РФ має знати, що ядерний удар по "центру прийняття рішень" матиме пропорційну відповідь — Зеленський

РФ має знати, що ядерний удар по "центру прийняття рішень" матиме пропорційну відповідь — Зеленський

РФ має знати, що ядерний удар по "центру прийняття рішень" матиме пропорційну відповідь — Зеленський
Президент РФ Володимир Путін під час неформального саміту глав держав СНД у резиденції президента під Санкт-Петербургом, 7 жовтня 2022 року. Фото: AP

Президент України Володимир Зеленський заявив, що світ має дати знати Росії, що ядерний удар по Україні матиме пропорційну відповідь. В інтерв'ю канадським телеканалам CTV та CBC президент зазначив, що з РФ "ми чуємо постійні заклики зробити удар по "центру прийняття рішень"".

"Як повинен світ відповідати? Це неважливо, країни НАТО чи ні, це відбувається на європейському континенті. Нікому не дозволено шантажувати як терорист. Якщо меседж звучить, що буде удар по "центру прийняття рішень", то відповідь світу повинна бути наступна: "Дивись, якщо ти вдариш по Банковій, то буде удар там, де ти знаходишся, той, хто дає завдання вбивати людей. Якщо ти так зробиш, то через секунду, незалежно від результату твого удару, буде удар по прийняттю рішень в тебе, у твоїй державі". Це не шантаж, це питання того, що тобі погрожують, але той хто погрожує — повинен знати", — сказав Зеленський.

"Про гуманізм можна довго говорити, але ми живемо з таким сусідом, який окрім сили нічого не розуміє", — додав Зеленський.

Що відомо

21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

На початок