3 вересня – День перерви на мистецтво, відкриття памʼятника Лесі Українці та день смерті Аттили Могильного

3 вересня – День перерви на мистецтво, відкриття памʼятника Лесі Українці та день смерті Аттили Могильного

3 вересня – День перерви на мистецтво, відкриття памʼятника Лесі Українці та день смерті Аттили Могильного
Суспільне

3 вересня — 246-й день року. Сьогодні у світі відзначають День відкриття нових дверей, День перерви на мистецтво, День "Візьміть свої манери на роботу". Розповідаємо, які ще свята відзначають в Україні та світі 3 вересня, які суспільно важливі події в Україні та світі сталися та нагадаємо про митців, які народилися в цей день.

У США святкують День продовольчого банку, День сирних грінок, День ледачих мам, День "Одягніть бірюзове", День Ліги боулінгу та День хмарочосів, в КНР — День Перемоги над мілітаристською Японією і перемогу в Другій світовій війні, в Монако — День звільнення, в Канаді, Британії — День торгового флоту, у Таджикистані — День цивільної авіації, в Австралії — День національного прапора, на Маршаллових островах — День праці, у Молдові — День національної армії, в Литві — День Вільнюса, в Катарі — День незалежності, у Тайвані — День збройних сил, у Тунісі — День руху за незалежність, в Сан-Марино — День республіки, а в Індії — День посту і духовних практик "Аннада Екадаші".

В Україні ж 2 вересня у 1838 році в Києві відкрили Інститут шляхетних дівчат. Випускниці інституту отримували право працювати виховательками у дворянських та купецьких родинах. У різні роки там викладали історик Микола Костомаров та композитор Микола Лисенко. А випускницями були письменниці Наталя Забіла, Олена Пчілка (матір Лесі Українки), Наталена Королева та сестри Тальберг (співачка й піаністка).

3 вересня - День перерви на мистецтво, відкриття памʼятника Лесі Українці та день смерті Аттили Могильного
Фото: Вікіпедія

У 1914 році добровольчий легіон Українських Січових Стрільців, створений у Львові у серпня, склав присягу на вірність Австро-Угорщині.

У 1973 році в Києві відкрили памʼятник письменниці, перекладачці, фольклористці, феміністці та культурній діячці Лесі Українці. Авторкою памʼятника стала скульпторка Галина Кальченко. Пам'ятник не був першим в українській столиці, адже ще 1965 року було встановлено паркову скульптуру Лесі Українки в Міському саду навпроти Маріїнського палацу.

А у 1993 році у селі Старий Угринів Калуського району Івано-Франківської області створено меморіальний музей Степана Бандери.

3 вересня у різні роки народилися:

Олександр Тарковський — український поет, прозаїк, журналіст, громадський діяч. Його вихованням займалася старша сестра Надія тарнавська, яка 1870року стала дружиною драматурга Івана Карпенка-Карого.

Писав вірші, організовував аматорські вистави, крім української та російської, знав 7 мов. Тому перекладав для себе Данте, Джакомо Леопарді, Віктора Гюго та інших.

Олена Герасим'юк — українська письменниця, громадська діячка, волонтерка. Парамедик добровольчого медичного батальйону "Госпітальєри". Авторка книжок "Глухота", "Розстрільний Календар", "Тюремна Пісня".

Остання отримала високу відзнаку і стала лауреатом премії BookForum Best Book Award 2020 у номінації "Сучасна українська поезія" — за поетичну неординарність. В основі книги — одноіменна гостро-соціальна поема, заснована на реальних подіях та історичних фактах.

3 вересня (за старим стилем) народився Михайло Максимович, український вчений-енциклопедист, історик, філолог, етнограф; перший ректор Київського університету ім. Т. Г. Шевченка. Автор етимологічного правопису — "максимовичівки"

Максимович підтримував тісні творчі й особисті зв'язки з Тарасом Шевченком, Петром-Гулаком-Артемовським, Євгеном Гребінкою, Миколою Костомаровим, Михайлом Щепкіним, Адамом Міцкевичем та іншими.

І померли мистецтвознавець Лев Долинський, біохімік Арон Утевський, актор та режисер Юрій Козаковський, живописець Андрій Коцка, поет та драматург Віктор Зубар, диригент Андрій Гнатишин.

А також поет та дитячий письменник Аттила Могильний, укладач неформального часопису "Абаба-галамага". Один із небагатьох київських династичних поетів: його батько — поет Віктор Могильний, відомий як Віть Вітько. Мати — Аврелія Могильна, угорка з Ужгорода (звідси угорське ім'я Аттила).

3 вересня православна церква згадує Тадея – апостола від сімдесяти, який народився в місті Едессі, Сирії, а також мученицю Вассу та її чад: мучеників Агапія, Пистия і Феогнія.

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок