Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі — Енергоатом

Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі — Енергоатом

Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі — Енергоатом
Запорізька атомна електростанція. Фото: УНІАН

25 серпня на Запорізькій АЕС сталось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська".

Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, 25.08.2022 о 12:12, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська".

Відключення повітряної лінії сталось через пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, розташованої поруч із Запорізькою АЕС, поінформували в Енергоатомі.

"Внаслідок цього два працюючих енергоблоки станції відключилися від мережі. Таким чином, дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції", – йдеться в повідомленні.

Наразі власні потреби АЕС в електроживленні забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв‘язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС.

У "Енергоатомі" наголошують, що зауважень до роботи автоматики та систем безпеки немає. Ведуться пускові операції з підключення одного з енергоблоків до мережі.

Як повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов, станом на 14:30 радіаційний фон в місті становить 10,4 мікрорентгена на годину, що відповідає природному фону.

Оновлення: Як поінформувала Україна МАГАТЕ у своєму зверненні, після відновлення повітряної лінії ПЛ-750 кВ, всі шість енергоблоків Запорізької АЕС залишаються не підключеними до енергомережі. Атомна станція продовжує забезпечувати власні потреби в електроживленні через 330 кВ лінію сусідньої ТЕС.

Раніше в Державній інспекції ядерного регулювання України попереджали, що зупинка усіх енергоблоків Запорізької атомної станції та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки й виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме за таким сценарієм відбулася аварія на японській атомній станції "Фукусіма-1" у 2011 році.

На випадок аварійної ситуації на ЗАЕС є дизель-генератори, але для їх роботи потрібне пальне: "Російські військові, які присутні на АЕС, можуть перешкоджати поставкам дизеля, необхідного для роботи генераторів. Після втрати усіх джерел забезпечення електроенергією, розпочнеться процес плавлення ядерного палива, внаслідок чого може відбутися вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище", — зазначають в інспекції та додають, у випадку аварії, наслідки відчує не лише Україна, а й сусідні держави.

В зоні ризику річка Дніпро та Чорне море: "ЗАЕС знаходиться на березі Каховського водосховища, що є каскадом водосховищ річки Дніпро. Таким чином аварійні події на ЗАЕС можуть призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря", —додають в Держатомрегулюванні.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
  • У Нью-Йорку 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, яке Росія скликала через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджувала протилежне — станцію обстрілювали росіяни.
  • 18 серпня Міноборони Росії повідомило про підготовку Україною "резонансної провокації" на Запорізькій АЕС під час візиту до України Генерального секретаря Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерреша.
  • 23 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що представники місії Міжнародної агенції з атомної енергії планують відвідати Запорізьку АЕС найближчим часом, в разі якщо буде досягнуто успіху в переговорному процесі.

Читайте також: Навіщо окупанти обстрілюють Запорізьку ТЕС — пояснили в ГУР

Британська розвідка назвала ризики окупації ЗАЕС російськими військами

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок