"Не всі розуміють, що відбувається в Україні": конспект дискусії у межах кінофестивалю у Карлових Варах

"Не всі розуміють, що відбувається в Україні": конспект дискусії у межах кінофестивалю у Карлових Варах

"Не всі розуміють, що відбувається в Україні": конспект дискусії у межах кінофестивалю у Карлових Варах
Фото: Державне агенство України з питань кіно

З 1 по 9 липня 2022 року у чеських Карлових Варах проходить 56-й Міжнародний кінофестиваль. Ця важлива культурно-громадська подія традиційно користується великою популярністю серед професійної публіки та численних глядачів. 4 липня в межах фестивалю відбулась дискусія "Вплив війни в Україні на міжнародну кіноіндустрію". Про це повідомляють на сайті Державного агенства України з питань кіно.

Участь в обговоренні взяли Симона Бауман (German Films), Улдіс Чекуліс (VFS Films), Павліна Зіпкова(Czech Film Commission), Дагмар Седлачкова (Masterfilm), Ігор Савиченко (Directory Films) і Дар'я Бассель (Moonman, Docudays UA), модерувала розмову Іванна Хіцінська. Під час обговорення продюсери та учасники панельної дискусії підняли питання про те, як війна, яку розпочала Росія проти України, впливає на міжнародну кіноіндустрію та в якому стані кіногалузь перебуває зараз. Крім того, під час дискусії обговорили важливість бойкоту російського кінематографа міжнародною спільнотою та припинення співпраці з кіноінституціями РФ.

Продюсер Улдіс Цекуліс зазначив, що важливо, щоб українське кіно було репрезентоване у світі й важливо для цього влаштовувати покази стрічок та обговорювати їх з авторами. Він також погодився з тезою, що українці мають всі права закликати до бойкоту російської культури: "сі фільми, підтримані російськими державними інституціями мають бути забанені, бо вони несуть пропаганду. Не всі розуміють, що відбувається в Україні. Тож ми маємо донести меседж".

Кінопродюсерка Симона Бауман заявила, що співпрацювати з Росією стало неприйнятним ще у 2014 році, і тому головне завдання нині – надати максимальну підтримку Україні: "Потрібно подумати, як діяти надалі. Проблема постає з невизначеністю майбутнього українського кінематографа. Адже ситуація не зміниться через місяць. Віна буде довгою, а отже фінансові проблеми лише збільшуватимуться. Ми повинні дивитися в майбутнє та розробити план, як діяти далі. Україна – велика країна з багатьма талантами. Ми повинні подумати, як допомогти їм. Подумати більш широко в цьому контексті".

"Не всі розуміють, що відбувається в Україні": конспект дискусії у межах кінофестивалю у Карлових Варах
Фото: Державне агенство України з питань кіно

Продюсер Ігор Савиченко додав, що фінансування – важлива проблема сучасного кіноринку: "Коли мова йде про фінансування українського кіно зараз, постає проблема країни походження. Згідно з вимогами, для того, щоб отримати фінансування з європейських фондів, спочатку потрібно довести наявність аналогічного з української сторони. А з цим зараз доволі проблематично".

"Найбільше я боюсь того, що скоро з’явиться багато європейських фільмів, знятих українськими режисерами, але без українських продакшенів чи продюсерів. Це не правильно. Ми роками боролися проти цього. Боролися за те, щоб бути присутніми на міжнародному ринку, бути почутими, презентувати свої фільми", – відзначила кінопродюсерка Дар'я Бассель

"Доки триває війна, російська культура і російські фільми зокрема повинні бути скасовані. Звісно, завжди будуть незгодні, як це було з рухами MeToo чи Black Lives Matter. Але доки Росія продовжує цю огидну війну, використовує культуру як пропаганду, щоб виправдати свої злочини, вона повинна бути під економічними та культурними санкціями. Зараз ми намагаємось пояснити нашу позицію світу і довести, що зараз час почути українські голоси"

Кінопродюсерка Дагмар Седлачкова теж погодилась з тезою щодо необхідності відмови кооперації з росіянами: "Якщо йде війна, гинуть цивільні, російська культура має бути забанена".

Продюсерка Павліна Зіпкова додала: "Я поставила собі питання, як кожен з нас особисто зможе допомогти Україні? Відповідь така – як тільки закінчиться війна, приїжджайте до України, не бійтесь. Там настільки красиво, що в це важко повірити. Знімаючи там, ви допоможете Україні економічно".

"Ми не маємо часу шукати цих "хороших рускіх". Я не кажу, що таких немає взагалі. Певно є. Але зараз шукати їх не на часі. Для тих, хто не розуміє ситуацію, я поясню. Героя нашого фільму “Один день в Україні”, який ми показали на Sheffield DocFest, вбили. Це був Роман Ратушний. Йому було майже 25. Роман був активістом з Києва. Його вбили в бою. Напередодні він написав, що чим більше росіян ми вб'ємо зараз, тим менше росіян доведеться вбивати нашим дітям. Звучить дещо по-нацистські. Але перефразовуючи скажу, що чим більше росіян вб'ють зараз українці, тим менше росіян доведеться вбивати потім європейцям", – завершив дискусію Ігор Савиченко.

"Не всі розуміють, що відбувається в Україні": конспект дискусії у межах кінофестивалю у Карлових Варах
Фото: Державне агенство України з питань кіно

Більше про українське кіно

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура