрілів жінки на Харківщині

Правоохоронці ексгумували тіло жінки, яка загинула внаслідок російських обстрілів селища Слобожанське на Харківщині.

Жінка загинула 5 вересня. Її поховали на подвір'ї біля будинку, повідомили у поліції області 10 грудня.

"За попередніми висновками, 57-річна отримала травми, не сумісні з життям. Рештки померлої направлені на судово-медичну експертизу", — йдеться у повідомленні.

Правоохоронці розслідують загибель жінки як порушення законів та звичаїв війни, повідомили у поліції. Максимальне покарання відповідно до статті — довічне ув'язнення.

ОП: На відновлення інфраструктури Одещини після атаки дронів знадобиться більше часу, ніж зазвичай

Аби відновити інфраструктуру на Одещині після удару дронами 10 грудня знадобиться більше часу, ніж зазвичай. Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко.

Зараз заживлені тільки об'єкти критичної інфраструктури: лікарні, пологові будинки, котельні та насосні станції.

"Просимо з розумінням поставитися до ситуації, що склалася. Влада та комунальники працюють цілодобово. Ми вже відновлюємо зруйноване", — написав Кирило Тимошенко.

В Україні пошкоджено близько 50% критичної енергоінфраструктури — Кубраков

Про це заявив віцепрем'єр міністр розвитку територій, громади та інфраструктури України Олександр Кубраков у коментарі CNN.

Як передає видання, компанія "Укренерго" також визнала, що всі теплові та гідроелектростанції України частково пошкоджені, а тимчасово окупована Запорізька АЕС не постачає електроенергію в мережу. Кубраков своєю чергою зазначив, що для захисту енергетичних об'єктів Україна використовувала "великі мішки з піском".

В "Укренерго" додали, що "серйозного поліпшення" щодо відновлення електроенергії на вихідних очікувати не варто.

РФ утримує в Оленівській колонії 150 українців

Росія продовжує утримувати у виправній колонії у селищі Оленівка на Донеччині 150 громадян України.

Про це в інтерв'ю Радіо Свобода розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

За його словами, серед цих полонених є не лише військові, але і цивільні українці. Загалом, за даними омбудсмена, в української влади наразі немає додаткової інформації щодо вибуху в одному із бараків виправної колонії в Оленівці, внаслідок якого загинули 50 українських військовополонених.

"Нас вкотре туди не допускають. Судячи з усього, ми отримаємо доступ до Оленівки тільки після того, як наші ЗСУ звільнять Оленівку", – зазначив він.

Війна в Україні може перерости у війну між Росією та НАТО — Столтенберг

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг висловив стурбованість з приводу того, що бойові дії в Україні можуть вийти з-під контролю і стати війною між Росією і НАТО. Столтенберга цитує Associated Press.

"Немає сумнівів, що повноцінна війна є можливою", — сказав генсекретар НАТО, у виступі перед норвезьким мовником NRK.

Столтенберг наголосив, що важливо уникнути конфлікту, в якому бере участь "все більше країн Європи і який стає повноцінною європейською війною".

СБУ повідомила про підозру священнику, який агітував за приєднання Запоріжжя до РФ

Слідчі СБУ повідомили про підозру диякону УПЦ (МП), який агітував за приєднання Запоріжжя до РФ. Про це повідомили сьогодні, 10 грудня, у Службі безпеки України.

Як зазначили у спецслужбі, диякон однієї з церков Запорізької єпархії УПЦ (МП) публічно схвалював проведення незаконного референдуму щодо приєднання області до складу РФ:

"Для цього активував профіль у забороненій соцмережі "Вконтакте" і від свого імені "репостив" заклики прокремлівських блогерів на підтримку фейкового плебісциту. Коментуючи російські публікації, він агітував людей прийти на "виборчі дільниці" і "проголосувати" на користь окупантів".

Також чоловік заперечував існування українського народу, його мови і культури, ставив під сумнів державний суверенітет і територіальну цілісність України у міжнародно визнаних кордонах, додали в СБУ.

Під час обшуків за місцем його проживання правоохоронці виявили комп’ютерну техніку з доказами скоєного.

Наразі диякону повідомлено про підозру, вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу. Триває досудове розслідування.

ЄС мобілізував резерви, щоб відправити в Україну десятки генераторів

"Зима в Україні буде холодною і темною, оскільки російські ракети продовжують націлюватися на життєво важливу енергетичну інфраструктуру. Ми мобілізували наші аварійні резерви, щоб відправити 40 генераторів до України. Цей генератор потужністю 220 кВА може забезпечити електроенергією всю лікарню", — повідомили в Єврокомісії.

Азербайджан передав Україні трансформатори та генератори

У Міністерстві закордонних справ Азербайджану повідомили, що країна передала Україні гуманітарну допомогу із 45 силових трансформаторів та 50 генераторів. Енергообладнання надала компанія Azerenergy.

Допомога виїхала 10 грудня чотирма вантажівками, її загальна вага складає 52,2 тонни, а вартість — понад 800 тисяч доларів. Загальна сума гуманітарної допомоги, яку Азербайджан надав Україні, становить близько 17,5 млн доларів.

У Чорному морі на чергувані знаходяться десять російських кораблів

У ВМС ЗСУ повідомили, що в Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають 10 російських кораблів. Водночас носіїв "Калібрів" серед цих суден немає.

В Азовському морі противник продовжує контролювати морські комунікації утримуючи на бойовому чергуванні два кораблі. Водночас у Середземному морі РФ тримає дев’ять кораблів, з них п’ять – носії ракет "Калібр".

Внаслідок обстрілів Херсона російськими військами у частині міста зникла електроенергія

Внаслідок обстрілів російських окупантів вночі та вранці 10 грудня у частині Херсона зникла електроенергія, повідомив в телеграмі голова ОВА Ярослав Янушевич.

За його словами, пошкодженні лінії електроживлення. Без світла залишилися 2549 абонентів у центрі міста, Шуменському мікрорайоні та селищі Степанівка.

Ремонтні бригади енергетиків вже приступили до відновлювальних робіт, написав він.

Пентагон не проти того, щоб Україна завдавала ударів по цілях в середині РФ — The Times

Сполучені Штати більше не наполягають на тому, аби Україна не завдавала ударів по цілях на території Російської Федерації. Таким чином Пентагон фактично дав "зелене світло" на удари безпілотниками по Росії.

Про це пише видання The Times із посиланням на джерело в американському Міноборони.

Зазначається, що американська влада переглянула своє ставлення до даного питання у жовтні після того, як Росія почала завдавати щоденних ударів по цивільному українському населенню та по інфраструктурі України.

Крім того, на цей момент Сполучені Штати вже менше бояться ескалації з боку РФ, зокрема застосування Росією ядерної зброї.

"Ми не говоримо Києву: "Не завдавайте ударів по росіянах. Ми не можемо їм говорити, що робити", — наголосили в Пентагоні.

Водночас у Міноборони закликали Україну дотримуватися міжнародних законів війни та Женевських конвенцій.

"Це єдине обмеження, але воно має на увазі, що цілями не повинні ставати російські сім'ї і спроб ліквідації конкретних осіб також бути не повинно. Наскільки нам відомо, Україна дотримується цих умов", — сказало джерело The Times.

"Ми не будемо чинити опір": реакція Харківської єпархії УПЦ на перевірки СБУ у храмах міста

У Харківській єпархії Української православної церкви (Московського патріархату) обіцяють надати співробітникам СБУ вільний доступ до всіх церковних приміщень. Про це Суспільному Харків розповів секретар єпархії Михайло Кіт. Він не зміг назвати точну кількість церков та храмів, до яких вранці 10 грудня прийшли співробітники Служби безпеки України. Каже, силовики працюють одночасно за багатьма адресами, зокрема, й у храмі Священномученика Олександра на ХТЗ.

"Мені зателефонував настоятель, що зараз йде перевірка. У всіх людей перевіряють паспорти, і в тих, хто працює, перевіряють. Я ставлюся до цього спокійно, якщо перевіряють — значить, є причина", — сказав Кіт.

Секретар єпархії каже, сам нині перебуває у Києві на лікуванні. Про візити силовиків дізнався телефоном від настоятелів різних храмів та закликав усіх до співпраці зі співробітниками СБУ.

Іран став одним з головних військових спонсорів Росії з моменту її вторгнення в Україну

Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.

"Іран став одним з головних військових спонсорів Росії з моменту її вторгнення в Україну. Підтримка Іраном російських військових, ймовірно, зростатиме в найближчі місяці: Росія намагається отримати більше зброї, в тому числі сотні балістичних ракет", — йдеться у повідомленні.

Розвідники зазначають, що у відповідь Росія, швидше за все, запропонує Ірану безпрецедентний рівень військово-технічної підтримки, що трансформує їхні оборонні відносини.

"Росія, швидше за все, витратила значну частину своїх запасів власних балістичних ракет малої дальності SS-26 "Іскандер", що несуть 500-кілограмову боєголовку на відстань до 500 км. Якщо Росії вдасться поставити на озброєння велику кількість іранських балістичних ракет, вона, ймовірно, використає їх для продовження і розширення своєї кампанії ударів по критично важливих об'єктах національної інфраструктури України", — зазначили у Міноборони Британії.

Росіяни атакували енергетичну інфраструктуру Одещини. Місто фактично без світла

Про це повідомляє ДТЕК.

"Сьогодні вночі відбулася чергова атака РФ на об’єкти енергоінфраструктури в Одеській області. Зруйновано одразу кілька об’єктів. На місце прибули військові, рятувальники, аварійні бригади енергетиків. Відновлення зруйнованих об’єктів розпочнеться щойно на це буде дозвіл військових", — йдеться повідомленні.

Також додається, що ситуація з електропостачанням в області та місті Одеса складна.

"Через масштаб руйнувань енергоінфраструктури в Одесі відключено від електроенергії всіх споживачів окрім критичної інфраструктури. По населеним пунктам області також відбуваються екстрені відключення", — зазначили у ДТЕК.

Пожежі та пошкоджена інфраструктура: наслідки обстрілів РФ Харківщини за добу

Внаслідок російських обстрілів у Куп'янську 9 грудня сталася пожежа, там горіло підприємство. Поранених або загиблих немає, повідомили в обласному управлінні ДСНС.

"О 09:40 рятувальники виїхали на ліквідацію наслідків обстрілу одного з підприємств у м. Куп’янську, на території якого зайнявся склад. Площа горіння складала 30 кв.м", — йдеться у повідомленні.

Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив про наслідки російської агресії у регіоні за добу.

"В Куп'янську внаслідок обстрілів сталася пожежа на складських приміщеннях. У Золочеві пошкоджена адмінбудівля, а в Золочівській громаді — об‘єкт інфраструктури. На щастя, без жертв та постраждалих", — зазначив Синєгубов.

Пентагон не проти того, щоб Україна завдавала ударів по цілях в середині РФ

Пентагон фактично дав "зелене світло" на удари безпілотниками по Росії, пише видання The Times із посиланням на джерело в американському Міноборони.

Зазначається, що американська влада переглянула своє ставлення до даного питання у жовтні після того, як Росія почала завдавати щоденних ударів по цивільному українському населенню та по інфраструктурі України. Крім того, на цей момент Сполучені Штати вже менше бояться ескалації з боку РФ, зокрема застосування Росією ядерної зброї.

"Ми не говоримо Києву: "Не завдавайте ударів по росіянах. Ми не можемо їм говорити, що робити", — наголосили у Пентагоні.

Із Макіївки на Луганщині люди виїжджають, у Невське повертаються — Гайдай

У звільнене Невське на Луганщині повертаються люди, попри застереження і попередження влади про небезпеку обстрілів. Натомість із сусідньої Макіївки місцеві жителі — навпаки — евакуюються, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Макіївка, коли вперше я приїжджав, там було 50 людей. У другий візит — 30, на сьогодні ще 15 людей виїхали. У Невське — навпаки — навіть почали люди потроху повертатися. Хоча ми їм не радимо це робити. Але з першого мого візиту, зі 138-ми кількість людей збільшилась до 148-ми. Поруч населений пункт Новолюбівка — там 20 людей лишились", — розповів Гайдай.

За його словами, деокупована частина Луганської області зазнає постійних обстрілів.

"З кожним нашим візитом ми бачимо нові кратери, можна їх так назвати. Туди вантажівка може поміститися. Це і авіабомби, і ракети С-300 переналаштовані", — каже голова ОВА.

