Скликати Генасамблею ООН і посилити санкції проти "Росатома". Експерти про методи впливу на РФ в питанні ЗАЕС

Скликати Генасамблею ООН і посилити санкції проти "Росатома". Експерти про методи впливу на РФ в питанні ЗАЕС

Скликати Генасамблею ООН і посилити санкції проти "Росатома". Експерти про методи впливу на РФ в питанні ЗАЕС
Російський військовий на території Запорізької атомної енергостанції, Енергодар, Україна, 1 травна 2022 р. Фото: Getty Images

11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, скликане у зв’язку із загрозливою ситуацією на Запорізькій атомній електростанції, яка неодноразово обстрілювали військові РФ. Представники США, Франції, Великої Британії засудили дії Росії, вимагали демілітаризувати небезпечний об’єкт і повернути контроль над АЕС українській владі, а голова МАГАТЕ наполягав на особистій присутності на станції. Проте жодного консолідованого рішення Рада безпеки ООН не ухвалила, наголошує дипломат і колишній представник України в ЕС Костянтин Єлісєєв.

Чим закінчилося засідання Радбезу ООН, як далі діяти Україні, аби відвернути можливу атомну катастрофу, та чого чекати, якщо військові РФ влучать в ЗАЕС — Суспільне зібрало думки експертів.

Оцінка ситуації Радбезом ООН

Костянтин Єлісєєв вкотре підкреслює небезпеку, про яку заявляє Україна.

"Дії Росії на ЗАЕС — це ядерний тероризм. Окупаційні війська перетворили цю атомну електростанцію на військовий склад та в джерело ракетних обстрілів, зокрема, міста Нікополь. Це ядерний шантаж не лише України, а всього цивілізованого світу", — заявив він в ефірі національного телемарафому.

Дипломат каже: після вчорашнього засідання нема сумнівів: світ розуміє те, що відбувається. Проте Росія і далі відмовлятиметься від вимог відвести війська від Запорізької АЕС, бо намагається "через ЗАЕС зафіксувати окупацію українських територій і не допустити деокупацію півдня".

"На жаль, жодного консолідованого рішення Рада безпеки ООН не ухвалила з огляду на позицію країни-агресора", — зазначив Єлісєєв.

Про надмірну байдужість ООН заявив в ефірі "Українського радіо" й директор Центру прикладних досліджень “Пента” Олександр Лєонов. Адже в цій ситуації, наприклад, можливо було б ввести миротворчі сили на територію ЗАЕС.

“В цій ситуації ООН “вмиває” руки”. Також додам й про МАГАТЕ, яке безпосередньо опікується безпекою на атомних об’єктах. Вона мала би виступити з дуже чіткою акцептованою позицією, в тому числі — наполягати на демілітаризації території. Якщо ООН самоусунулось та говорить про неможливість присутності миротворців, тому Росія мала би вивести війська, а МАГАТЕ — завести своїх спеціалістів, експертів на територію станції, які б зазначили, що вона демілітаризована та працює в штатному режимі. Проте з боку МАГАТЕ також не висувається таких вимог”, — зазначив Олександр Лєонов.

Що ще може зробити Україна

На думку Костянтина Єлісєєва, українська сторона має скликати спеціальну сесію Генеральної асамблеї ООН, яка б ухвалила відповідну резолюцію. З огляду на рішення Генасамблеї ООН, яке в березні підтримали більше 140 країн, Україна має всі шанси на підтримку.

"Треба виходити на більш широкий загал і намагатися продавити рішення про забезпечення безпеки ЗАЕС, про допущення технічної місії МАГАТЕ і намагатися вишвирнути з цієї території російські війська. Зокрема, треба зафіксувати в резолюції: в разі, якщо Росія відмовиться від цих вимог, — санкції, наприклад, проти “Росатому”, — вважає дипломат.

До тиску на Росію в цьому небезпечному питання мала б долучитися й Туреччина, яка є одним із лідерів Організації Чорноморського економічного співтовариства і від якої Росія дуже залежить, зазначив Олександр Лєонов: “Адже якщо щось станеться на ЗАЕС, то це вдарить й по Туреччині. Тому важливий тиск не лише країн Заходу, але й держав регіону”.

