В Україні відкрили понад тисячу проваджень щодо воєнних злочинів проти дітей

В Україні відкрили понад тисячу проваджень щодо воєнних злочинів проти дітей

Ексклюзивно
В Україні відкрили понад тисячу проваджень щодо воєнних злочинів проти дітей
Діти в укриттях. Фото: УНІАН

Росія скоює проти дітей в Україні всі шість серйозних порушень під час збройних конфліктів, визначених Організацією Об'єднаних Націй. Українська прокуратура вже розпочала понад тисячу кримінальних проваджень щодо скоєння воєнних злочинів проти дітей.

Аспірантка Національного університету “Києво-Могилянська академія”, експертка Фонду підтримки фундаментальних досліджень Інна Заворотько розповіла під час пресконференції у Міжнародний день захисту дітей, що Резолюція Ради Безпеки ООН 1261 визначає шість серйозних порушень проти дітей під час збройних конфліктів:

  1. вербування і використання дітей;
  2. вбивства та каліцтва дітей;
  3. зґвалтування та інші форми сексуального насильства проти дітей;
  4. напади на школи, лікарні та захищених осіб, які пов’язані з ними;
  5. викрадення дітей;
  6. відмова у доступі гуманітарної допомоги.

"Усі вони наразі цинічно вчиняються Росією проти українських дітей. Усі вони є міжнародними злочинами, які не мають строків давності, та залежно від обставин вчинення повинні бути кваліфіковані як геноцид, воєнні злочини або злочини проти людяності", — наголосила Заворотько.

За даними ЮНІСЕФ, вже 4,8 млн дітей покинули своє місце проживання через війну. З них близько 2 млн дітей переїхали закордон, 2,8 млн – є внутрішніми переселенцями. Понад 232 тисячі дітей вивезені на територію Росії.

“Понад 250 дітей за час повномасштабної агресії було вбито, понад 446 зазнали травм різного ступеню важкості. Мільйони були вимушені залишити свої домівки, а сотні тисяч були примусово переміщені на територію Росії. За три місяці війни повністю зруйновані 180 освітніх заклади, 1909 – пошкоджені. Діти фактично позбавлені права на розвиток та майбутнє. Десятки тисяч перебувають у окупації і ми маємо обмежену інформацію про їх благополуччя", повідомив Андрій Черноусов, провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень (ХІСД).

Крім того, як йдеться у звіті ХІСД та благодійного фонду “Голоси дітей” про злочини Росії щодо дітей за останній місяць війни, Росія навмисно створює на окупованих територіях гуманітарні кризи.

“Новонародженим до шести місяців практично немає що їсти. Немає сумішей, у породіль пропало молоко від стресу. У дитячого харчування дуже малий термін зберігання, таку допомогу волонтерам треба завозити постійно. Але ввезення гуманітарної допомоги блокується, фури просто розвертають на російських блокпостах”, зазначають дослідники у звіті.

Росія вдається і до вербування дітей у війні й власній пропаганді, що є абсолютно незаконним. За даними ХІСД та фонду “Голоси дітей”, станом на 2021 рік до лав російської “дитячо-юнацької військово-патріотичної” організації “Юнармії” лише у Криму вступили 29 000 дітей, тобто кожен десятий учень півострова. А на території “ЛДНР” в Юнармії на кінець 2021 року було близько 7500 дітей.

Потрапити до Юнармії можуть діти 8-18 років за заявою батьків. Також туди потрапляють діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. У звіті зазначено, що окрім виховання дітей у напрямку ненависті до України, там також готують до служби у Збройних силах РФ.

На окупованих територіях постійно проводиться зйомка пропагандистських сюжетів із використанням дітей. Так, у тимчасово захопленому Мелітополі дітей змушували одягати георгіївські стрічки та декламувати вірші про війну. У Маріуполі російські окупанти задля створення "картинки" відкрили "дитячий центр" у приміщенні, де немає світла та води, а їжу готують на вогні у дворі. Дітей у закладі планують вчити за російськомовним підручником самопроголошеного псевдодержавного утворення в ОРДО.

Голова Центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапова зазначає, що правозахисники протягом 8 років окупації фіксували цілеспрямовану мілітаризацію неповнолітніх дітей через формальну та неформальну освіту на окупованій території України. А після 24 лютого 2022 року у Криму почали через освіту формувати у дітей лояльне ставлення до російсько-української війни, щоб не лише виправдати воєнну агресію, а й сприяти мотивації служби в збройних силах РФ.

“Після окупації нових територій ми почули від місцевих “керманичів”, що вони прагнуть змінити українську систему освіти, яку “напихали бандерівською пропагандою, де перекручували історію, і яка призвела до руйнування української державності”. Тому в нас вже немає часу на “стурбованість”, наше завдання - спільними зусиллями зупинити тотальне порушення з боку країни-агресора Конвенції прав дитини та Міжнародного Гуманітарного права. Та притягнути до відповідальності не тільки військових, але і так званих “освітян”, – заявила Потапова.

Голова Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу генпрокурора України Юлія Усенко зазначила, що прокуратура з перших днів війни фіксує злочини щодо дітей окремо.

"Вже маємо 1042 кримінальних проваджень щодо злочинів проти дітей. З них 551 – це фізичні воєнні злочини стосовно дітей, тобто вбивства, поранення, сексуальне насильство, викрадення. І 491 провадження стосується збройних нападів та знищення цивільної дитячої інфраструктури. Також ми повідомили про 11 підозр російським злочинцям", – повідомила Усенко.

Українські діти та їхні родини переживають неабиякий стрес через війну та її жорсткі наслідки. Голова правління фонду “Голоси дітей” Олена Розвадовська каже, що багато родин потребуватимуть довгого психологічного супроводу:

“Зовсім скоро прийде той час, коли будемо працювати із важкими зверненнями батьків та їхніх дітей з посттравматичними синдромами. І наша робота направлена, щоб розробити безкоштовні довготермінові програми підтримки таких сімей. Ми вже маємо багато запитів, але їх буде ще більше після війни. Тому наступні 10 років для України будуть ключовими, аби впровадити працюючі програми психологічної підтримки дітей та їхній батьків. І розуміючи, що держава ледь справляється зараз з економічними наслідками війни, очікувати, що швидко запрацює якась подібна державна програма, – не варто. Тому ми напрацьовуємо це зараз”, — розповіла вона.

Що відомо

  • Більш ніж 689 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 1 червня року офіційна кількість загиблих дітей за добу не змінилося — 243.

Читайте також

"Наступні тижні війни в Україні будуть визначальними", — генерал Міллі

"До кінця літа російська армія буде відсунута на позиції до 24 лютого" — прогноз екскомандувача армії США в Європі

У серпні на фронті станеться переломний момент — Буданов

Вторгнення Росії в Україну, день 98. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок