Які перспективи створення спеціального трибуналу для керівництва РФ? Розповідає експерт

Які перспективи створення спеціального трибуналу для керівництва РФ? Розповідає експерт

Ексклюзивно
Які перспективи створення спеціального трибуналу для керівництва РФ? Розповідає експерт
Трибунал, Гаага. AP

9 червня, на засіданні Парламентського комітету асоціації між Україною та Євросоюзом, було обговорено питання необхідності заснування спеціального кримінального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Його резолюцією підтримали Європарламент та Вища рада адвокатів Польщі. Які вже здійснено кроки для створення механізму щодо міжнародної кримінальної відповідальності винних у злочині агресії проти України? Які перспективи створення Спеціального кримінального трибуналу та які аспекти мають забезпечити юридичну можливість притягнути до відповідальності найвище керівництво держави-агресора? Про це в ефірі Українського радіо розповідає Антон Кориневич, юрист-міжнародник, агент України в Міжнародному суді ООН, посол з особливих доручень МЗС України.

Хто підтримує Україну у створенні трибуналу

Це питання зараз на стадії підготовки та консультацій. Але надзвичайно важливо, що ми маємо політичну підтримку високого рівня у створенні цього трибуналу. Ми зараз на етапі не просто розмов про те, що нам це зараз потрібно, а ми на етапі, коли маємо дві резолюції Парламентської асамблеї ради Європи, резолюцію Європарламенту, декларацію парламентської асамблеї НАТО, та коли ми бачимо, що професійне юридичне середовище різних держав також вболіває за цю ідею. Ми сподіваємося, що Парламентська асамблея ОБСЄ на початку липня підтримає цю ідею. Держави Східної та Центральної Європи на нашому боці. Бо саме для Європи, як простору прав людини і верховенства права, сприяння у створенні трибуналу є дуже важливою. Воно нам дозволить рухатися вперед. І врешті-решт заснувати цей трибунал. Звісно, що не все залежить лише від України, тому про час його створення сказати складно.

Багато залежить від міжнародних партнерів, їхньої волі долучатися до його створення. На це, можливо, підуть місяці. Технічне, юридичне оформлення заснування трибуналу не буде займати багато часу. Всі установчі документи у вигляді проектів готові, ми шукаємо з нашими партнерами найбільш швидкого і ефективного варіанту для заснування. Все готово на експертному рівні для того, щоби далі рухатися у переговорному процесі із цього питання.

Трибунал стосуватиметься одного злочину, матиме вузьку специфічну юрисдикцію. Це буде новим окремим органом міжнародного кримінального правосуддя.

Як це працюватиме

Щодо моделі, як це працюватиме, то вона існує. Мають  бути судді, має бути офіс прокурора, ми навіть маємо уявлення, хто із юристів, які працюють в цій сфері багато років, зможе долучитися до трибуналу в тій чи іншій ролі. Це все є, це все напрацьовується.

Яким має бути трибунал щодо Росії. Цей трибунал  буде не проти Росії, як проти держави, а проти конкретних індивідів, найвищого політичного і військового керівництва Росії за вчинення злочину агресії проти України. Це буде індивідуальна кримінальна відповідальність. Міжнародні злочини вчиняють не абстрактні утворення держави, а конкретні люди. Для відповідальності РФ як держави є Міжнародний суд ООН. Агресія в міжнародному праві розуміється як злочин тих осіб, які можуть віддавати такі накази, і здійснювати відповідну політику держави.

Які відмінності від інших трибуналів

Цей трибунал буде відрізнятися від усіх нам відомих. Кожен із існуючих має свої особливості щодо юрисдикції. Цей стосуватиметься лише одного злочину, злочину агресії проти України. Це буде один із перших трибуналів, який стосуватиметься тільки однієї категорії. Для розгляду інших міжнародних злочинів (злочинів геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів) існує Міжнародний кримінальний суд. Щодо злочину агресії в нас не існує Міжнародного суду або трибуналу. Трибунал створюється для того, щоб не залишити злочин агресії проти України безкарним. Ми шукаємо шляхи притягнути вище військове і політичне керівництво РФ до індивідуальної кримінальної відповідальності за вчинення злочину.

Які доказові матеріали

Буде використовуватися наявний доказовий матеріал. Злочин агресії набагато легше доводити, ніж всі інші міжнародні злочини. У нас в цій ситуації все чітко і зрозуміло без довготривалих слідчих дій.

Нагадаємо, що 19 травня Європарламент ухвалив резолюцію "Боротьба з безкарністю в Україні" на підтримку створення трибуналу. 10 червня на своєму засіданні Вища Рада адвокатів Польщі одностайно ухвалила резолюцію про підтримку створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Що відомо

  • Російським військовим Олександру Іванову та Олександру Бобикіну 31 травня призначили по 11 років 6 місяців позбавлення волі. Їх судили за порушення законів та звичаїв війни, а саме – за обстріли з "Градів" цивільної і критичної інфраструктури Харківщини.
  • 23 травня у Солом’янському суді Києва завершився розгляд справи російського військового, 21-річного Вадима Шишимаріна, обвинуваченого у вбивстві беззбройного цивільного українця. Росіянин дістав довічне позбавлення волі.
  • В Україну 7 червня прибуде Комісія ООН для розслідування воєнних злочинів Росії.
  • Станом на 1 червня в Україні відкрили понад тисячу проваджень щодо воєнних злочинів проти дітей.

Читайте також

Перший суд над російським військовим: хто такий Вадим Шишимарін і в чому його звинувачують

Венедіктова не виключає обміну засудженого росіянина Шишимаріна на українських полонених

"Є питання, чому було ухвалене саме довічне". Правозахисник — про перший вирок військовому РФ в Україні

Ще 48 російських солдатів постануть перед судом за військові злочини — Венедіктова

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок