Батька поховав в ящику з-під "Градів". Як звільнене село Невське згадує окупацію та живе на лінії вогню

Батька поховав в ящику з-під "Градів". Як звільнене село Невське згадує окупацію та живе на лінії вогню

Ексклюзивно
Батька поховав в ящику з-під "Градів". Як звільнене село Невське згадує окупацію та живе на лінії вогню
Фото: Суспільне Донбас

Під постійними обстрілами, без електропостачання та магазинів — так живе зруйноване майже вщент російськими снарядами село Невське на Луганщині. Українська армія звільнила його наприкінці жовтня. З того часу війська РФ без зупину гатять по будинках цивільних з артилерії.

Цілодобова канонада, зруйновані будинки, підбита російська військова техніка обабіч дороги і дим від чергових прильотів — це деокуповане Невське на Луганщині.

Місцевий житель Володимир розповідає, що тут немає магазинів, та немає бензину, щоб щось привезти в село.

"Батька 30 травня поховав. І гроші були, і не було труну купить. В ящику з-під "Градів" збили хлопці та поховали батька. Цього не заслужив, звичайно. Все життя у передовиках, комбайнером був", — говорить місцевий житель Михайло.

В Невському все потрощено — церква, пошта, дитячі майданчики. Вцілілого будинку тут не знайдеш.

Як живе деокуповане село Невське на лінії вогню
Фото: Суспільне Донбас

"Кожен день обстріли, обстановка в нас така. Ракети сьогодні прилітали. Ви самі чуєте: бої недалеко йдуть, в нас тут — максимум 3-4 кілометри", — розповідає заступник керівника Красноріченської військово-цивільної адміністрації Віктор Зозуля.

Місцеві визнають, що виживають завдяки гуманітарці, яку привозять волонтери та поліцейські.

Як живе деокуповане село Невське на лінії вогню
Фото: Суспільне Донбас

"Я хочу сказати спасибі велике нашим сусідам, солдатам. Вони й помогли дрова попиляти. Ми в такому стані, що вже не можемо. І вам спасибі, що допомагаєте", — говорить місцева жителька Віра Салієнко, отримуючи ліки, які замовляла. У жінки підвищений тиск та цукровий діабет. Від постійних обстрілів та стресу, каже, майже не спить.

"Дітей я не бачу і не знаю, що з ними. Діти мої за 14 кілометрів звідси по дорозі за Макіївкою — село Нововодяне. В мене там дві доньки і онуки. Видно, половину ще не забрали, де діти мої. Я вже їх рік не бачу", — плаче Віра Салієнко.

У селищі залишаються жити 153 людини. До 24 лютого було понад сім сотень жителів. Попри постійні обстріли ті, хто лишився, виїздити відмовляються.

Як живе деокуповане село Невське на лінії вогню
Село Невське. Фото: Суспільне Донбас

"Нема куди — і господарство, і мати кидати не хочеться. Корів шукаю. Ракета вибухнула у дворі, сіно згоріло, вони ходять пасуться", — розповідає місцева жителька Людмила.

За словами Віктора Зозулі, в село привозять хліб та ліки. Обіцяють до нового року доставити одяг та будматеріали для ремонту покрівель.

Поліцейські привезли чергову партію хліба — 150 буханок. Крім гуманітарної роботи, виконують тут і свої основні обов’язки — стежать за правопорядком.

"На даний час на звільнених територіях Луганської області працює зведений загін поліції Луганської області. Кожного дня — це мінімум три-чотири заяви, можливо, й більше. Фіксуються всі порушення, які були, фіксуються воєнні злочини, якщо вони мали місце. Фіксується руйнування майна", — пояснює поліцейський Віталій.

Невське було під окупацією вісім місяців. Згадуючи це, місцеві не стримують сліз.

"Господи, та передайте тому Путіну: та ми не просили, щоб ти нас звільняв від хат, від господарства. Хат нема, село розбите... Господи, якщо ти є на світі, припини цю війну!", — говорить місцева жителька Галина Мірошніченко.

Село звільнили 26 жовтня. На в'їзді з того дня тут майорить український прапор.

Що відомо

  • У Луганській області українські військові звільнили 12 населених пунктів. Україна контролює близько п'яти відсотків території Луганщини.
  • Село Невське Луганської області — це кордон із Донецькою областю. ЗСУ відтіснили з нього росіян 25 жовтня.
  • За даними ГУР, українські військові у Невському знищили 34 російських окупанти, трьох взяли в полон.
  • У Невському на Луганщині тривають стабілізаційні заходи

Читайте також

Ховались від обстрілів у підвалі два місяці. Історія переселенців

Які злочини розслідують поліцейські у деокупованих селах Луганщини

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок