"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки, скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку

"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки, скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку

Ексклюзивно
"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки, скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку
Голова Держспецзв‘язку Юрій Щиголь. Колишній голова Держспецзв'язку Юрій Щиголь. Фото: Держспецзв'язку

Після масованого російського обстрілу 23 листопада у значній частині України зникло світло, а разом з ним і зв'язок. У деяких районах не було мобільної мережі, а там де була, працювала з перебоями. Голова Держспецзв‘язку Юрій Щиголь розповів Суспільному про те, як залишатись на зв‘язку у випадку блекауту, чи працюватиме під час нього мобільний інтернет та як держава планує облаштовувати зв’язок у "пунктах незламності".

Як Держспецзв’язок адаптується до російських обстрілів інфраструктури України?

Коли вимикається електроенергія, вимикається й обладнання операторів та провайдерів. Мобільні оператори ще працюють кілька годин, тому що більшість базових станційБазові станції — обладнання, що забезпечує мобільний зв‘язок оснащені акумуляторами. Але вони швидко розряджаються — коли зникає світло, всі переходять на мобільний інтернет і ті базові станції, які за планом працюють на акумуляторах 2-3 години, фактично працюють максимум годину.

Оператори вже закуповують велику кількість генераторів. Ми розробляємо з ними плани, щоб під час можливих вимкнень працювали базові станції. Щодо необхідного палива для генераторів, працюємо з Міністерством інфраструктури, з європейськими донорами. Наприклад, проєкт американського державного Департаменту минулого тижня передав 50 генераторів для відновлення інфраструктури на нещодавно звільнених територіях Херсонської області. Росіяни, коли залишали цю територію, знищували як базові станції, так і обладнання операторів, мінували їх. Сьогодні  ДСНС їх розміновує, але цей процес досить тривалий.

Які сценарії ви розробляєте на випадок блекауту? Адже базових станцій багато. Як плануєте їх забезпечувати електрикою?

Базових станцій в Україні понад 36 тисяч і станом на 9:00 28 листопада працює понад 85%. Але кожну з них неможливо підстрахувати генератором. Адже це постійна заправка, їх потрібно десь розмістити, під'єднати. Це все робиться не надто швидко, тому що складно знайти генератори — їх у світі дефіцит. Але ми розробляємо плани з операторами. Вони визначають базові станції на 300-400 м², якщо ми говоримо про Київ, або магістральні та великі вузлові станції, які працюють між містами, щоб у нас залишався зв'язок у будь-якому випадку. Також, для цього потрібно ще й резервуватиТут і далі в інтерв‘ю під терміном "резервування" мається на увазі надати електрику. Тобто під'єднати генератори чи акумулятори провайдерів оптоволоконного інтернету. Адже саме через них проходить трафік мобільних операторів. Тому працюємо не тільки з мобільними операторами, а й магістральними.

"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку
Центр Києва без електрики через ракетні обстріли росіян, 24 листопада, 2022. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Одна базова станція на 300-400 м² — це в скільки раз менше, чим за нормальних умов?

У кожного оператора одна базова станція в Києві покриває близько 0,5 км². Якщо ми говоримо про те, щоб підтримувати хоча б одну, то їх кількість зменшиться на 40%. Десь на стільки ж відсотків зменшиться і якість зв’язку.

А мобільний інтернет буде функціонувати при блекауті?

Буде, але в нижчій якості. На сьогодні в мобільних операторів в Києві швидкість близько десь 30-50 Мбіт/с, вона знизиться десь до 10 Мбіт/с.

Це саме при блекауті, після повного відключення електрики?

Саме у разі відключення електрики ми й робимо резервування. Нині практично всі оператори це роблять. Навіть оператори домашнього інтернету намагаються змінити свої волоконно-оптичні лінії на PONPON — технологія пасивних оптичних мереж. Відрізняється від звичайної оптичної мережі меншою кількістю приладів, якім потрібна електрика — пасивну оптику, яка дозволяє продовжити роботу обладнання. Також вона менш залежна від електроенергії. Якщо у вас є у квартирі безперебійник, чи звичайний акумулятор, яким ви будете живити роутер і є резервування на вузлі зв'язку провайдера, у вас вже буде інтернет. На сьогодні, практично всі оператори поставили собі за мету замінити звичайні оптоволоконні кабелі на пасивні.

