За "мінуванням" шкіл на Хмельниччині стоїть Росія, яка прагне розхитати ситуацію в Україні, - СБУ

За "мінуванням" шкіл на Хмельниччині стоїть Росія, яка прагне розхитати ситуацію в Україні, - СБУ

За "мінуванням" шкіл на Хмельниччині стоїть Росія, яка прагне розхитати ситуацію в Україні, - СБУ
Фото: Суспільне.

Спецслужби Російської Федерації активно використовують псевдомінування, зокрема навчальних закладів на Хмельниччині, як елемент гібридної війни для посилення тиску на Україну.

Так Суспільному прокоментувала ситуацію із повідомленням про замінування шкіл у Хмельницькому 25 січня речниця управління СБУ у Хмельницькій області Людмила Рябчук.

"Мета спецслужб країни-агресора очевидна – створити умови додаткового тиску на Україну, посіяти тривогу та паніку в суспільстві. На жаль, такі інформаційно-психологічні спеціальні операції – реалії сучасних гібридних воєн, і ми маємо чітко це усвідомлювати. За попередньою інформацією, до поширення хвилі псевдомінувань залучають громадян України, які діють з хуліганських мотивів чи заради розваги, не усвідомлюючи до кінця усі можливі наслідки", - каже Людмила Рябчук.

За її словами, якщо упродовж всього 2021 року СБУ зафіксувала понад 1100 завідомо неправдивих анонімних повідомлень, то з початку 2022 року їх надійшло вже понад 300. Наразі жодне з них після ретельних перевірок не підтвердилось, додає речниця обласного управління СБУ.

"Зловмисники намагаються надсилати повідомлення з використанням програмного забезпечення, яке, на їх думку, забезпечує їм анонімність. Разом з цим, вжитими заходами встановлено, що більшість повідомлень надіслані користувачами інтернету, які перебувають на території суміжних пострадянських країн або на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей", - говорить Людмила Рябчук.

За її словами, Служба безпеки України у співпраці з Національною поліцією та представниками інших правоохоронних відомств активно протидіють таким проявам: з початку 2021 року встановлено 313 осіб, які здійснили псевдомінування.

Служба безпеки України, каже Людмила Рябчук, вкотре нагадує, що псевдомінери будуть встановлені та притягнуті до кримінальної відповідальності за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 1 ст. 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності) - карається позбавленням волі від 2 до 6 років, а за повторний такий дзвінок може бути засуджено на термін від 4 до 8 років;
  • ч. 1 ст. 258 (терористичний акт) у разі загрози вчинення вибухів та інших дій, які будуть створювати небезпеку для життя та здоров’я людей або настання інших тяжких наслідків - карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна, за повторний такий прояв – від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Що відомо

  • У Хмельницькому через ймовірне замінування загальноосвітніх закладів міста 25 січня призупинили навчання. Наразі дітей евакуювали, а правоохоронці шукають вибухівку в школах міста.
  • 25 січня у Службу безпеки України надійшло повідомлення, що всі школи Хмельницького заміновані. Одразу після повідомлення керівники закладів почали евакуацію дітей з освітніх закладів. За словами в. о. директорки міського департаменту освіти Ольги Кшановської, учні та педагоги були готові до подібних інцидентів.
  • Повідомлення про замінування 39 шкіл та торговельно-розважальних центрів Хмельницького близько десятої години ранку 25 січня надійшло на електронну пошту управління служби безпеки України, розповідає пресофіцерка Хмельницького райвідділу поліції Людмила Берестовська. За її словами, правоохоронці одразу ж повідомили директорів закладів про негайну евакуацію.
На початок