Електроенергія для Європи. Куди поставлятиме Україна та за якими цінами

Електроенергія для Європи. Куди поставлятиме Україна та за якими цінами

Електроенергія для Європи. Куди поставлятиме Україна та за якими цінами
Лінії електропередач на Хмельницькій АЕС, 20 листопада 2017 р. Лінії електропередач Хмельницької АЕС, фото: УНІАН

З 30 червня Україна може розпочати поставки електроенергії до європейської енергосистеми. Скільки можливо відправляти на експорт, за якими цінами Україна буде поставляти електроенергію до Європи та що це дасть для української економіки "Українському радіо" розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

В які країни Україна буде поставляти електроенергію

"Обсяг поставок — 100 МВт, що не є великим обсягом. Не можна сказати, що це ​​— прорив, який дає можливість забезпечувати значну кількість споживачів Румунії чи Польщі, куди могли би здійснюватися поставки в також обсязі", — пояснив Юрій Корольчук.

Перші поставки вже заявлені в напрямку Румунії. Також, за його словами, Україна могла б забезпечувати споживачів Польщі та Німеччини.

“Тут буде йти мова про заміщення обсягів. Йдеться про те, аби ми не опинилися в ситуації, коли ми можемо постачати електроенергію, але, наприклад, Польща не буде готова прийняти електроенергію з жешувської лінії“Хмельницька АЕС-Жешув”, тому що не буде споживача”, — пояснює експерт.

Про обсяги та ціни на електроенергію для Європи

Юрый Корочук каже, ціну буде встановлювати компанія "Енергоатом". Проте були наміри влади створити окрему компанія, яка буде займатися експортом електроенергії до європейської енергосистеми.

"Є потенціал й можна говорити й про 20 млрд кВт/год електроенергії. Тут йдеться про ціну електроенергії. Адже в питанні з Румунією ціна з нашого боку буде 70-80 євро за МВт/год, водночас на ринку Румунії на вчора-сьогодні складає 300 євро. Наша ціна більш як втричі дешевша. Тому, як на мене, варто дивитися на це питання не просто з позиції, що Україна продає електроенергії і її підтримує Європейський Союз. Питання ціни має бути більш актуалізованим, ціна мала би бути вищою. Звичайно, мова йде не про 300 євро, але ми могли би претендувати на 200 євро або трішки більше”, — вважає представник Інституту енергетичних досліджень.

Що відомо:

  • 28 лютого Єврорада погодила екстрене приєднання України до енергосистеми ЄС. Це може відбутися за кілька тижнів. Вартість електроенергії для споживачів як побутових, так і промисловості, буде доступною і навіть нижчою ніж у Європі.
  • За словами виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко, приєднання до європейської системи дозволило б Україні не залежати від імпорту електроенергії з Росії та Білорусі.
  • 16 березня Українська енергосистема офіційно приєдналася 16 березня до енергосистеми ЄС.
  • 28 червня у пресслужбі НЕК "Укренерго" повідомили, що Європейська енергосистема ENTSO-E (Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії, яка об’єднує 35 країн) погодила експорт української електроенергії до ЄС з 30 червня 2022 року з початковим обсягом 100 МВт. Оператори ENTSO-E визнали, що "Укренерго" разом з операторами Румунії, Словаччини та Угорщини виконали всі необхідні технічні передумови для відновлення експорту електроенергії.
Війна — усі останні новини
На початок