Після російського обстрілу 23 листопада зв'язку майже не було. Чи є альтернативні варіанти зв'язку, для яких майже не потрібна електрика?

Мабуть, немає такого зв'язку, якому не потрібна електрика. Можемо говорити про Старлінки, які можна заживити від акумуляторів і у вас буде інтернет.

Більшість радіокомпаній зарезервувалиЗабезпечили його електрикою своє обладнання на кілька днів. Так само зарезервоване передавальне обладнання радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, що входить в структуру Держспецзв'язку. Більшість телевізійних компаній також мають альтернативні елементи живлення. Телебачення працювало навіть після цих обстрілів.

У той день ми втратили близько 50% можливості мобільного зв'язку, але вже на ранок відновили його до 65% і можна було зателефонувати, або отримати СМС практично в будь-якій точці Києва.

"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку
Київ без світла, 23 листопада 2022. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Чи відомі терміни коли завезуть достатню кількість генераторів, для нормального функціонування зв'язку?

Протягом найближчих трьох тижнів. Велика кількість генераторів вже в процесі доставки.

Чи реально, щоб у людей залишався домашній інтернет при можливому блекауті?

На сьогодні в Україні понад 2000 операторів і провайдерів. Все залежить від провайдера, який підведений до вашого будинку, чи до квартири. Більшість з них зарезервували обладнання, але дійсно є проблеми з тими хто не подбав про це заздалегідь. Якщо у вашому будинку є кілька провайдерів, можете перейти до того, в якого інтернет працює.

Як нині працюють Старлінки в Україні?

На сьогодні 20% всіх Старлінків в Європі розташовані саме в Україні. Це крута технологія, яка допомогла швидко відновити критичну інфраструктуру. Сьогодні це елемент критичної інфраструктури, в складі систем, які використовуються практично на кожному об'єкті. Він допомагає швидко з'ясувати, навіть після вимкнення електроживлення, що відбувається на об'єкті. Вдячні Ілону Маску за таку підтримку і думаю, вона продовжуватиметься і в майбутньому, аж до перемоги України. Наскільки мені відомо, пан Маск немає ідеї залишити в Україну без зв'язку.

Як ви плануєте забезпечувати зв'язком “пункти незламності”?

Більшість з них обладнана Старлінками. Зараз працюємо з мобільними операторами, стаціонарними провайдерами, які вже проводять туди волоконно-оптичні мережі й резервують їх, щоб вони працювали постійно. Думаю, за 2-3 дні до більшої частини "пунктів незламності" підведуть або волоконно-оптичні мережі, або вони будуть зі Старлінком.

"Зв'язок в пунктах незламності буде стільки скільки потрібно" — голова Держспецзв‘язку
Одеса під час відключення світла. 23 листопада. Фото: Суспільне Одеса

Скільки часу "пункти незламності" будуть зі зв'язком у випадку блекауту?

Скільки буде потрібно. Там розміщені генератори. Думаю, палива там буде достатньо для того, щоб ми пройшли складну зиму.

Що змінили у Держспецзв'язку ці дев'ять місяців повномасштабного вторгнення РФ?

У нас бувають складні ситуації зі зв'язком, але вони контрольовані. Коли вимикається десь в одному вузлі, перемикаємось на інший — це постійна робота фахівців. Теж саме можна сказати про кібератаки. Щоденно атакують всі органи державної влади.

Закупівлю генераторів ми розпочали ще влітку, тому що більшість вузлів працювали на акумуляторах, яким потрібна періодична підзарядка. Але на сьогодні ми їх підтримуємо на генераторах, всі критичні вузли у нас також зарезервовані. Зв'язок і кібербезпека — на сьогодні це наші головні завдання, які ми з честю проходимо.

Які практичні поради ви можете дати, щоб залишатись на зв'язку під час відключень електроенергії?

Майте павербанки та економте трафік — це найкращі поради для споживачів.

Читайте також

Залишатись на зв’язку: як переключитись на іншого мобільного оператора

Блекаут в Україні. Чи можуть російські обстріли повністю відключити електрику в країні

"Проблеми зі світлом не мають прямого впливу на ЗСУ" — Том Купер про ситуацію на фронті

Як зігрітися, що їсти, де знайти питну воду та як лишитися на зв'язку: поради на випадок блекауту

На початок