Високі ціни, обшуки, заборона української символіки: як живе окупована Марківка

Високі ціни, обшуки, заборона української символіки: як живе окупована Марківка

Високі ціни, обшуки, заборона української символіки: як живе окупована Марківка
Мирний протест марківчан проти окупації, березень 2022 р. фото "Вісті Марківщини"

Прикордонне селище міського типу Марківка під час повномасштабного вторгнення Росії було окуповане в перший день наступу військ РФ. Понад чотири місяці люди тут живуть за "нових порядків", але за старої влади (голова об'єднаної тергромади перейшов на бік окупантів і нині має підозру у державній зраді).

Жителька Марківки Марина попрохала для публікації змінити її ім'я в цілях безпеки оскільки й досі залишається в окупованому селищі. Вона розповіла, що про повну окупацію марківчани дізнались 26-го лютого, коли були вже повністю захоплені адміністративні будівлі, заклади, установи та відділ поліції.

"За тиждень потому мешканці з проукраїнською позицією почали збиратись на мирні мітинги проти російської агресії, малювали плакати, брали із собою державні прапори. Виходили до приміщення адміністрації, поліції, де вже стояли озброєні люди. Але після цих акцій в активістів вдома почались обшуки, деяких заарештували. Потім вони розповідали, що під час "бесід" їх "попрохали" не чинити спротив, щоб не наражати на небезпеку ні себе, ні близьких. Тому на початку березня ми вийшли на мітинг востаннє і далі це робити було просто небезпечно для життя", – розповіла Марина.

Високі ціни, обшуки, заборона української символіки: як живе окупована Марківка
Мирний протест марківчан проти окупації, березень 2022 р. Фото: Суспільне

Також Марина розповіла, що із початком окупації до селища повернулись ті, хто виїхав звідси до ОРДЛО чи до Росії ще у 2014 році й деякі з них вже зайняли керівні посади. У населеному пункті "працюють" органи прокуратури, проводять обшуки у проукраїнських активістів, родичів тих, хто зараз воює у Збройних силах України, поліцейських, які встигли виїхати із селища. Також в освітніх закладах знімають всю українську символіку, вилучають книжки. Особливо з історії, української мови та літератури, твори сучасних, і не лише, авторів.

"У нас довго не могли знайти очільника до місцевої гімназії, багато хто із вчителів взагалі відмовлявся працювати за "новою програмою". Багатьох повернули до роботи через погрози. Так само вчиняли й з іншими "незгодними". Тож людям просто довелося йти працювати. Бо нічого не поробиш беззбройному проти людини з автоматом", – пояснює жінка.

Високі ціни, обшуки, заборона української символіки: як живе окупована Марківка
Мирний протест марківчан проти окупації, березень 2022 р. фото Facebook

Зараз у Марківці, каже Марина, вже чотири місяці як немає українського зв'язку, українських телеканалів по цифровому телебаченню, Інтернет – лише Луганський, який працює із перебоями. Жителям в окупації заблокували майже всі соцмережі та месенджери, практично не працює Youtube:

"У магазинах "захмарні ціни", розраховуються переважно у рублях, курс був раніше один до двох, зараз за гривню дають півтора рубля, а іноді й менше. Пенсіонери у більшості оформили виплати від так званої "ЛНР". Всім платять 7800 рублів. Це зараз трохи більше ніж 3000 гривень. Крім цього вони ще й українську пенсію на картки отримують. Правда зняти з них готівку ніяк – банкомати українські тут теж не працюють. Тож всі користуються послугами "обнальщиків". Раніше, щоб зняти якусь суму треба було відсотків 20 за цю послугу віддати. Після зміни місцевого "курсу гривні" дехто чомусь взагалі відсотків не бере. Щось незрозуміле коїться"

Крім цього Марина розповіла, що нещодавно по домівках мешканців почали ходити вчителі або представники "адміністрації":

"Прохають надати паспортні дані та заодно цікавляться чи подобається жити в "ЛНР". Скоріше за все це готуються до можливого референдуму. В народі кажуть на ньому буде питання про можливе приєднання до Росії. Тих, хто першими побіжить на той "референдум" вже всі знають і, на жаль, таких немало. Але також тут вдосталь і тих, хто чекає Україну, хто не виїхав попри всі погрози й хто вірить, що все буде добре".

Що відомо

  • 24 лютого під час повномасштабного вторгнення селище міського типу Марківка Старобільського району було окуповане військовими РФ та так званої "ЛНР". На той час у селищі мешкало близько шести тисяч людей.

Читайте також

Суттєве подорожчання: на тимчасово окупованій Луганщині зросли ціни

"Борги ніхто не пробачив": як на окупованих територіях сплачують комунальні послуги

Як отримують пенсії мешканці окупованих територій Луганщини

На окупованій Луганщині готуються до "референдуму"

"Не знаю як буду вести перший урок": як працюють вчителі на окупованих територіях

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook та Instagram

На початок