Якими можуть бути санкції проти "Росатома"

"По-перше, заборона використання та купівлю країнами світу, зокрема, ЄС, ядерного палива. По-друге, треба заборонити поставляти "Росатому" будь-які інноваційні технології, які підтримують розвиток російської атомної енергетики", — перераховує Єлісєєв. Він нагадує, що РФ наразі продовжує будувати атомні електростанції (нещодавно було ухвалене рішення про електростанцію на території Туреччини), тому такі заходи будуть досить "болючими".

Про небезпеку, яку несуть обстріли ЗАЕС

Наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Оленою Паренюк в ефірі "Українського радіо" зазначила, що наразі Україні та світові щастить, оскільки "прильоти" сталися по території ЗАЕС, проте не по самій станції та сховищах відпрацьованого ядерного палива.

“Реактори мають сильний фізичний захист, тож ми можемо сподіватися, що в разі прямого влучання не станеться ядерної катастрофи — радіаційної аварії. Але якщо прилетить власне в сховище (сховище відпрацьованого ядерного палива, яке є на станції – ред.), то може статися витік радіоактивних речовин і це забруднить території Запорізької атомної електростанції та зробить її непридатною до використання та перебування там людей”, — наголошує вона.

Інформаційне управління Верховної Ради оприлюднило заяву про те, що у разі аварії на ЗАЕС, спричиненої діями російських загарбників, наслідки будуть відчутні не лише в Україні, але й в усій Європі та Азії.

“У світі є шкала, яку було створено після аварії на ЧАЕС — Міжнародна шкала ядерних інцидентів, основою якої є Чорнобиль, який має відмітку 7. Таку ж відмітку має й Фукусіма. На Запоріжжі може статися будь-яка з цих аварій”, — пояснила експертка.

"Є вірогідність, що аварія на ЗАЕС може перебити шкалу Чорнобиля і ми можемо мати показник на рівні 8".

За словами Паренюк, персонал ЗАЕС працює над попередженням аварії й робить все, що передбачають протоколи: “В результаті минулих прильотів за аварійним сценарієм вимкнувся один з енергоблоків і персонал цього блоку відпрацював аварійний сценарій. Не сталося витоку радіації, що свідчить про те, що персонал ЗАЕС навіть попри титанічний моральний та психологічний тиск виконує протоколи безпеки, які є на станції чітко та коректно”.

Крім того, вона впевнена, що представники "Росатому" розуміють небезпеку: "Представники Росатому точно усвідомлюють, що вони роблять. Фактично йдеться про класичний шантаж. Поки що не влучили в жоден об’єкт, окрім киснево-азотної станції, який є насправді критичним. Тому йдеться про шантаж та спроби показати, що вони можуть це зробити".

Що відомо:

  • 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, скликане у зв’язку із загрозливою ситуацією на Запорізькій атомній електростанції. Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначив, що на Запорізькій АЕС поки немає негайної надзвичайної небезпеки, але ситуація може змінитися будь-якої миті. Постійний представник України Сергій Кислиця заявив, що єдиний спосіб усунути ядерну загрозу — вивести російські війська і повернути контроль України над станцією. До цього ж закликали і США.
  • РФ проти демілітаризації Запорізької АЕС. Вона заявляє, що обстріли ведуть українські війська, і нібито Росія захищає АЕС, у тому числі від можливих терактів. Водночас постпред Росії в ООН Небензя сказав, що РФ готова сприяти місії МАГАТЕ і зробить все, щоб вона відбулась до кінця серпня.
  • Російські війська 4 березня захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. З того часу Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому".
  • 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше доспустити на станцію спостерігачів МАГАТЕ.
  • 5 серпня російські військові влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС, якими пошкодили азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус. В компанії "Енергоатом" заявили про порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
  • 11 серпня в день засідання Ради безпеки ООН військові РФ знову обстрілювали територію станції.

Читайте також

МАГАТЕ закликає надати доступ, Китай — до перемовин. Про що заявили на Радбезі щодо ЗАЕС

Вода, їжа, засоби захисту, укриття. Як діяти у випадку радіаційної аварії

Вторгнення Росії в Україну, день 170. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок