"Ми здивували світ і самих себе" — інтерв'ю командира штурмового полку з Бахмутського напрямку

"Ми здивували світ і самих себе" — інтерв'ю командира штурмового полку з Бахмутського напрямку

"Ми здивували світ і самих себе" — інтерв'ю командира штурмового полку з Бахмутського напрямку
Українські позиції на Бахмутському напрямку. Донеччина, жовтень 2022. Позиції ЗСУ на Донеччині. Фото: Суспільне Донбас / Андрій Резніков

Полковник Павло Паліса нині командир штурмового полку. Коли почалася велика війна, закінчував навчання у Командно-штабному коледжі армії США. Він повернувся в Україну — воювати, створив П'ятий окремий штурмовий полк. Але американський диплом все одно отримав, заочно. Нині підрозділ Павла Паліси тримає оборону на пекельній ділянці — на Бахмутському напрямку (точну локацію розголошувати офіцер забороняє). Суспільне поспілкувалося із полковником на передовій.

Хто стоїть проти вас по той бік? Кадрова армія чи мобілізовані, "ЛНР"/"ДНР" чи вагнерівці?

— Ми зустрічали і кадрових військових, і приватні військові компанії, і військовий корпус "ДНР" — це Третя мотострілецька бригада. Про противника я можу сказати, що Перший армійський корпус за рахунок свого 8-річного досвіду воює якісніше, ніж підрозділи Російської Федерації, з якими нам довелося тут зустрічатися. Про ПВК можу сказати, що останнім часом якість їх бійців впала, але їхній впертості (посміхається — ред.) кадрові військові РФ мають позаздрити.

Чим озброєні ворожі підрозділи? Що протиставляєте ви?

— Противник застосовує артилерію, танки, бойові машини, міномети, протитанкові ракетні комплекси... Весь арсенал, який в нього є в наявності. Авіацію, безумовно! Ми своєю чергою всіма доступними методами намагаємося знищити ворога, який прийшов на нашу землю.

Крім артобстрілів, авіації, були спроби штурму, диверсійні групи?

— Звичайно. Протягом трьох-чотирьох місяців на цій ділянці противник не залишає спроб штурмувати наші позиції. Він ще сподівається захопити міста Донбасу... Там, де він отримує по зубах, — там просування припиняється на якийсь термін. А потім знову пробують проводити розвідку боєм, пробують штурмувати. Але без успіху.

Не шкодують нині "живої сили"?

— Я б не сказав, що вони її раніше шкодували. Але, що характерно, за останні два тижні я помітив: якщо раніше кількість бійців ДРГ була 8-10 чоловік, і таких груп було кілька на одному напрямку, то зараз вже по 20-25 людей, а то і 30 намагаються атакувати, незважаючі на втрати.

Це може свідчити, що до них стали надходити мобілізаційні ресурси РФ. Вони намагаються розвинути успіхи на Бахмутському напрямку.

Донеччина Бахмут передова
Військовий поблизу українських позицій на Бахмутському напрямку, 20 жовтня 2022. Фото: Суспільне Донбас / Андрій Резніков

А є особливості у тактиці ворога на цій ділянці?

— Всі спроби штурму, всі цікаві моменти підлягають детальному аналізу — я не хотів би їх озвучувати.

Наближається зима. Вам буде непросто і не буде просто ворогу. Як зміниться ситуація, коли зміниться погода?

— Буде тенденція до зниження динаміки, складно пересуватися техніці по вологому грунту. Але це не той фактор, який би стримував маневр наших підрозділів у разі успіху на якійсь ділянці...

В теорії дії будуть більш статичними, але це не догма. Ми можемо очікувати сюрпризів від противника і можемо самі йому їх готувати.

"Ми здивували світ і самих себе" — інтерв'ю командира штурмового полку з Бахмутського напрямку
Фото: Суспільне Донбас / Андрій Резніков

Як ви обирали бійців до свого підрозділу, коли створювався П'ятий штурмовий полк?

— Підрозділ формувався на 90% з мобілізаційних ресурсів, але проводився відбір. У першу чергу — офіцерів. Ключовою була мотивація. Моральний стрижень, бажання вчитися і бажання навчати своїх підлеглих — це головне.

Багато військовослужбовців перейшли до нас з тероборони. Один з підрозділів на 30% укомплектований ветеранами "Айдару". Це допомогло на початку, коли колектив набував перший бойовий досвід: це пішло нам "в плюс". Досвічені бійці, яким були не в новинку прильоти, міни чи постріли танків, вони впевненіше почувалися і передавали свій настрій і спокій тим, хто вперше це чув.

Що потрібно: ще більше зброї, далекобійна зброя, ще щось?

— Ми здивували світ і навіть самих себе — це можна було констатувати в перші десять днів після початку агресії Росії. А для того, щоб дійти, треба не зупинятися.

"Ми здивували світ і самих себе" — інтерв'ю командира штурмового полку з Бахмутського напрямку
Командир П'ятого окремого штурмового полку, полковник Павло Паліса. Фото: Суспільне Донбас/Андрій Резніков

Читайте також

Як ЗСУ тримають фронт на Сході: репортаж з передової на Бахмутському напрямку

"Доводилось іти з автоматом на танк" — морпіх Руссу про оборону Маріуполя

"Мені зрізають скотч з очей і стяжки з рук, я йду у бік України у футболці" — Михайло Вершинін про обмін та полон

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок