Полковник Павло Паліса нині командир штурмового полку. Коли почалася велика війна, закінчував навчання у Командно-штабному коледжі армії США. Він повернувся в Україну — воювати, створив П'ятий окремий штурмовий полк. Але американський диплом все одно отримав, заочно. Нині підрозділ Павла Паліси тримає оборону на пекельній ділянці — на Бахмутському напрямку (точну локацію розголошувати офіцер забороняє). Суспільне поспілкувалося із полковником на передовій.
Хто стоїть проти вас по той бік? Кадрова армія чи мобілізовані, "ЛНР"/"ДНР" чи вагнерівці?
— Ми зустрічали і кадрових військових, і приватні військові компанії, і військовий корпус "ДНР" — це Третя мотострілецька бригада. Про противника я можу сказати, що Перший армійський корпус за рахунок свого 8-річного досвіду воює якісніше, ніж підрозділи Російської Федерації, з якими нам довелося тут зустрічатися. Про ПВК можу сказати, що останнім часом якість їх бійців впала, але їхній впертості (посміхається — ред.) кадрові військові РФ мають позаздрити.
Чим озброєні ворожі підрозділи? Що протиставляєте ви?
— Противник застосовує артилерію, танки, бойові машини, міномети, протитанкові ракетні комплекси... Весь арсенал, який в нього є в наявності. Авіацію, безумовно! Ми своєю чергою всіма доступними методами намагаємося знищити ворога, який прийшов на нашу землю.
Крім артобстрілів, авіації, були спроби штурму, диверсійні групи?
— Звичайно. Протягом трьох-чотирьох місяців на цій ділянці противник не залишає спроб штурмувати наші позиції. Він ще сподівається захопити міста Донбасу... Там, де він отримує по зубах, — там просування припиняється на якийсь термін. А потім знову пробують проводити розвідку боєм, пробують штурмувати. Але без успіху.
Не шкодують нині "живої сили"?
— Я б не сказав, що вони її раніше шкодували. Але, що характерно, за останні два тижні я помітив: якщо раніше кількість бійців ДРГ була 8-10 чоловік, і таких груп було кілька на одному напрямку, то зараз вже по 20-25 людей, а то і 30 намагаються атакувати, незважаючі на втрати.
Це може свідчити, що до них стали надходити мобілізаційні ресурси РФ. Вони намагаються розвинути успіхи на Бахмутському напрямку.

А є особливості у тактиці ворога на цій ділянці?
— Всі спроби штурму, всі цікаві моменти підлягають детальному аналізу — я не хотів би їх озвучувати.
Наближається зима. Вам буде непросто і не буде просто ворогу. Як зміниться ситуація, коли зміниться погода?
— Буде тенденція до зниження динаміки, складно пересуватися техніці по вологому грунту. Але це не той фактор, який би стримував маневр наших підрозділів у разі успіху на якійсь ділянці...
В теорії дії будуть більш статичними, але це не догма. Ми можемо очікувати сюрпризів від противника і можемо самі йому їх готувати.

Як ви обирали бійців до свого підрозділу, коли створювався П'ятий штурмовий полк?
— Підрозділ формувався на 90% з мобілізаційних ресурсів, але проводився відбір. У першу чергу — офіцерів. Ключовою була мотивація. Моральний стрижень, бажання вчитися і бажання навчати своїх підлеглих — це головне.
Багато військовослужбовців перейшли до нас з тероборони. Один з підрозділів на 30% укомплектований ветеранами "Айдару". Це допомогло на початку, коли колектив набував перший бойовий досвід: це пішло нам "в плюс". Досвічені бійці, яким були не в новинку прильоти, міни чи постріли танків, вони впевненіше почувалися і передавали свій настрій і спокій тим, хто вперше це чув.
Що потрібно: ще більше зброї, далекобійна зброя, ще щось?
— Ми здивували світ і навіть самих себе — це можна було констатувати в перші десять днів після початку агресії Росії. А для того, щоб дійти, треба не зупинятися.

Читайте також
Як ЗСУ тримають фронт на Сході: репортаж з передової на Бахмутському напрямку
"Доводилось іти з автоматом на танк" — морпіх Руссу про оборону Маріуполя
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram