"Другого Будапешта" не буде: Єрмак пояснив, чому діятимуть нові гарантії безпеки

"Другого Будапешта" не буде: Єрмак пояснив, чому діятимуть нові гарантії безпеки

"Другого Будапешта" не буде: Єрмак пояснив, чому діятимуть нові гарантії безпеки
Офіс президента

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна має право вимагати від світу гарантії безпеки. Він переконаний, що вони працюватимуть, бо цей договір будується на нормах необхідного дотримання обов'язків, але якщо навіть якась із країн-гарантів передумає їх виконувати - це зроблять інші.

Про це він розповів в інтерв'ю РБК-Україна.

"Сьогодні 72-й день цієї повномасштабної війни, але ми всьому світу показали, як бореться наш народ і наша армія. Тому це абсолютно не "прохання". Ми сьогодні точно маємо право на ці гарантії і будемо його відстоювати", — сказав Єрмак.

Він зазначив, що стратегічні партнери з усіх континентів підтримують Україну в тому, що вона повинна отримати чіткі, закріплені юридично гарантії своєї безпеки.

"Саме над цим ми зараз працюємо. Ці консультації проводяться постійно, на рівні як глав держав, так і радників з національної безпеки, а також міністерств закордонних справ", — сказав голова ОПУ.

За його словами, документ, який міститиме гарантії безпеки України" має мати положення "як ви будете захищати свої права, якщо вони будуть порушені".

"Може бути величезний документ, але якщо він не матиме такого механізму, то ми відразу згадуємо долю "Будапештського меморандуму". Красиві договори, красиві документи нам не потрібні. Ми відкрито говоримо, що "другого Будапешта" не буде. Я радий, що наші партнери це розуміють і нас в цьому підтримують", — сказав Єрмак.

Голова ОПУ переконаний, що майбутні гарантії безпеки для України працюватимуть. Він пояснив, що, по-перше, цей договір будується на нормі римського права "договори повинні виконуватися".

"Їхня деградація починається з недотримання цього принципу. Тобто, його треба ретельно оберігати. Тому ми так наполягаємо на юридичних зобов'язаннях — щоб зміна урядів і курсів не могла спричинити їхнього перегляду. І щоб взаємна відповідальність гарантів служила додатковим фактором нашої безпеки і Європи в цілому", — зазначив Єрмак.

По-друге, за його словами, навіть якщо якась одна країна-гарант "передумає" виконувати взяті на себе зобов'язання, то, за таких жорстко окреслених умов інші учасники договору їх виконають.

Водночас він зазначив, що попри гарантії Україна має бути готова до будь-яких викликів. Це стосується і системи безпеки і оборони, і гарантій, і роботи на дипломатичному рівні.

"У будь-якому випадку, враховуючи уроки Будапештського меморандуму, стрижень нашої безпеки — це потужні збройні сили, це сильна, розгалужена і вбудована в світову економіка. Тобто, навіть найнадійніших гарантій самих по собі ніколи не буде достатньо. Тих, хто дорогий, завжди захищають охочіше і ефективніше", — зазначив Єрмак.

Читайте також: Від чого залежатимуть подальші переговори між Україною та Росією

Що відомо

  • У Стамбулі 29 березня відбулись офлайн-перемовини української та російської делегацій щодо припинення війни, які тривали понад три години. Сторони розглянули питання Договору про гарантії безпеки для України. Ці пропозиції були надані російській стороні.
  • Країнами-гарантами можуть стати Велика Британія, КНР, Польща, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Ізраїль та Росія. До договору зможуть приєднатися й інші країни. Умова — країни не мають заперечувати вступу України до ЄС, а навпаки, сприяти цьому.
  • Подоляк заявив, що одним з ключових питань, які обговорюють Україна та Росія під час перемовин, є договір про міжнародні гарантії безпеки для України. 22 квітня він повідомив, що переговори про гарантії безпеки для України завершаться впродовж тижня. (Відтоді минув понад тиждень.)

Читайте також

Україна пропонує Китаю стати гарантом її безпеки — Кулеба

Чому НАТО не закриває небо та як Україна протистоїть російській авіації та ракетам

"Китай засуджує війну в Україні, проте не каже, що її розв’язала Росія". Експерт про позицію КНР щодо війни

Ленд-ліз: як США допомагатимуть Україні перемогти у війні

Атаки Росії та перелаштування ринку. Які причини дефіциту пального і що далі

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок