Ми не побачили жодного знаку, що Путін готується використати ядерну зброю — Кірбі

Ми не побачили жодного знаку, що Путін готується використати ядерну зброю — Кірбі

Ми не побачили жодного знаку, що Путін готується використати ядерну зброю — Кірбі
Представник Білого дому Джон Кірбі, фото: AP

Сполучені Штати поки не мають підтвердження тому, що Путін готується використати ядерну зброю, або зброю масового знищення.

Про це заявив на брифінгу координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.

"З самого початку цього конфлікту ми надавали допомогу Україні для захисту неба, ракетні системи. І також скоро надішлемо ще більше. Ми постійно розмовляємо з Україною про те, що їм потрібно для захисту в конкретний момент війни, в конкретному регіоні", — наголосив Кірбі.

Він додав, що США налаштовані, щоб "ця війна закінчилась якомога швидше і шляхом перемовин": "Ми надали Україні системи для повітряного захисту і продовжуємо це робити. Ми не шукаємо прямого конфлікту з Росією. Президент про це уже говорив. Тому ми намагаємось тісно співпрацювати з Україною, щоб у них було все для власного захисту".

"Я б був дуже обережним говорячи про можливість застосування Путіним ядерної зброї. Ми уважно слідкуємо за цим. Ми не побачили жодного знаку, що Путін готується використати ядерну зброю, зброю масового знищення", — зауважив Кірбі.

Що відомо

21 вересня 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

На початок