Компромісне ембарго на російську нафту та персональні санкції: що увійшло до шостого пакета санкцій ЄС

Компромісне ембарго на російську нафту та персональні санкції: що увійшло до шостого пакета санкцій ЄС

Компромісне ембарго на російську нафту та персональні санкції: що увійшло до шостого пакета санкцій ЄС
. Нафтопровід "Дружба". Фото: transoil.by

Лідери країн ЄС на саміті Європейської ради у Брюсселі дійшли згоди до кінця 2022 року заблокувати більшу частину імпорту російської нафти у відповідь на вторгнення РФ до України, зробивши тимчасовий виняток для палива, яке постачається трубопроводами. Окрім того, ЄС запровадить санкції проти 80 олігархів та трьох телеканалів РФ, а російський "Сбербанк" буде відключений від платіжної системи SWIFT.

Про це йдеться у комюніке, оприлюдненому на сайті Європейської ради.

Як повідомляє BBC, найгострішим питанням було саме нафтове ембарго, проти якої виступала Угорщина.

"Члени ЄС годинами намагалися вирішити свої розбіжності щодо заборони імпорту російської нафти. Угорщина, яка імпортує 65% своєї нафти з Росії трубопроводами, була його головним противником", — йдеться у повідомленні.

У результаті перемовин лідери країн домовились тимчасово не запроваджувати обмеження для нафти, яка надходить в ЄС з Росії трубопроводами, розповів журналістам президент Європейської ради Шарль Мішель. Відтак санкції стосуватимуться лише російської нафти, що транспортується до ЄС морем, що становить дві третини всього імпорту з Росії.

Попри це голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що на практиці дія заборони буде ширшою, оскільки Німеччина та Польща зголосилися згорнути свій імпорт трубопроводом до кінця цього року.

"Залишилося близько 10-11%, які покриває південна "Дружба", — сказала вона, маючи на увазі російський трубопровід, що постачає нафту до Угорщини, Словаччини та Чехії.

Фон дер Ляєн додала, що Європейська рада перегляне цей виняток якнайшвидше.

Нині Росія забезпечує 27% від усієї нафти, що імпортується в ЄС, і 40% газу. У відповідь ЄС платить Росії близько 400 мільярдів євро на рік. Голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що угода відрізала велике джерело фінансування російської військової машини.

"Наші рішення, додані до інших односторонніх зобов’язань, прийнятих Німеччиною та Польщею, дозволять вийти з російської нафти до кінця року в обсязі 92%", — додав президент Франції Емманюель Макрон.

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що саміт має продемонструвати єдність країн Євросоюзу.

"Шостий пакет санкцій узгоджено консенсусом. У ньому ми також встановили ембарго на російську нафту, що тепер змусить Росію платити за свої вчинки із наслідками, які є значними для можливостей економічного розвитку та процвітання Росії. Санкції мають чітку мету: змусити Росію припинити цю війну і вивести свої війська, домовитися з Україною про розумний і справедливий мир", — наголосив він.

Що ще вдалося погодити

Окрім нафтового ембарго, лідери ЄС підтримали відключення російського Сбербанку від платіжної системи SWIFT та заборону на роботу ще трьох російських державних мовників. Також впроваджуються додаткові обмеження для "осіб, відповідальних за військові злочини в Україні".

За заявою президента Франції Емманюеля Макрона, на додачу ЄС запровадить санкції проти ще 80 російських олігархів.

"Шостий пакет санкцій, дуже важливий тому що він дозволяє піддати санкціям понад 80 олігархів, три телеканали, так би мовити, "десвіфтувати", виключити з платіжної системи головний російський банк, який займає 35% російського ринку", — прокоментував він результати саміту.

Макрон додав, що загалом ухвалені обмеження завдадуть шкоду європейській економіці вже у короткостроковій перспективі, однак найбільше вони вплинуть на те, як Європа отримуватиме енергію.

Також Європейська рада розглянула питання збільшення видатків на оборону на понад 500 мільйонів євро.

"Ми визнали, що нашій Європі потрібно більше екіпіруватися, купувати більше та будувати міцнішу технологічну та оборонно-промислову базу. Гроші, які ми інвестуватимемо, мають йти разом із промисловою стратегією, тому що мета — не купувати речі, які виробляються в іншому місці. Розбудова нашого суверенітету означає також створення обладнання самостійно, європейцями для європейців", — зазначив президент Франції.

Що відомо

  • Угорщина надає Україні гуманітарну допомогу у війні з Росією та прийняла українських біженців, але виступає проти посилення санкцій проти РФ, зокрема через залежність від російського газу й нафти. На цьому тлі Володимир Зеленський раніше публічно закликав Будапешт визначитися, на чиєму він боці.
  • Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час пресконференції з турецьким візаві Мевлютом Чавушоглу 19 квітня заявив, що країна не погодиться на запровадження ембарго на російські газ і нафту і не дозволить "втягнути себе у війну".
  • Лідер угорської партії "Фідес", яка на останніх виборах 3 квітня здобула конституційну більшість, Віктор Орбан 16 травня був уп’яте обраний на посаду прем’єр-міністра Угорщини. В інавгураційній промові він знову заявив, що Будапешт не повинен "втручатись" у війну в Україні.
  • Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто стверджує, що для того, аби країна могла обійтися без російської нафти й підтримати відповідне ембарго Європейського Союзу, їй потрібні 15-18 мільярдів євро.
  • Удень 31 травня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що країна домовилася із Європейським Союзом і отримала дозвіл купувати російську нафту.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 97. Текстовий онлайн

Україна має потужний важіль впливу на Угорщину — радниця міністра енергетики

Євросоюз готує план на випадок зупинки постачання газу з РФ

Bloomberg: ЄС хоче імпортувати газ з Ізраїлю, щоб зменшити залежність від РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок