Плануючи відступ з Херсона, російські війська вивозили не тільки техніку, а й культурні цінності. 12 листопада Херсонська міська рада у Telegram повідомила, що окупанти пограбували Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олеся Гончара, зокрема вивезли дореволюційні видання.
"Є і сумна новина. Окупанти вивезли дореволюційні видання, які видавались у Херсонській губернії. Вони безцінні! Це найбільша колекція краєзнавчих фондів! Для науковців та викладачів, студентів і краєзнавців — джерела інформації для досліджень", — зазначила директорка обласної бібліотеки імені Гончара Надія Коротун.
Поки точного переліку викраденого немає. Проте про це повідомляють у соціальних мережах й інші працівники бібліотеки.
Тренди YouTube, тисячі листів: рекорди та підсумки Радіодиктанту національної єдності 2022
Фонд бібліотеки містив рідкісні та цінні видання:
- Фонд дореволюційних, довоєнних і повоєнних видань;
- Рідкісні видання XVIII століття;
- Мініатюрні видання: найменша книжечка розміром 17х20 мм "Лучше всяких лекарств, пития да явств" — зібрання прислів'їв, видане в Москві у 1975 році;
- Книжки з автографами Олеся Гончара, історика Євгена Тарле, письменників Миколи Бажана, Якова Баша, Чингиза Айтматова;
- У колекції закордонних видань української діаспори є рідкісні видання творів Тараса Шевченка, Миколи Куліша, Євгена Маланюка та інші.
Коротун також додала: "Знищено інформаційний ресурс для всіх, кого цікавить історія південної частини України. Нам боляче це сприйняти! Маємо надію і віру, що ця колекція повернеться до рідної Гончарівки!"

Раніше Суспільне Культура розповідало, що росіяни пограбували Херсонський обласний художній музей ім. Олексія Шовкуненка. Там повідомили, що окупанти вивезли не тільки картини, а й оргтехніку: "Маємо сумнів, що в музеї взагалі щось залишилося".
Деякі з картин вдалося ідентифікувати завдяки фото з Центрального музею Тавриди у Сімферополі, які оприлюднили у соціальних мережах.
Чи є надія повернути втрачену колекцію, в ефірі Радіо Культура розповіли директорка музею Аліна Доценко та мистецтвознавиця Діана Клочко.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!