У Тернополі майстриня кодує слова у вишивці

Тернополянка Оксана Купецька кодує у вишивці слова. Майстриня опанувала техніку текстової вишивки й зашифрувала на полотні слово "Україна". Вона розповіла Суспільному, що вишиває понад 20 років, ремесло перейняла від матері.

Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн
Майстриня дарує свої вироби друзям та продає на благодійних аукціонах. Фото: Суспільне Тернопіль

Жінка створює біжутерію, ялинкові прикраси у техніці мікровишивки, а нещодавно почала закодовувати у вишивці слова. "Натрапила в інтернеті на книжку Володимира Підгірняка, яка називалася "Текстова вишивка або Бродівське письмо". Автор родом з міста Броди. Він досліджував вишивку своєї місцевості і Прикарпаття. І він дійшов висновку, що народна вишивка має свої закономірності, можна її прочитати", – розповіла Оксана Купецька.

За її словами, слова у вишиті символи кодують також спеціальні програми. Майстриня каже, у вишитих речах кодували ім’я власника, дату і місце народження. Із вишитим словом "Україна" вона створює браслети. Майстриня виготовляє патріотичні значки та інші обереги у жовто-блакитних кольорах. Дарує їх друзям та продає на благодійних аукціонах, а кошти перераховує на армію.

На Херсонщині піротехніки вже розмінували 800 гектарів територій

Станом на ранок 10 грудня піротехніки ДСНС розмінували понад 800 гектарів територій Херсонської області, з них 200 км доріг, 20 км ліній електропередач. Про це в ефірі загальнонаціонального марафону сказав керівник напрямку розмінування "Херсон" Роман Рогатинський.

За його словами, першочерговим завданням є розмінування критичної інфраструктури: ліній передач, мереж газопроводів, водяних мереж, автомобільних шляхів і населених пунктів. Щоб проводити такі заходи, піротехнікам необхідні спеціальні машини та апарати для розмінування.

Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн
Розмінування в Херсонській області. Фото: УНІАН

"Вони дуже полегшать нам роботу, оскільки Херсонська область є аграрною і засмічена великою кількістю касетних боєприпасів, які дуже небезпечні і вимагають уважного підходу до них. Заміновано також протитранспортними мінами. Нам би дуже допомогла така техніка рухатися по полях", — сказав Рогатинський.

Росія втратила у війні з Україною майже 94 тисячі особового складу

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, найбільших втрат за добу військові РФ зазнали на Бахмутському та Лиманському напрямках. Загальні бойові втрати росіян з 24.02 по 10.12 орієнтовно склали:

  • особового складу ‒ близько 93760 (+370) осіб,
  • танків ‒ 2940 (+3) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 5917 (+5) од,
  • артилерійських систем – 1927 (+1) од,
  • РСЗВ – 397 (+2) од,
  • засоби ППО ‒ 211 (+0) од,
  • літаків – 281 (+0) од,
  • гелікоптерів – 264 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1603 (+0),
  • крилаті ракети ‒ 592 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 4535 (+4) од,
  • спеціальна техніка ‒ 167 (+3).

Австралія запроваджує санкції проти Росії та Ірану у відповідь на порушення прав людини

Уряд Австралії запроваджує санкції у стилі "списку Магнітського" проти 13 фізичних та двох юридичних осіб, причетних до кричущих порушень прав людини та зловживань, повідомляє пресслужба міністра закордонних справ Австралії Хон Пенні Вонг.

Санкції запроваджено, зокрема, проти іранської поліції моралі, Сил опору Басідж і шести осіб, причетних до жорстокого придушення протестів після смерті Махси "Джини" Аміні і продовження утисків народу Ірану.

Проти семи російських громадян, причетних до замаху на вбивство колишнього опозиційного лідера Олексія Навального, також будуть запроваджені санкції у сфері прав людини.

"Австралія приєднується до партнерів, щоб оголосити про подальші цільові фінансові санкції проти трьох іранських фізичних осіб та однієї компанії, причетних до постачання безпілотників до Росії для використання проти України. Росія використовує безпілотники іранського виробництва для нанесення ударів по цивільному населенню та об'єктах критичної інфраструктури з наміром позбавити український народ енергії, тепла та води в умовах низьких зимових температур", — йдеться у повідомленні МЗС країни.

У дипвідомстві додали, що постачання безпілотників до Росії є свідченням тієї ролі, яку Іран відіграє у дестабілізації глобальної безпеки.

10 грудня Україна уперше відзначає День прав людини

Відповідний указ про те, що День прав людини в Україні відзначатимуть щороку 10 грудня, напередодні підписав президент Володимир Зеленський.

"З метою утвердження і забезпечення прав і свобод людини, що є головним обов'язком держави, посилення консолідації українського суспільства, підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН про відзначення 10 грудня на честь ухвалення Загальної декларації прав людини Дня прав людини, постановляю установити в Україні День прав людини, який відзначати щороку 10 грудня", — йдеться в документі.

Указ набирає чинності з дня його опублікування.

День прав людини відзначають 10 грудня, саме цього дня 1948 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила Загальну декларацію прав людини — епохальний документ, у якому проголосили невід'ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища. Декларацію перекладають частіше, ніж будь-який інший документ у світі: її текст перекладений у тому числі українською.

У суботу в Житомирі можуть суттєво обмежити електропостачання

Як повідомила пресслужба "Житомиробленерго", через заплановані стабілізаційні заходи в об'єднаній енергетичній системі України у Житомирі в суботу, 10 грудня, можливе суттєве обмеження електропостачання.

Орієнтовно електрики в місті може не бути упродовж трьох годин. У цей час житомирян просять не користуватися ліфтами та не планувати роботи, які вимагають використання значних обсягів електроенергії.

Суспільне нагадує, що в місті працюють Пункти незламності, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити ґаджети.

Росіяни обстріляли Нікопольский район: поранені четверо людей

Як повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко, у Нікополі після обстрілу РФ поранені двоє пенсіонерів. Літнє подружжя рятувальники дістали квартири, яка горіла. Ще двоє літніх людей, 72-річний чоловік та 86-річна жінка, ушпиталені з мінно-вибуховими травмами. Стан середньої тяжкості.

Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн
Наслідки обстрілу Нікопольщини в ніч на 10 грудня 2022 року. Фото: телеграм-канал Валентина Резніченка

У місті понівечені 11 багатоповерхових та приватних будинків, пошкоджено дитячий садок, адміністративну та офісну будівлі, автомийку, автостоянку, кілька автівок, газогін та лінії електропередач.

Вночі Повітряні Сили збили 10 російських дронів-камікадзе

"Вночі, 10 грудня, російські окупанти атакували південь України дронами-камікадзе "Shahed-136/131" іранського виробництва. Підрозділами повітряного командування "Південь" Повітряних Сил ЗС України збито десять ворожих дронів-камікадзе над Херсонською, Миколаївською та Одеською областями", — повідомили у Повітряних Силах ЗСУ.

Російські війська обстріляли Херсон, Антонівку та Чорнобаївку: є поранені

9 грудня війська РФ з лівобережжя з артилерії обстріляли Херсон, Антонівку та Чорнобаївку. Поранені мирні жителі, повідомляє Генштаб в оперативній інформації станом на 6 ранку 10 грудня.

Російські окупанти не припиняють обстрілювати населені пункти Херсонської області, які розташовані на лінії зіткнення. Загалом протягом минулої доби російські війська завдали 5 ракетних та близько 20 авіаційних ударів, а також здійснили понад 60 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Путін хоче використати тему перемовин, аби погіршити стосунки Києва із західними партнерами

Путін послідовно використовує заклики до переговорного процесу, щоб ізолювати Україну від підтримки партнерів, трактуючи позицію Києва як відмову від поступок.

Також Росія, ймовірно, прагне використати припинення вогню та вікно для перемовин, щоб дати російським військам час для відновлення та поновлення операцій, тим самим позбавивши Україну ініціативи, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Російська армія зазнає втрат від "дружнього вогню" — Генштаб

Окрім значних втрат військовослужбовців російських окупаційних військ на території України внаслідок дій підрозділів Сил оборони України, ворог також зазнає втрат від так званого “дружнього вогню”.

"Це наслідок низької підготовки танкових та артилерійських екіпажів, а також відсутності взаємодії та звʼязку між підрозділами", — зазначають у Генштабі ЗСУ.

