"Не знаю як буду вести перший урок": як працюють вчителі на окупованих територіях

"Не знаю як буду вести перший урок": як працюють вчителі на окупованих територіях

"Не знаю як буду вести перший урок": як працюють вчителі на окупованих територіях
Unian.ua, творча інтерпретація - Суспільне

Влітку вчителі, які залишились працювати у закладах на окупованих територіях Луганщини будуть проходити спеціальну перепідготовку в Луганську. Як повідомила так звана "перша заступниця міністра освіти й науки ЛНР" Ольга Долженко, близько 300 педагогів із цих територій навчатимуть протягом червня-листопада за освітньою програмою "Філологія. Російська мова та література".

В першу чергу нововведення стосується викладачів української мови та літератури. Кількість навчальних годин із цих предметів у "програмі" суттєво скоротять.

Вчителька однієї зі шкіл Старобільського району Наталія нині перебуває на підконтрольній території України. Разом із чоловіком – теж викладачем, вони виїхали ще у квітні із населеного пункту, де мешкали протягом більше ніж 20 років. Втім продовжують спілкування зі своїми колегами, які залишились в окупації й сподіваються повернутись до своєї домівки, своїх учнів та колег.

"У школах, я думаю, залишилось працювати близько 60-70 відсотків вчителів. Багато хто виїхав, не чекаючи візитів додому "гостей у формі". Декотрі змогли вирватись не так давно, коли зрозуміли, що працювати у запропонованих умовах неможливо, а тим більше навчати дітей. Тих, хто згодився працювати я теж не засуджую, бо у кожного були свої причини залишитись. Знаю, що деякі колеги готують випускників, які планують виїхати до підконтрольних областей України складати мультипредметний тест та вступати до вишів. Хоча таких охочих насправді небагато. У людей там закінчуються кошти, а щоб потрапити на захід України, потрібно мати півтисячі євро на одну людину. Такі розцінки у перевізників. А ще треба витратити гроші на житло, харчування. Бо це по факту білет в один кінець", – каже Наталія.

Також вона розповіла, що з багатьма вчителями "люди у формі" проводили "бесіди", деяких "особливо активних" затримували на кілька днів. Можливо через загрозу репресій дехто із вчителів погоджувався працювати далі.

"Не знаю як буду вести перший урок": як працюють вчителі на окупованих територіях
Викрадена окупантами директорка гімназії зі Старобільського району Тетяна Хмара, Телегазета-Старобільськ

Як повідомляють у місцевих Telegram-каналах, вчителям, які залишилися в окупації доводиться займатись і діяльністю, не пов'язаною зі школою. За інформацією жителів тимчасово окупованої Марківки: "вчителі ходять по хатах, уточнюють хто прописаний і хто проживає (мабуть, складають списки для референдуму)". А ще питають чи подобається так жити й що хочемо змінити." Такі ж повідомлення є, зокрема, з окупованого Сватового.

"Колеги у нашій школі плакали під час останнього дзвоника", – розповідає Наталія, – "коли у стінах школи лунав гімн ворожої країни, а свято вперше за 30 років проводили не державною мовою. Кажуть, що дехто вже після цього і прийняв рішення вийти на пенсію, звільнитись або виїхати. Дехто із вчителів говорить: "я не знаю як буду вести перший урок. З початку окупації ми всі навчались дистанційно і це якось простіше. Тим більше, що закінчували рік за українською програмою. А як з першого вересня дивитися дітям в очі й розповідати про "звільнення" чи "спецоперацію" на виховних годинах?".

Що відомо

  • 22 червня міністерка із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила про підсумки наради щодо вступної кампанії та виплат освітянам. Так, зокрема, планується максимально спростити вступ для абітурієнтів з територій, що постраждали від війни. Інтегрувати документи про освіту в "Дію", щоб люди з тимчасово окупованих територій могли користуватись цифровими копіями. Забезпечити виплати вчителям, які відмовились співпрацювати з окупантами та продовжують викладати в українських закладах освіти.
  • За даними міністра освіти та науки України Сергія Шкарлета в Україні станом на 18 травня Росія пошкодила та зруйнувала 1,8 тисячі освітніх закладів.

Читайте також

На окупованій частині Луганщини випускникам видають атестати "ЛНР"

Мешканці окупованої Кремінної скаржаться на дефіцит ліків

“Підготуватись до неприємного спілкування”: як мешканці Луганщини виїжджають з тимчасово окупованих територій

На окупованих територіях Луганщини позбавляються "медового бізнесу"

Читайте всі новини Донбасу в Telegram та Viber

На початок