Шістдесятник Іван Дзюба: ім'я, що формувало національну ідею України

Шістдесятник Іван Дзюба: ім'я, що формувало національну ідею України

Шістдесятник Іван Дзюба: ім'я, що формувало національну ідею України

Письменник Іван Дзюба, літературознавець, дисидент, Герой України, другий міністр культури України помер уві сні на 91-му році життя. Редакторка Суспільного Марія Бліндюк розповідає, як це ім'я сформувало національну ідею України.

Діяльність Івана Дзюби

Пам’ятаєте акцію під час прем’єри фільму "Тіні забутих предків"? "Всі, хто проти терору та репресій – встаньте!", – згодом, понад 50 років потому, ці слова друкуватимуть на футболках, фільм показуватимуть на міжнародних фестивалях, а Іван Дзюба буде в трендах твіттера.

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України
Спецповідомлення КДБ про проведення політичної акції під час прем'єри фільму "Тіні забутих предків", 1965 рік. Архів СБУ.

Але тоді, в 1965-му, після акції протесту Іван Дзюба втратив роботу у видавництві "Молодь" і був відрахований з аспірантури Київського педагогічного інституту, В'ячеслава Чорновола звільнили з редакції газети "Молода гвардія", а Василя Стуса відрахували з Інституту літератури АН УРСР.

Впродовж усього свого життя Іван Дзюба формував українську національну ідею численними публіцистичними працями та акціями протесту, зокрема й однією з найгучніших – на прем’єрі фільму "Тіні забутих предків" у кінотеатрі "Україна".

За три місяці після акції в самвидаві вийшла публікація Івана Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?" про політику радянської влади щодо України та небезпеку нехтування національною ідеєю. Пізніше, у 2006 році, відповідаючи на запитання про сучасний стан русифікації, Іван Дзюба скаже:

"Ця псевдодемократія не допомагає нам, а навпаки, вона стає дуже небезпечною в тому сенсі, що вона розв’язала руки і можливості всім українофобським, русифікаторським силам".

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України
Підпис Івана Дзюби на примірнику "Інтернаціоналізму чи русифікації?" Людмили Тарнашинської.

Ув'язнення

Текст "Інтернаціоналізму чи русифікації?" Іван Дзюба сам надіслав до керівних органів УРСР, сподіваючись, що влада врахує зауваження та виправить помилки. У 1972 році Дзюбу виключили зі Спілки письменників України, а в 1973-му засудили до п’яти років ув’язнення і п’яти років заслання. Пізніше дисидента помилували.

Згадуючи виступ у 1966 році на 25-й річниці вшанування жертв Бабиного Яру, Іван Дзюба каже, що люди скупчилися навколо письменників, благаючи сказати "принаймні щось" – настільки були спраглими почути правду. Зрештою, така реакція і пояснює роль дисидентів наприкінці минулого століття.

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України
Фото з кримінальної справи Івана Дзюби після арешту в 1972 році.

Зараз, у часи соцмереж, важко усвідомити реальність, де висловлення власної думки щодо влади може вартувати роботи або навіть життя. Тоді ж Іван Дзюба став своєрідним лідером думок, трендсетером, очоливши рух за незалежну українську ідентичність. У 2001 році Іванові Дзюбі надали звання Героя України. У 2022 молодь захоплено поширює його цитати й фото, де він зневажливо дивиться в камеру КГБ.

Більше історій життя видатних українських письменників

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок