Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович

Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович

Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович
. Оксана Жолнович, міністерка соцполітики. Фото: Нові лідери

19 липня Оксану Жолнович призначили міністеркою соціальної політики. У першому інтерв’ю на цій посаді вона розповіла, чому майже 250 тисяч ВПО не отримали виплати, чи буде збільшення прожиткового мінімуму та субсидії на цей опалювальний сезон, а також про те, як збільшити пенсію в майбутньому та як отримати соціальні виплати в окупації.

Що ви встигли зробити на посаді?

Ми започатковуємо програму, яка зараз дозволить громадянам підтримати пенсіонерів і збільшити собі пенсію в майбутньому. Уже з командою пропрацювали драфт, проговорили основні моменти. Я сподіваюся, що найближчим часом це виллється в законопроєкт.

"Пенсії нараховуються. У нас немає з цим затримок".

Зараз єдиний соціальний внесок, тобто його основну частину, яка йде на пенсію, за людину сплачує роботодавець. Працівник не впливає на розмір внеску. Тепер ми даємо можливість впливати на це — доплати за власним бажанням, декілька простих маніпуляцій на сайті.

"Частина допомог виплачувалася через "Укрпошту", частина — через банки. Сьогодні "Укрпошта" не всюди може зайти — були випадки, коли відбирали гроші, і це ще найменша втрата".

У майбутньому з цього буде розраховуватися пенсія людини, яка вже буде більшою. А зараз це буде додаткове надходження, яке допоможе пенсіонерам отримати кращу пенсію або задовольнити всі пенсійні заходи, які є.

Нещодавно віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук заявила, що майже 250 тисяч людей не отримали обіцяні грошові виплати від держави. Ваше Міністерство теж бере участь в цих виплатах. Чи знаєте ви щось про цю ситуацію?

Можливо, кількість людей все ж таки є дещо меншою, але не хочу вдаватися в розрахунки — вони можуть бути різними. Є певна ситуація, яка викликала таку історію. Люди почали масово реєструватися через різного роду цифрові інструменти, в тому числі через "Дію" і ЦНАП. Система не була розрахована на таку кількість запитів. І, відповідно, деякі з них зависли. Що зараз робить Міністерство? Ми відібрали тих людей, про яких отримали дані через ЦНАП, через управління соціального захисту. Для них вже нараховуються виплати. Є ті, хто подавав документи через цифрові сервіси, і, на жаль, не отримав підтвердження. Частину з них ми знайшли, а решті, запити яких взагалі не ідентифікували програми, ми даємо можливість із записами з "Дії" звернутися в будь-який ЦНАП чи управління соціального захисту або поштою, або особисто. Тоді їм призначать ці виплати з того часу, коли вони звернулися в "Дію", тобто заднім числом.

Відбувся збій, зараз цих людей з системи неможливо витягнути, тому що не була завершена їх верифікація. Поновлення прав таких людей буде робитися вручну з підтвердженням того, що вони справді пробували зареєструватися в "Дії". Відповідний проєкт нормативного акту зараз на погоджені. Я сподіваюся, його якомога швидше затвердить Кабмін.

Читайте також: "Більшість мешканців Нової Каховки зрозуміли, що вони втратили з приходом окупантів" — мер міста

Чи відомо вам, що буде далі з виплатами внутрішньо переміщеним особам? Дехто вже повертається додому. Чи будуть вони отримувати якісь виплати додатково?

Усі ВПО продовжать отримувати виплати. Навіть якщо вони є внутрішньо переміщеними в межах області. Якщо людина повернулася на постійне місце проживання, відновила активність, то вже немає потреби її підтримувати. Якщо ж людині нема куди повернутися, або вона повернулася в сусіднє житло чи зруйноване — очевидно, їй буде потрібна підтримка.

Ми намагаємося гнучко підходити до різних видів підтримок, бо розуміємо складність ситуації. Розуміємо, що залишається ще прошарок людей, які нікуди не перемістилися — в Харківській області, в Донецькій області, які є в зоні бойових дій і з тих чи інших причин не можуть виїхати. Зараз ми також розглядаємо різні механізми, в тому числі і донорські, які зможуть покрити допомогу і цій категорії.

Звісно, не все ми можемо робити через державний бюджет. Бо рівень надходжень зменшується. У нас немає економічної активності, у нас в тяжкому стані роботодавці, вони намагаються реабілітувати свої підприємства, зберегти їх якось. І очевидно, це позначається на платоспроможності. Плюс у нас страшенно виросли військові видатки, вони є пріоритетними, першими в чеку платежів.

Днями я зустрічалася із міністром соціальної політики Німеччини. Проговорювали взаємну підтримку. Минулого тижня говорила з представниками Організації Об’єднаних Націй. Паралельно члени команди зустрічаються з іншими міжнародними донорами, щоб ми розуміли, де і які категорії у нас покриваються донорською підтримкою.

Яка зараз ситуація з пенсіями і соціальними виплатами як на окупованих територіях, так і там, де ведуться бойові дії?

Пенсії нараховуються. У нас немає з цим затримок. Єдине, що може бути в бюджеті тимчасова відсутність готівкових чи безготівкових коштів, щоб скинути на рахунок, але всі призначення відбуваються. Допомоги також справно нараховуються. Більше того, хочу звернути увагу тих, хто отримував якісь виплати — житлові субсидії, інші допомоги, строк яких закінчується, — всі такі допомоги для людей на окупованих територіях або там, де зона бойових дій, автоматично продовжені.

Читайте також: Вразливі. Як живуть ті, хто не може втекти від війни

Це тільки для тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях чи місцях активних бойових дій?

Так, хто не може звернутися. За інших обставин людина має можливість адмініструвати виплати, підтверджувати їх потребу чи не потребу — статус же не видозмінюється. Ми розуміємо, що скоріш за все життєва ситуація людей на окупованих територіях геть не покращилася, то про які статуси ми говоримо? Ми автоматично продовжили їм всі виплати, а тепер і з доставкою. Це справді є викликом. Частина допомог виплачувалася через "Укрпошту", частина через банки. Сьогодні "Укрпошта" не всюди може зайти — були випадки, коли відбирали гроші, і це ще найменша втрата. Відповідно, там, де "Укрпошта" відмовляється, ми застосовуємо наступний алгоритм: переводимо гроші на "Ощадбанк" переказом. Переказ 30 днів чекає на людину. Якщо ж вона не може ним скористатися — тобто немає відділення банку, яке там працює, ми шукаємо через "ПриватБанк" всі можливі рахунки, які колись були відкриті людиною. Там найбільша клієнтська база. І перекидаємо гроші туди з надією, що людина хоч у якийсь спосіб зможе їх зняти.

Там ці гроші будуть накопичуватися?

У будь-якому випадку ці гроші нікуди не подінуться, вони накопичуються. Ми чекаємо, поки людина зможе їх забрати — чи якось вирішивши це питання на окупованій території, чи, можливо, якщо їй вдається виїхати, то вже на підконтрольній Україні території. Я, власне, наголошую, що є варіанти ще й на окупованій. Зараз навіть працюємо з тим, щоб можна були картки онлайн відкривати. Є певні питання, бо є ризики верифікації, щоб якісь шахраї не діяли. Сподіваюся, ми ці питання вирішимо.

Люди виїжджають з окупованих територій, з місць активних бойових дій. Який алгоритм дій для того, аби отримувати пенсії чи соціальні виплати за адресою нового місця проживання, якщо в них не оформлений рахунок?

Якщо є банківська картка, проблем немає — можна отримувати виплату будь-де. Якщо вони отримували через "Укрпошту", то їм перекинуть на "Ощадбанк". У будь-якому відділені "Ощадбанку" можна прийти з паспортом і зняти ці кошти. Вони там зберігаються на депозиті. Ті, хто хоче продовжувати співпрацювати з "Укрпоштою", мають зареєструватися за новим місцем проживання як внутрішньо переміщена особа та написати заяву в "Укрпошту" за новим місцем.

Читайте також: Рекордне падіння курсу євро — як це вплине на гривню

Є проблеми з наповненням бюджету. Національний банк заявив про рівень інфляції, який очікується до кінця року, — близько 30%. Плюс відтік працездатного населення за межі України. Чи є ризик, що почнуться проблеми з виплатами пенсій і соціальних допомог?

Сьогодні в бюджеті це другі по пріоритетності статті після витрат на військових. Як тільки закриваються питання витрат і забезпечення обороноздатності, наступні кошти, які потрапляють, відразу спрямовуються на соціальні виплати. Тобто, це — максимальний рівень захисту.

У нас постійна взаємодія з міжнародними партнерами, які також нам дають різного роду позики, грантові кошти. Я переконана, що нам вдасться зберегти рівень виплат, який сьогодні існує, до кінця року точно.

На теперішньому рівні?

Так. З першого липня у нас була індексація у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму. Будемо ці кошти теж індексувати.

Ви казали, що не впевнені, що бюджет може потягнути зміну прожиткового мінімуму. Чи означає це, що його підняття, яке заплановане з 1 грудня — з 2508 грн до 2589 грн, —відкладуть або скасують?

Думаю, що ні. Мова йшла про суттєве збільшення на той рівень інфляції, яка сьогодні може бути. Тому що в законі про державний бюджет закладений зовсім інший рівень інфляції. Ми не передбачали повномасштабної війни.

Підняття прожиткового мінімуму з грудня відбудеться?

Сподіваюся, так. Цей рівень гарантії ми таки витримаємо і забезпечимо всі виплати так, як вони закладені державним бюджетом.

Наступного року буде індексація пенсій на рівень інфляції, який відбудеться в цьому році?

Неможливо зрозуміти. Якщо ми відіб’ємо всі наші території, на більшій частині країни стабілізується ситуація, почне відновлюватися економіка, ми отримаємо надходження, я думаю, що так, ми можемо це планувати.

Ми не знаємо точно: поїде з наших портів зерно, заробимо ми чи ні? Це все чинники, які впливають. Тому зараз довгострокову обіцянку важко давати. Але ми за будь-яких обставин будемо намагатися всіма доступними для нас інструментами забезпечити людині можливість вижити в цій війні.

Читайте також: Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші

Ви говорили про те, що люди, які живуть на окупованих територіях чи в місцях активних бойових дій, не можуть виїхати. Їм автоматично продовжать субсидії. Чи означає це, що із настанням опалювального сезону субсидії і пільги збережуться не тільки для них, але й для всіх українців, які того потребують?

Так, ми заклали 36 мільярдів для того, щоб перекрити потреби громадян на субсидії.

Гроші є саме на субсидії на цей опалювальний сезон?

У плані бюджету гроші закладені. Думаю, фізично вони також надійдуть. У нас є різного роду взаємодії, які дозволяють говорити про мінімальний набір стандартів.

Нещодавно уряд оприлюднив проєкт плану відновлення України. Там є й розділ соціального захисту. Що в ньому збігається з вашою візією?

Ми ще будемо його фіналізувати, але основні посили, які там закладені, я розділяю. Перше — інтегрований підхід до соціальної політики. Він поєднає комплекс послуги та виплати, а не буде робити ухил тільки на щось одне.

Друге — навіть попри складну ситуацію, ми маємо дивитися в майбутнє. Маємо дати можливість громадянам накопичувати пенсійні виплати. Це додаткові стимули для розвитку економіки і це гарантія забезпеченої старості. Відповідно, будемо робити всі інструменти для того, щоб після війни бути готовими до старту накопичувальної системи.

Третє — ми повинні розгортати соціальні послуги догляду, щоб людина відчувала себе захищеною. До дітей мають бути застосовані всі сімейні форми виховання, а також максимально дружня і спрощена процедура усиновлення, яка сьогодні такою не є. Щодо дорослих — це має бути або підтримане проживання людей з психічними захворюваннями, що дозволить їм бути інтегрованими в суспільстві і навіть працювати. Або будинки геріатричного догляду для людей похилого віку, щоб вони почували себе з гідністю, щоб це було навіть сервісом, який буде приносить доходи тим суб’єктам, які будуть ним займатися.

Читайте також: "Я прощався зі своєю пекарнею багато разів". Як переживають війну малі бізнеси в Україні

Ви як науковиця двадцять років розробляли зміни до трудового законодавства. Нашому трудовому кодексу, кодексу законів про працю вже понад п’ятдесят років. На теперішній посаді чи будете просувати реформи трудового закону, щоб все ж Верховна Рада ухвалила новий трудовий Кодекс?

Так, але не зовсім в плані цілого трудового Кодексу, оскільки політика зайнятості сьогодні є політикою Міністерства економіки. Це їхнє профільне завдання.

Але тепер у вас інші можливості, ви вже є членом уряду.

Усе, що буде прогресивним, я буду підтримувати, але в мене ще є додаткові можливості. Інклюзія — все-таки це наша політика. Підтримка працевлаштування людей з інвалідністю — це теж наша політика. І не тільки людей з інвалідністю, але й малозабезпечених, тих, хто в складних життєвих обставинах. Ми вже напрацювали проєкт закону, який буде змінювати модель підтримки працевлаштування людей з інвалідністю. Він розширить поняття соціальних підприємств, дасть можливість стати соціальним підприємством і отримувати якісь преференції від держави практично для кожного, хто захоче влаштувати певну кількість людей з інвалідністю. Також це дасть можливість запровадити ряд активних програм зайнятості.

Кожна людина з інвалідністю, взагалі кожна людина хоче бути незалежною, самостійною, соціально корисною. Це їй дає зайнятість, — чи особиста, чи наймана праця, чи творча. У мене на це буде акцент.

Автор: Ігор Шавро, Дарина Колеснік

Читайте також

"Ми можемо втратити 5 млн людей" — демографиня Елла Лібанова

Як вижити, коли живеш у історичних подіях: говоримо з історикинею Наталею Яковенко

Знедолені чи колаборанти. Як українські підприємці виживають в окупації та чи багато з них йде на співпрацю з РФ

Парламент призначив Дмитра Лубінця новим омбудсменом. Що про нього відомо

На початок