Нового "Мінська" більше не буде — Зеленський про те, чи можливі перемовини з РФ щодо припинення вогню

Нового "Мінська" більше не буде — Зеленський про те, чи можливі перемовини з РФ щодо припинення вогню

Нового "Мінська" більше не буде — Зеленський про те, чи можливі перемовини з РФ щодо припинення вогню
. Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції в Києві 23 серпня 2022 року, фото: УНІАН

Україна на сьогодні не готова до переговорів із Росією щодо припинення вогню, оскільки не хоче повторювати негативний досвід Мінських домовленостей, які призвели до втрати контролю над українськими територіями.

Про це сказав президент Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками другого саміту Кримської платформи в Києві.

"У тій точці, де ми перебуваємо, до режиму припинення вогню ми не готові. Ми пояснили, що "Мінська-3", чи "Мінська-5", чи "Мінська-7" не буде. Ми в ці ігри не будемо грати, ми так втратили частину наших територій. І всі це прекрасно розуміють, всі від нас це почули. Тому, що це – пастка", — заявив Зеленський.

За його словами, режим припинення вогню може затягнутися на роки, і Україна залишиться без частини територій на півдні та не матиме виходу до моря.

А Російська Федерація через деякий час може знову розпочати воєнні дії, намагаючись відібрати Миколаїв, Одесу, та навіть повторити спробу захоплення Києва.

Що відомо

  • Під Мінськими угодами (домовленостями) зазвичай розуміють три документи — Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Меморандум про його виконання від 19 вересня 2014-го, а також Комплекс заходів на виконання Мінського протоколу від 12 лютого 2015-го. Їх підписували: з боку України — другий президент Леонід Кучма, з боку Росії — посол в Україні Михайло Зурабов, з боку ОБСЄ — посол Гайді Тальявіні. На документах також є підписи "очільників ЛДНР" Олександра Захарченка та Ігоря Плотницького, але без вказання статусу.
  • Документи передбачають кроки для врегулювання війни на Донбасі: негайне припинення вогню; відведення важкого озброєння, підтвердження це ОБСЄ; початок діалогу про місцеві вибори в ОРДЛО; помилування та амністія для учасників збройних дій в ОРДЛО; обмін полонених; відновлення контролю над кордоном; виведення іноземних військ і техніки з Донбасу; надання ОРДЛО особливого статусу через Конституцію України. Усе це мало статися до грудня 2015 року.
  • Найбільші суперечки щодо повного впровадження Мінських угод пов'язані із пунктом 9 про відновлення контролю над кордоном з РФ в Луганській і Донецькій областях. Ішлося, що Україна отримає контроль одразу після виборів на окупованих територіях. Але це б означало, що самі вибори б там відбулись під контролем самопроголошеної влади, підконтрольної РФ. Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак заявляв, що у такій редакції Мінські домовленості виконати неможливо.

Читайте також

Переговори з РФ можливі, якщо російські війська залишать Україну — Зеленський після зустрічі з Ердоганом і генсеком ООН

"Суд" над українськими військовополоненими в Маріуполі стане "лінією, за якою переговори з РФ неможливі" — Зеленський

Москва не бачить дипломатичного рішення для припинення війни —постпред РФ при ООН

На початок