ЗСУ відбили кілька атак росіян на Луганщині, Харківщині та Донеччині

За добу 9 грудня підрозділи Сил оборони відбили атаки російської армії в районах населених пунктів Площанка, Невське, Білогорівка Луганської області та Яковлівка, Бахмутське, Підгородне, Бахмут, Опитне, Курдюмівка, Дружба, Невельське, Побєда і Новомихайлівка на Донеччині, йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка залишається без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено.

На Сіверському напрямку мінометних обстрілів зазнали населені пункти Ходине та Басівка Сумської області.

На Слобожанському напрямку обстрілів з мінометів та ствольної артилерії зазнали райони населених пунктів Стрілеча, Красне, Зелене, Тернова, Стариця, Огірцеве, Чугунівка та Кам’янка Харківської області.

На Куп’янському напрямку російська армія обстріляла з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії райони населених пунктів Дворічна, Синьківка, Куп’янськ, Кислівка, Табаївка, Піщане, Крохмальне, Берестове і Першотравневе Харківської області та Новоселівське і Стельмахівка на Луганщині.

На Лиманському напрямку противник здійснив обстріли з танків та різнокаліберної артилерії по районах населених пунктів Греківка, Макіївка, Площанка, Невське і Червонопопівка Луганської області та Торське і Григорівка — Донецької.

На Бахмутському напрямку під вогневе ураження росіян потрапили райони понад двадцяти населених пунктів. Серед них — Верхньокам’янське, Берестове, Білогорівка, Веселе, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Біла Гора, Курдюмівка, Озарянівка, Диліївка, Дружба та Залізне Донецької області.

На Авдіївському напрямку російські підрозділи здійснили обстріли районів Авдіївки, Бердичів, Первомайського, Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області.

На Новопавлівському напрямку артилерійські та мінометні обстріли зафіксовано неподалік Вугледара, Пречистівки, Новоукраїнки, Золотої Ниви, Великої Новосілки, Времівки та Новополя Донецької області.

На Запорізькому напрямку росіяни завдали вогневого ураження по населених пунктах Червоне, Дорожнянка, Залізничне, Гуляйпільське, Оріхів, Новоданилівка, Новоандріївка, Степове, Кам’янське, Червонодніпровка Запорізької області та Вищетарасівка на Дніпропетровщині.

На Херсонському напрямку армія РФ здійснила артилерійські обстріли населених пунктів Херсонської області, що неподалік з лінією зіткнення. Артилерійських обстрілів зазнали Антонівка, Чорнобаївка та місто Херсон, постраждали мирні жителі.

Путін: Росія може відмовитися від "незастосування ядерної зброї першою"

Вдруге на цьому тижні Путін висловив припущення, що Росія може офіційно змінити свою нинішню доктрину про те, що вона не буде першою застосовувати ядерну зброю в конфлікті. Він зазначив, що політика Сполучених Штатів не виключає можливості "роззброюючого" ядерного удару.

"У них це є в стратегії, в документах це прописано — превентивний удар. У нас цього немає. У нас, навпаки, в нашій стратегії сформульований удар у відповідь", — сказав Путін.

Навіть якщо Росія завдасть удару у відповідь негайно, побачивши запуск ядерних ракет у свій бік: "Це означає, що падіння боєголовок ворожих ракет на територію Російської Федерації неминуче, вони все одно впадуть. Так що якщо ми говоримо про цей обеззброюючий удар, то, може, подумати про те, щоб взяти на озброєння кращі напрацювання наших американських партнерів і їх ідеї щодо забезпечення своєї безпеки".

На Рівненщині на міні підірвався причіп трактора, який був у забороненій зоні

Начальник обласної військової адміністрації Віталій Коваль повідомив, що водій і пасажир не травмувались.

Інцидент стався біля колишнього райцентру Зарічне на півночі області.

Зброя на 275 млн від США, нові санкції проти Росії, запеклі бої на Донбасі. 290 день війни. Онлайн
Фото: Віталій Коваль

“Ситуація сталася, коли місцеві жителі займалися незаконною вирубкою лісу. Під час розвороту трактор збив табличку маркувального знаку мінне поле. А винуватці були затримані після спроби втечі”, — зазначив Коваль.

Топ дня
Вибір редакції
На початок