Після вторгення Росії в Україну проти РФ запровадили найбільшу кількість санкцій у світі. Щодня з Росії продовжують йти світові компанії — лідери у сферах технологій, машинобудування, одягу. Суспільне з‘ясовувало, які саме пов'язані з цим проблеми тепер очікують росіян.
Платіжні системи
Відсьогодні Visa та Mastercard припиняють обслуговувати російські картки за кордоном та в іноземних інтернет-магазинах. А всі карти цих платіжних систем, які були випущені в іноземних країнах, не працюватимуть всередині країни агресора. Для прикладу, росіяни не зможуть передплачувати Netflix, купувати в AliExpress та інших онлайн-магазинах, переказувати гроші за кордон чи отримувати кошти звідти. Також припиняють роботу із російськими картками сервіси Apple Pay та Google Pay.
За словами Іллі Несходовського, директора Інституту соціально-економічної трансформації, всі росіяни за кордоном зможуть розраховуватись фактично лише готівкою. "Це не повне обнулення, адже у росіян є альтернативна російська система "Мир", яка дозволяє розраховуватися всередині країни. Але це кардинально обмежить іноземні розрахунки, які зараз їм доступні. Це негативно вплине на введення бізнесу та на будь-які покупки за кордоном", — додає Несходовський.
Читайте також: Увесь світ проти Путіна. "Сімпсони" й Оксімірон засуджують війну РФ в Україні
Також Росію частково відключили від можливості виводити гроші в криптовалюту. Найбільша світова криптобіржа Binance більше не підтримує тарнзакції із картками Visa та Mastercard, які були випущені в Росії.
Ембарго нафти й газу
8 березня президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати Америки забороняють імпорт нафти з Росії. Слідом за США про це ж повідомило і Сполучене Королівство. До кінця цього року Британія планує припинити залежність від російської нафти, сказав прем'єр Борис Джонсон.
Також з російського ринку йде нафтогазовий гігант Shell. Окрім цього компанія відмовляється від російських нафти та газу. Приєдналася до них і британська British Petroleum. Вона теж відмовилась закуповувати енергоносії у Росії.
Фінансовий аналітик Сергій Фурса вважає, що відмова цих країн від російської нафти значно не вплине на прибутки РФ. Для прикладу, лише 8% російського експорту енергоносіїв йде до США, каже експерт. Проте, на його думку, після цих заяв інші країни будуть обмежено купувати російські нафту і газ.
Читайте також: Корея, Британія, Ватикан. По всьому світу продовжують виходити на вулиці на підтримку України (фото)
"Головне, що кожного дня приходять якісь нові санкції. Чим далі, тим більше поглиблюють економічну прірву в Росії. Кожен такий окремий крок може видаватися символічним чи недостатньо жорстким. Але коли усі накопичувальні ефекти будуть, то ми зрозуміємо, що російська економіка просто переведена в режим середньовіччя", — говорить Фурса.
Соціальні мережі
4 березня Роскомнадзор — служба, яка в Росії цензурує ЗМІ та інтернет, — заблокував Facebook та Twitter. Нині із головних світових соцмереж не заблокованими в Росії є Youtube, Instagram та TikTok. Щоправда, за даними українського Міністерства цифрової трансформації, в росіян вже виникли проблеми із доступом до Youtube та Instagram. Та ще YouTube призупинив усі функції монетизації для РФ: зокрема підписку на YouTube Premium, Music Premium, спонсорство, суперчати, суперстікери та продаж мерчу. Автори в YouTube припинять отримувати прибуток в Росії, однак це не вплине на дохід, отриманий від глядачів за межами країни.
У TikTok росіяни тепер можуть дивитись лише контент, який був завантажений раніше. Доступ до нових та до іноземних роликів закритий.
Альтернативою у Росії можуть залишитись соцмережі VK та "Одноклассники". Вони не є незалежними і через кілька фірм належать російському "Газпрому".
IT-Технології
Йдуть з російського ринку і технологічні компанії, зокрема Apple (повний вихід), Samsung (зупинка постачання продукції), Microsoft (зупинка продажу товарів та надання послуг). Окрім готової продукції ці компанії надають і запчастини для інших товарів, які виготовляють у Росії. Також про припинення постачання продукції до РФ заявили компанії Intel, AMD, Dell, Lenovo, Ericsson.
"Росія не зможе сама замістити повноцінно фактично нічого. IТ-компанії виходять із російського ринку. Це означатиме, що програмне забезпечення всіх підприємств потрібно або замінити, або воно перестане працювати", — пояснює Несходовський.
Читайте також: "Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського
Крок у відповідь від РФ — у Росії планують скасувати кримінальну та адміністративну відповідальності за використання неліцензійного програмного забезпечення. Подання розміщене у документі "План першочергових дій із забезпечення розвитку російської економіки в умовах зовнішнього санкційного тиску". Це означає, що РФ дозволить використовувати “піратській” софт.
Автомобілебудування
Про вихід із російського ринку або ж припинення постачання нових автомобілів оголосили зокрема Audi, BMW, Chevrolet, Cadillac, Mercedes, Mitsubishi, Porsche. За словами Іллі Несходовського, ті автомобілі, які виготовляють в РФ, також залежні від іноземних деталей. Так, компанія Renault, яка володіє 66% акцій "АвтоВАЗ", теж заявила про припинення постачання нових авто. За словами видання Autoconsulting, без французьких деталей російський завод зможе випускати лише модель "Нива".
Спорт
Футбольні організації FIFA, UEFA усунули збірні та клуби РФ від участі у всіх змаганнях. Схожі рішення прийняли міжнародні баскетбольні та хокейні організації. Загалом російських спортсменів, збірні, клуби відсторонили від участі майже у всіх основних видах спорту — від шахів до Формули-1. Бадмінтон, гандбол, волейбол, змішані єдиноборства, регбі, велоспорт, настільний теніс, фігурне катання — ось тут є більш-менш повний список.
Окрім цього, Росія втрачає і свої спонсорські контракти. УЄФА розірвала угоду із "Газпромом", яка коштує близько 40 млн євро за сезон. Також із російською компанією розірвала контракт і німецька футбольна команда "Шальке 04". "Газпром" був її спонсором протягом 15 років. А англійський футбольний клуб "Манчестер Юнайтед" відмовився від її спонсорської угоди із "Аерофлотом".
Читайте також: Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого
Міжнародний олімпійський комітет рекомендував заборонити міжнародним спортивним федераціям допускати атлетів з Росії та Білорусі.
Натомість Росія розглядає можливість створення змагань з участю країн СНД та БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР).
Що буде далі
Ілля Несходовський каже, нині криза у Росії може бути сильнішою, за дефолт у 1998 році. "Падіння буде не в 5%, а в 15%, мінімум. Це буде повна катастрофа для російської економіки. Там може бути і голод".
Після того, як Путін оголосив, що Росія буде виплачувати валютні борги перед ЄС та США рублями, можна вважати, що у РФ оголосили технічний дефолт, вважає експерт.
"Якщо інша сторона не погоджується прийняти відмінним, чим виплачувалось раніше, — це дефолт. Росія не може виконати зовнішні зобов'язання. Нехай це і технічний дефолт".
Читайте також
Тривожність під час війни. Що допоможе заспокоїтися
Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС
Перелік офіційних державних каналів для отримання оперативної інформації
Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги