Росія заблокувала декларацію ООН про ядерну зброю через згадку Запорізької АЕС

Росія заблокувала декларацію ООН про ядерну зброю через згадку Запорізької АЕС

Росія заблокувала декларацію ООН про ядерну зброю через згадку Запорізької АЕС
Запорізька АЕС. Фото: Associated Press

Росія заблокувала угоду в ООН, спрямовану на зміцнення договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), оскільки Москва заперечила проти пункту про контроль України над Запорізькою електростанцією. Про це повідомляє The Guardian.

Зазначається, що у п'ятницю в остаточному проєкті тексту наголошувалося на "першорядній важливості забезпечення контролю компетентними органами України ядерних об'єктів… таких як Запорізька атомна електростанція".

Російська делегація була єдиною, хто висловився проти узгодженого тексту, але звинуватила у зриві конференції Україну та її "захисників", назвавши переговори "грою в один бік". Після виступу російська делегація вийшла із зали ООН.

Директорка Євразійської програми в Центрі досліджень проблем нерозповсюдження зброї імені Джеймса Мартіна Сара Бідгуд сказала, що Договір про нерозповсюдження ядерної зброї не було непоправно порушено і що будь-яка інша країна ухвалила б його текст.

"Найважливішим висновком для мене є те, наскільки далекосяжним став вплив широкомасштабної війни Росії в Україні. Навіть у найтемніші моменти "холодної війни" співпраця на підтримку ДНЯЗ часто була можливою. Але те, що ми побачили сьогодні на останньому пленарному засіданні, не передбачає нічого доброго для майбутнього ядерної дипломатії, включно з такими питаннями, як контроль над озброєннями", — наголосила вона.

Guardian зазначає, що нездатність узгодити спільну заяву після чотирьох тижнів дебатів і переговорів між 151 країною в ООН у Нью-Йорку є останнім ударом по надіях на збереження режиму контролю над озброєннями та стримування перегонів озброєнь, що відновилися.

25 серпня Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі. Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська". Таким чином, дії окупантів РФ спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції. Наразі власні потреби АЕС в електроживленні забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв‘язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС.

МАГАТЕ заявило, що ЗАЕС відновила зв'язок із енергосистемою України, проте усі 6 блоків залишаються відключеними. Раніше дії російських окупантів спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі. Раніше регулятори попереджали, що втрата усіх джерел електроживлення може призвести "фукусімського сценарію".

Раніше в Державній інспекції ядерного регулювання України попереджали, що зупинка усіх енергоблоків ЗАЕС та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки й виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме за таким сценарієм відбулася аварія на японській станції "Фукусіма-1" у 2011 році.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
  • У Нью-Йорку 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, яке Росія скликала через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджувала протилежне — станцію обстрілювали росіяни.
  • 18 серпня Міноборони Росії повідомило про підготовку Україною "резонансної провокації" на Запорізькій АЕС під час візиту до України Генерального секретаря Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерреша.
  • 23 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що представники місії Міжнародної агенції з атомної енергії планують відвідати Запорізьку АЕС найближчим часом, в разі якщо буде досягнуто успіху в переговорному процесі.

Читайте також

"Росіяни — терористи, але не безтолкові. Вони не хочуть померти від ядерного вибуху". Інтерв'ю зі співробітником ЗАЕС

Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

Найвища за останні десятиліття: Гутерреш заявив про ядерну загрозу

Російські окупанти збільшили кількість техніки та військових на Запорізькій АЕС

На початок