Ексглава "Ощадбанку" Пишний очолив Нацбанк України

Ексглава "Ощадбанку" Пишний очолив Нацбанк України

Важливо
Ексглава "Ощадбанку" Пишний очолив Нацбанк України
. Андрій Пишний. Фото: УНІАН

Андрій Пишний очолив Національний банк України. Раніше він був главою державного "Ощадбанку". "За" проголосували 290 народних депутатів. Раніше цю посаду обіймав Кирило Шевченко.

Що відомо про Андрія Пишного

Пишний — український політик та банкір родом з Тернопільської області, йому 47 років. Він працює в "Ощадбанку" більшу частину кар’єри. Андрій Пишний прийшов у державний банк після вишу на посаду очільника юридичного управління у 2000 році. За три роки став першим заступником правління. У 2006 році був одним з ініціаторів реформи управління банку та введення Наглядової ради незалежних директорів. Проте реформу здійснити не вдалось, у 2006-му Віктор Янукович став прем’єр-міністром та змінив команду в державному банку.

Деякий час після цього Андрій Пишний працював у керівництві "Укрексімбанку", займався наукою (захистив дисертацію на тему "Правовий статус державних банків України"), два роки (2007-2009 рр.) був заступником секретаря РНБО.

У 2010 він взяв участь в політичному проєкті Арсенія Яценюка "Фронт Змін" (очолив комітет партійного контролю). На парламентських виборах 2012-го Андрій Пишний балотувався до Ради і пройшов в парламент разом із командою Яценюка за списком "Батьківщини". Після об’єднання "Фронту змін" та "Батьківщини" в 2013 був обраний заступником керівника "Батьківщини".

Із Яценюком Андрія Пишного пов’язує багаторічна дружба. В інтерв’ю "Українській правді" в 2012 році він розповідав, що Яценюк був хрещеним його молодшої доньки.

"Ми познайомилися з Арсенієм ще в 1991 році. На першому курсі Чернівецького державного університету, юридичного факультету. У інституті Арсеній разом з Андрієм Іванчуком створив юридичну фірму "Юрек". Я пізніше до них приєднався. Вона займалася консультаційними послугами", — казав Пишний.

У березні 2014 року Андрій Пишний повертається до "Ощадбанку" головою правління. Найближчі п’ять років він проводить реформу та модернізацію банку, займається поверненням кредитів (за чотири роки банк виграв у судах сім тисяч справ і повернув собі 50 млрд грн). Саме за керівництва Пишним "Ощадбанком" Україна домоглась однієї з найбільш гучних перемог в міжнародному арбітражі з Росією: Арбітражний трибунал у Парижі 2018 року ухвалив рішення задовольнити вимогу щодо компенсації збитків на 1,3 млрд доларів. "Ощадбанку", завданих внаслідок анексії Криму Російською Федерацією. Пишний був СЕО “Ощаду” до 2020 року. А в травні цього року знов повернувся до команди банку як радник голови правління.

“У Андрія чималий досвід, який буде особливо цінним для банку у воєнний період. У буремному 2014 році — році початку російсько-української війни — він разом із командою забезпечив стабільне функціонування банку в умовах російської агресії на Сході і ми розраховуємо, що це стане нам у пригоді й в поточних умовах. Як і досвід перемоги в Міжнародному трибуналі проти РФ у справі про збитки, завдані внаслідок окупації Криму. Адже треба завершити цю справу та ініціювати інші — задля компенсації втрат, завданих агресором вже в цьому році”, — повідомив про це призначення голова правління банку Сергій Наумов.

Ще один напрям, за яким відомий Андрій Пишний, допомога людям з порушеннями слуху. У 34 роки він частково втратив слух. Він активіст deaf-руху в Україні, створив громадське об'єднання "Відчуй", яке допомагає адаптації людей, які втратили слух або народилися з вадами слуху. "Ощадбанк" першим у Східній Європі відкрив банківські відділення, адаптовані для людей з особливими потребами.

Від початку російсько-української війни Андрій Пишний увійшов до складу так званої групи Єрмака — Макфола, яка займається розробкою санкцій проти Російської Федерації. До цієї міжнародної групи входить пів сотні експертів, а координують роботу групи голова Офісу президента Андрій Єрмак та відомий американський дипломат Майкл Макфол.

З Андрієм Єрмаком Андрія Пишного пов’язує і спільна благодійна діяльність. Так, фонд "Відчуй", за даними сервісу Youcontrol, вони заснували разом.

Саме президент, за законом, подає кандидатуру голови НБУ до Верховної Ради, яка й приймає остаточне рішення. Очільника Нацбанку призначають на сім років. Два строки поспіль очолювати НБУ не можна.

Що відомо про попередника Пишного

4 жовтня голова Національного банку Кирило Шевченко подав на розгляд президенту України заяву про відставку. "В силу причин, пов'язаних зі здоров’ям, які я не можу надалі ігнорувати, ухвалив для себе складне рішення", — повідомив він.

Кирило Шевченко був призначений на посаду голови НБУ у липні 2020 року.

6 жовтня Комітет ВРУ з питань фінансів схвалив постанову про його звільнення. Як повідомив член комітету, народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк рішення прийняли без обговорення, тільки подякували за роботу.

Того ж дня Національне антикорупційне бюро повідомило, що оголосило підозру голові Національного банку Кирилу Шевченку. Справа пов'язана з періодом, коли він керував "Укргазбанком". Шевченка підозрюють у розкраданні коштів.

7 жовтня Шевченко заявив, що на нього чинили "майже дворічний політичний тиск", який спричинив проблеми зі здоров'ям, а про оголошену йому підозру він дізнався зі ЗМІ, перебуваючи "за кордоном на лікуванні".

На початок