Ядерні держави мають представити спільну позицію — Чалий про Радбез ООН та зміни на користь України

Ядерні держави мають представити спільну позицію — Чалий про Радбез ООН та зміни на користь України

Ядерні держави мають представити спільну позицію — Чалий про Радбез ООН та зміни на користь України
Фото: УНІАН

Рада безпеки ООН не має важелів впливу на світову безпеку, вважає колишній посол України в США Валерій Чалий. Незважаючи на це під час засідання 28 вересня, що скликала Україна, була помітна зміна позиції деяких країн, і це знаковий момент.

В ефірі "Українського радіо" голова правління Українського кризового медіа-центру Валерій Чалий прокоментував результати Радбезу ООН, де обговорювали псевдореферендуми РФ на окупованих територіях України.

Про значення Ради безпеки ООН

"Зараз ООН не має важелів впливу в частині світової безпеки. Такого випадку в історії цієї організації ще не було, щоб ядерна держава країна-агресор Росія, яка на сьогодні напала на свого сусіда, досі була постійним членом ООН. Росія порушила і постійно порушує її статут. І зараз не існує прямих механізмів, як реагувати на таку ситуацію. Тому Радбез залишається радше майданчиком, де на найвищому рівні обговорюються ключові питання світу. Можливо краще, що він є, ніж якби його не було.

Всі члени говорять про три головні пункти у своїх промовах: щодо територіальної цілісності України, не вживати у світовій риториці ядерну погрозу, і що Росія повинна зупинитися в цій війні, вийти і деокупувати українські території. Представник Росії на фоні таких заяв виглядав досить жалюгідно".

Про зміни в риториці країн щодо РФ

"На особистих зустрічах лідерів Китаю та Індії з Путіним прозвучав сигнал, що йому б треба зупинятися у війні з Україною. Але Путін це сприйняв по-своєму. Ті країни, які є зараз в організації БРІКС (міждержавне об’єднання Бразилії, Росії, Індії, КНР та ЮАР, створене в 2006 році – ред.), не приєднаються до санкцій. Але свою чітку позицію щодо територіальної цілісності України вони вже підтвердили. Ці країни зараз створюють для Путіна ілюзію нібито виходу з ізоляції.

Засідання (28 вересня) показало, що Росія нарешті поступово опиняється в ізоляції і програє. Це знаковий момент цього засідання. Вона хотіла отримати виправдання щодо свого нападу на Україну від інших країн, натомість позиція багатьох починає змінюватися на нашу користь. Останнім часом ми почули трохи інші заяви тих країн, які намагалися бути нейтральними. Зараз вже не звучать слова щодо їхньої нейтральності і щодо мирних переговорів. Свою позицію змінив Китай, Бразилія, Мексика, менше Індія. Не можна допустити руйнування всього світового порядку. В цьому не зацікавлений і Китай".

Про гарантії безпеки України та ядерну загрозу

"Після розпаду Радянського Союзу було вирішено, що безпечніше відібрати ядерну зброю у Білорусі, Казахстану та України і віддати її Росії. Тепер всі розуміють, що тоді було зроблено багато помилок. Але ми маємо на сьогодні інші реалії: позбавити Росію можливості володіти ядерною зброєю ніхто не може. Застосовувати ядерну зброю вона не має права. Крім випадку, коли нападають на саму Росію. Лише тоді вона може захищатися.

Нам на сьогодні не вистачає остаточної консолідованої позиції всього світу. Було б добре, якби ядерні країни зробили якусь спільну заяву. Ми бачимо, що ядерна загроза починає об'єднати всіх. Буде спільна відповідь, яка не дасть Путіну жодних шансів погрожувати всьому світові.

Україна повинна отримати юридично обов'язкові гаранти колективної безпеки. Ми маємо закликати і Радбез ООН, і НАТО щодо необхідності надати Україні членство в НАТО після деокупації територій. Бо саме він показав свою ефективність. Навіть нейтральні країни вступають до НАТО. Ця безпека повинна бути для України в Європі, яка реалізується через членство в НАТО. Це наш шлях, який закріплено в Конституції. Але це нам не заважає шукати інші двосторонні механізми: угоди на етапі до приєднання до НАТО. Ці угоди корисні нам з ядерними країнами: США, Британією, можливо Польщею, яка є потужною у військовому плані. Вікно можливостей — вступити до НАТО — для нас буде після деокупації. Нам треба не упустити цей шанс".

Що відомо:

  • 28 вересня відбулось засідання Радбезу ООН 28 вересня, яке скликала Україна через незаконні голосування про приєднання до РФ, що провели на тимчасово окупованих територіях. Представники більшості країн засудили так звані голосування, наголосивши, що це відбувалось не тільки всупереч міжнародному праву і хартії ООН, але із загрозами для життя людей на окупованих територіях. Індія та Китай не засудити проведення "референдумів", водночас закликавши "до миру" та "діалогу".
  • Президент України Володимир Зеленський під час виступу в Радбезі онлайн наголосив: якщо Росія спробує на підставі так званих "референдумів" на тимчасово окупованих територіях України приєднати їх до себе, це означає закриття будь-яких переговорів із Москвою.
  • Ввечері 27 вересня Росія заявила, що псевдореферендуми про входження окупованих частин Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України добігли кінця, а переважна більшість населення регіонів нібито підтримали цю ініціативу.
  • 21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим.
  • Про ядерні погрози Путіна згадав президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Вибір редакції

На початок