У комітеті Ради схвалили показ документальних фільмів мовою оригіналу

У комітеті Ради схвалили показ документальних фільмів мовою оригіналу

У комітеті Ради схвалили показ документальних фільмів мовою оригіналу
Фото: Facebook/ВРУ

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради схвалив вилучення з законопроєкту № 6194 про підтримку кінематографії змін до законів, які послаблювали вимоги щодо використання української мови у фільмах. При цьому депутати підтримали норму, що дозволяє демонструвати документальні стрічки мовою оригіналу.

Про це повідомляє видання "Детектор медіа".

Комітет частково переглянув рішення від 1 грудня 2021 року стосовно проєкту закону № 6194 про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки кінематографії в Україні.

"Комітет проголосував за вилучення з проєкту змін до законів про мову, про кінематографію і про державну підтримку кінематографії, які послаблювали вимоги до української мови фільмів. Водночас проєкт доповнено нормою, яка розблоковує передбачену законом про мову можливість демонструвати документальні фільми мовою оригіналу", – розповів народний депутат Володимир В’ятрович.

За його словами, у новому висновку комітет врахував зауваження, які висловлювали як депутати, так і представники громадськості та кінематографічної спільноти.

Члени комітету вирішили рекомендувати парламенту прийняти проєкт закону №6194 за основу з урахуванням пропозицій і правок.

Правки до законопроєкту про підтримку кінематографії

  • додається новий абзац такого змісту: "Культурні критерії культурного тесту, передбачені цим Законом, застосовуються відповідно до частини 6 статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Умови проходження культурних критеріїв культурного тесту для цілей передбачених статтею 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" застосовуються у спосіб, передбачений цією статтею, строки розгляду документів не повинні перевищувати 10 робочих днів з моменту надходження таких документів до Ради з держаної підтримки кінематографії".
  • передбачається, що "не є порушенням законодавства та дозволяється використання ознак належності, найменування національної поліції або похідних від нього, на одязі акторів або персонажів, транспортних засобах, будівлях під час створення аудіовізуального твору або іншого креативного продукту, відповідно до його творчого задуму, за участі суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, що належить до креативних індустрій з обов’язковим урахуванням норм статті 15-1 ЗУ "Про кінематографію".

Про що законопроєкт № 6194

Згідно пояснювальгої записки, законопроєктом "Про внесення змін до Закону України "Про державну підтримку кінематографії в Україні" пропонується:

  • приведення до європейських стандартів класифікації фільмів за видами, форматами, категоріями та спрямуванням;
  • передбачити надання поворотної державної підтримки на створення ігрового, анімаційного фільму з комерційним потенціалом, з міжнародним комерційним потенціалом або спільного виробництва (копродукції) таких стрічок;
  • спрощення та діджиталізація процедури отримання іноземним суб’єктом кінематографії держсубсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених при створенні фільму. А також створення механізмів гарантування таких виплат.

"Практика виробництва аудівоізуальних творів останніх років показала, що ринок потребує більшої кількості якісних сценарних матеріалів, а практика надання подібного виду підтримки іншими державними інституціями показала її ефективність, тому законопроєктом пропонується доповнення переліку форм державної підтримки новою формою – надання державної субсидії на розвиток кінопроекту (девелопмент)", – написано у пояснювальній записці.

На думку авторів законопроєкту, українське законодавство про держпідтримку кінематографії необхідно осучаснити з огляду на приєднання України до Фонду "Eurimages". А також через збільшення кількості кінопроєктів, що виробляються у копродукції з іноземними партнерами, конкуренцію на ринку виплати кеш-рібейтів між країнами та набранням чинності Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Зауваження держустанов до законопроєкту № 6194

За даними видання "Детектор медіа", деякі державні структури надали свої зауваження до законопроєкту № 6194. Зокрема, в Антимонопольному комітеті вважають, що низка положень цього проєкту закону потребує доопрацювання щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції.

В Міністерстві фінансів зауважили, що окремі положення законопроєкту не узгоджуються з нормами бюджетного законодавства, а реалізація запропонованих норм впливатиме на дохідну та видаткову частини державного бюджету України.

В Національній поліції України не підтримують зазначений законопроєкт у зв’язку з тим, що зміст нових положень не узгоджується з існуючими нормами Закону України "Про Національну поліцію".

Уповноважений із захисту державної мови висловив застереження щодо певних положень законопроєкту, що потребують доопрацювання. Хоча загалом омбудсмен підтримує посилення підтримки суб’єктів кінематографу з боку держави, особливо у період карантинних обмежень, які негативно впливають на розвиток галузі.

Що відомо

  • У грудні 2021 року комітет розглянув законопроєкт № 6194, що викликало дискусію між представниками "Слуги народу" та "Європейської солідарності" стосовно змін норм закону про державну мову.
  • Громадські діячі закликали не підтримувати зміни до закону про кінематографію через "антиукраїнські норми".

Читайте також: Рада підтримала закон, який заохотить іноземне кіновиробництво в Україні

Вибір редакції

На початок