Що може вплинути на врожай 2023 року — розповів фахівець з Миколаєва

Що може вплинути на врожай 2023 року — розповів фахівець з Миколаєва

Що може вплинути на врожай 2023 року — розповів фахівець з Миколаєва
Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Станом на 7 жовтня по Україні було посіяно понад 700 тисяч гектарів зернових. Зазвичай на початок жовтня в державі сіяли до чотирьох мільйонів гектарів. Перед аграріями Миколаївщини існують ризики, що можуть вплинути на врожай 2023 року.

Про це кореспондентам Суспільного розповів директор Наукового парку Миколаївського національного аграрного університету (МНАУ) "Агроперспектива" Микола Карпенко.

За словами Миколи Карпенка, у 2022 році найбільшими проблемами й ризиками для аграріїв стали — небезпеки, пов’язані із воєнним станом, близькістю до лінії фронту громад у Миколаївському та Баштанському районах, ціна на збіжжя, добрива та засоби захисту рослин, логістика й збут продукції. Ці ризики вплинуть на врожай 2023 року.

"Тонна азотно-фосфатного добрива за 50 тисяч грн, тонна селітри — 38-40 тисяч гривень. Ціни непомірні для аграріїв. Хімзахист для нас — майже мільйон гривень. І це тільки на осінній період, а ще навесні гербіциди, захист проти хвороб, шкідників. Ці витрати ще попереду", — розповів Микола Карпенко.

Ситуація із сівбою озимих, сказав Микола Карпенко, ускладнена через брак грошей.

"Не всі поспішають сіяти, не всі господарства можуть сьогодні закупити добрива, щоб закласти нормальний урожай. Щоб покласти добрива під посіви, мені потрібно 4,8 мільйона гривень", — розповів Микола Карпенко.

До кінця посівної, сказав директор Наукового парку, залишилось небагато часу.

"Засівати пшеницю можна до 15 жовтня. У нас із запланованих 800 гектарів залишилося 107. Ніяк не можемо закінчити, на початку жовтня дощ перебив. Залишилося ще засіяти на демонстраційних полях, де саме сучасні сорти", — розповів Микола Карпенко.

За словами Карпенка, проблема збуту залишилась актуальною.

"Ситуація зі збутом та логістикою, із відкриттям та запровадженням морського шляху, значно покращилася. Але не можу сказати, що істотно ціни зросли на збіжжя. І, наскільки я розумію і бачу по району та області, не всі поспішають і сіяти", — сказав Микола Карпенко.

Основні проблеми та ризики для аграріїв, сказав директор Наукового парку, є — ціна на збіжжя, вартість добрив, пального і те, що з осені озимими культурами не будуть засіяні ті площі, які засівалися щороку.

Що відомо

  • За даними Миколаївської обласної військової адміністрації, прогнозують посіяти в межах 75-85 відсотків від площі, зайнятої озимими у 2021 році. А саме 566,9 тис. гектарів озимих, з них: 495,9 тис. га зернових та 71,0 тис. га ріпаку.
  • Станом на 6 жовтня в Миколаївській області посіяли озимих на площі 255,8 тис. гектара, що складає 45 відсотків до прогнозу. В тому числі: озимих зернових 182,8 тис. гектара (37 відсотків), озимого ріпаку 73 тис. гектарів (103 відсотки).

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Вибір редакції

На початок