Черкаські учні навчаються онлайн. Спершу це було через псевдозамінування, нині ж – через війну. Розуміти матеріал і бути уважними дистанційно – важче, пояснила психологиня Інна Лук’янець. Суспільне з'ясовувало, як педагоги пристосовуються до викладання онлайн та як ситуацію коментують психолог й освітній омбудсмен.
Директорка Черкаської школи №28 Тетяна Скорик розповіла: більшість занять навчального року 2021-2022 у їхній школі минули віддалено.
"Але вчителі настільки вже освоїли технології, що уроки проводять безперебійно. Також дуже допомагає електронний журнал", – розповіла вона.
На думку мами Андрія Марини Сухенко, першокласники, які пішли до школи у вересні 2021 року, сповна не відчули переваги школи. Із опануванням предметів сину допомагає, але спілкування йому бракує:
"Якщо даєш письмову роботу, то гірше справляються, важче отримати зворотний зв'язок. Діти, які навчалися під примусом вчителя і батьків у звичному режимі, так навчаються і зараз. При цьому всьому якість знань нижча, а оцінки – вищі. Виконане домашнє завдання вони мають надіслати, тож є можливість списати. У школі вони писали під наглядом учителя".

Для семирічного Андрія клас облаштували вдома: глобус, таблиці, поруч біля парти – пустий ранець. За школою, розповів хлопець, сумує:
"Там я можу спілкуватися із вчителькою наживо. А ще ми там пишемо диктанти, а онлайн не можемо. У школі все краще чути на уроці".
Вдома, зі слів Андрія, і перерви не такі цікаві.
"На перерві в коридорі ми можемо грати в «доганялки». Або в класі пограти в «слова». Я хочу в школу", – розповів хлопець.
На думку мами Андрія Марини Сухенко, першокласники, які пішли до школи у вересні 2021 року, сповна не відчули переваги школи. Із опануванням предметів синові допомагає, але спілкування йому бракує:
"Повинно бути живе спілкування з вчителем, з іншими учнями".

Аби зацікавити та сконцентрувати учнів, робить усе можливе, пояснила вчителька молодших класів Юлія Бабенко. Бо дистанційно, з її слів, діти гірше сприймають інформацію:
"Ми використовуємо дошку, фліпчарти, плакати для того, щоб учні візуально сприймали матеріал. Якщо це віднімання, додавання, множення чи ділення у стовпчик, то для того, щоб діти зрозуміли, треба ставати з крейдою, малювати і їм пояснювати".
Колективу, зі слів педагогині, учнів бракує.
Через екрани моніторів вчаться й випускники, розповіла одинадцятикласниця Яна Смірнова. ЗНО скасували, тож вона готується до мультипредметного тесту з історії, математики та української мови.
Читайте також: Один тест та мотиваційний лист: вступна кампанія-2022 на Черкащині
"Більше дають самостійних завдань. Найскладніше мені освоювати фізику й математику, бо це ті предмети, де потрібно бачити вчителя. Перевага в тому, що можна навчатися в комфортних умовах, у своїй кімнаті. Але не вистачає спілкування з однокласниками, оскільки вже останній рік і хотілося б довчитися його всім разом", – сказала дівчина.

Наскільки постраждала якість знань, можна лише припустити, бо досліджень ще не проводили, пояснив освітній омбудсмен Сергій Горбачов:
"Потрібні гроші, щоб проводити ці дослідження. Ми давно про це говоримо, але нині, в умовах війни, зрозуміло, що важко буде це зробити. Тим більше, що війна сама по собі негативно впливає на освіту. Дослідження потрібні, але на загал я можу припустити, що якість знань у нас страждає".
В умовах невизначеної ситуації із карантином і тим більше війною дистанційне навчання – практично єдиний спосіб, який дозволяє забезпечити освітній процес, пояснив омбудсмен.
За словами психологині Інни Лук’янець, розуміти матеріал і бути уважними дистанційно справді важче. Утім, учителям вона радить бути поблажливими як до себе, так і до учнів. У пріоритеті – ментальне та фізичне здоров’я:
"Нині величезний стрес через війну, до того ж ми ще не відійшли від пандемії. І цей стрес забирає дуже багато ресурсів та енергії".
Поновити знання, на думку психологині, не зайвим буде і для дорослих.
"Психологічно здорова людина – це людина відкрита до змін, яка не боїться експериментувати, перевчитися, коли треба. Багато навчальних програм є короткотривалими та доступними", – пояснила вона.
Що відомо
- Міністерство освіти і науки надіслало рекомендації щодо переведення на "дистанційку" керівникам закладів освіти у зв'язку з погіршенням епідеміологічної ситуації 26 січня 2022 року. Однак станом на 28 січня Богдан Бєлов пояснював, що ситуація із захворюваністю на COVID-19 у Черкасах дозволяла продовжувати навчання у звичному режимі.
- Із 9 лютого у Черкасах школярі 5-11 класів навчалися на дистанційному режимі. Про це Суспільному розповів виконувач обов’язків директора міського департаменту освіти Богдан Бєлов. За словами посадовця, на "дистанційці" були учні 5-11 класів. Молодші ж діти навчалися у школах.
- До цього черкаські діти навчалися дистанційно через низку повідомлень про "замінування" шкіл.
- Учні всіх 35 черкаських шкіл із 21 лютого повернулися за парти. Із 7 до 18 лютого навчалися дистанційно, бо п'ять тисяч школярів міста були на самоізоляції, розповіла Суспільному заступниця міського голови Анастасія Чубіна.
- Через початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну, із 28 лютого по 13 березня освітній процес у дитячих садочках призупинили, а дітей відправили на канікули.
- Із 16 березня черкаські школи повернулися до навчання. За словами заступниці міського голови Анастасії Чубіної, заняття нині відбуваються дистанційно. До них можуть долучитись евакуйовані школярі.
- Набирати дітей до першого класу готові 35 шкіл Черкас. Про це Суспільному розповіла заступниця міського голови Анастасія Чубіна. Серед першачків будуть і діти-переселенці.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України