Ведмідь, якого на початку вересня знайшли українські військові на зруйнованому обстрілами подвір’ї у Бахмуті, зараз проходить реабілітацію у ведмежому притулку “Домажир” на Львівщині. Тут він отримав ім’я — Бахмут. Зараз ведмідь набирає вагу, потроху знайомиться з іншими ведмедями. Доглядачі сподіваються, що Бахмут впаде у зимову сплячку — це буде найкращим результатом реабілітації.
Про нову домівку врятованого ведмедя та його реабілітацію Суспільному розказали працівники притулку Ольга та Андрій.
Бахмута з Донеччини привезли до "Домажира" 8 вересня волонтери зоозахисної організації "UAnimals". Вони про нього дізнались від військових, які знайшли ведмедя у зруйнованому приватному подвір’ї. Де власники — невідомо. Швидше за все, евакуювались, а тварину залишили.

“Колишніх власників не знаємо. Його знайшли військові при обході, у приватній оселі. Біля його клітки були влучання, будинок був майже зруйнований, дах у його вольєрі теж був зруйнований. Військові звернулись до зоозахисних організацій, а у нас було місце, ми його прийняли”, — розповідає менеджерка з маркетингу ведмежого притулку Ольга Федорів.
Чому ведмедя з Бахмута доправили у "Домажир"
“Домажир” на Львівщині — це рекреаційний центр для реабілітації бурих ведмедів. Його почали будувати у 2016 році коштом міжнародного благодійного зоозахисного фонду “Чотири лапи”. У 2017 році тут прийняли перших ведмедів. Бахмут став 31-м мешканцем притулку.

За словами Ольги Федів, тут живуть ведмеді, які з малечку були у неволі: у цирках, у мисливських притравлювальних станціяхСпеціальні стаціонарні місця для притравки та навчання мисливських собак. Як притравку (приманку) використовують диких тварин. На притравочних станціях грубо порушуються права диких тварин, вважають зоозахсні організації. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (ст. 18) забороняє нацьковування одних тварин на інших. Однак навчання мисливських собак на притравочних станціях до цього не відноситься. Утримання в неволі в приватних умовах, у тому числі на притравочних станціях, ведмедей заборонено Бернською конвенцією., у ресторанно-готельних комплексах. Всі вони були травмовані фізично і психологічно.
“Вони з малечку у неволі, у клітках сидять. Вони не знають, що таке дика природа. Тут у них умови наближені до природних. Це все — ліс. У них є басейни, де вони можуть поплавати”, — розказує Ольга.

У притулку для ведмедів створюють умови, в яких мають відновитись природні інстинкти.
Наприклад, роблять спеціальні іграшки — енрічменти, — в яких ховають їжу. За словами доглядачів, так у ведмедів відновлюється інстинкт пошуковців.
“Ми не просто перекидаємо їжу ведмедям. Розкладаємо, ховаємо в різні природні хащі. В дикій природі ведмеді є пошуковцями. Вони шукають, добувають собі їжу”, — пояснює Ольга.

“Ми стараємось, щоб у них відновлювались природні інстинкти: вони риють собі тут ями — ніби риють барлоги, вони шукають собі їжу. Абсолютно всі наші ведмеді минулої зими залягли в зимовий сон — це дуже хороший показник”, — каже менеджерка.
На жаль, констатує Ольга Федорів, навіть після реабілітації в такому притулку ведмеді не зможуть жити в дикій природі.
Як Бахмут призвичаївся на новому місці
Коли Бахмута привезли до притулку, він був дуже наляканим, боявся виходити зі свого боксу та боявся гучних звуків.
“Він був перестрашений, в’ялий, дуже боявся шумів. Не хотів виходити зі свого боксу. Дуже важко його було перевезти з клітки, в які транспортували, до боксу. Не хотів виходити, коли бачив інших ведмедів”, — згадує доглядач Андрій.

Зараз ведмідь адаптувався: звик до нового місця, набирає вагу та гуляє по всьому вольєру.
“Спочатку він взагалі боявся землі та трави і перебував тільки на бетонному майданчику у вольєрі”, — розказує доглядач.
Бахмут добре освоюється на новому місці, вважає Андрій, скоро його будуть випускати в інший вольєр з більшою територією, де він зможе вчитися рити барлоги та лазити по деревах. У нього буде басейн та іграшки.
“На самому початку ми йому робили енрічменти. Ми їх називаємо іграшки здобування. Пакували туди всілякі смаколики. Він на них кидався і миттєво з’їдав повністю. Ці енрічменти були зроблені з екопродуктів та екоматеріалів, так що йому нічого не загрожувало. Але згодом він вже спокійніше то все сприймає. І коли ми ховаємо іграшки в солому або в сіно, і він це починає без поспіху перебирати, вибирати горішки, родзинки”, — посміхається Андрій.

Реабілітація Бахмута розпочалась з правильного ведмежого меню. Аби не було проблем з кишківником, у раціон поступово вводили природну для цих тварин їжу: рибу, м’ясо, овочі, фрукти та горіхи. Його, як і всіх ведмедів у притулку, зараз годують два рази на добу.
“Голови риби ми даємо у відповідності до ваги. Якщо зранку ми дамо дві голови, то ввечері дамо чотири. Даємо індиче м’ясо. А ще: моркву, грушки, яблука, сливки, виноград. Зараз він вже від'ївся та може навіть залишити яблука. І перець, лише дивиться на перець, скептично скоріш... А так все з’їдає — хороший ведмідь”, — хвалить підопічного Андрій.

У "Домажирі" ведмеді проходять регулярні ветеринарні огляди, під час яких їх зважують, оглядають зуби та вирішують, чи потрібні лікування або дієта. Бахмуту такий огляд планують зробити навесні після зимового сну. Якщо він таки засне.
“Чи впаде він у сплячку, ми не знаємо точно, але маємо надію. Це індивідуально, залежить від ведмедя: як він адаптується, чи стресує він. Бахмут себе добре показує, не агресує, спокійний. То маємо надію, що у грудні на якийсь місяць він впаде у зимовий сон. І це буде дуже хорошим показником, бо це означає, що у нього відновлюються природні процеси”, — пояснює Ольга.

Під час ветеринарного огляду можна буде встановити і вік ведмедя. На думку працівників притулку, Бахмуту близько 15 років.
Психологічна реабілітація ведмедя триватиме і наступного року.

“Будем дивитись, як він поводить себе на фоні інших ведмедів. Можливо, будемо його соціалізувати з іншими ведмедями. Але це він повинен показати свій характер, уподобання, і тоді будемо ухвалювати рішення. Це буде вже після зимової сплячки”, — додав Андрій.
Читайте також
"Як після курорту". Ведмідь з Донеччини оговтався після контузії, але потребує лікування
Був лежачим, а тепер — ходить. У львівській Домівці врятованих тварин живе кінь з Краматорська
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram