У Нацмузеї в Києві після реставрації виставлять вкрадену нацистами картину

У Нацмузеї в Києві після реставрації виставлять вкрадену нацистами картину

У Нацмузеї в Києві після реставрації виставлять вкрадену нацистами картину

У Національному музеї імені Тараса Шевченка у Києві виставлять відреставровану картину "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною", яка була вивезена нацистами з України в роки Другої світової війни.

Про це повідомляється на сторінці виставкового проєкту "США – Україна. Історія однієї картини. Реституція. Дослідження. Реставрація" в Facebook.

Робота художника Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" (1911) зображує епізод реальних історичних подій. У лютому 1565 року московський цар Іван ІV Грозний здійснив виїзд перед опричниною, започатковано для зміцнення царської влади в боротьбі з опозицією. Панін (1876–1963) працював над картиною під впливом ідей художника Ільї Рєпіна – викладача Петербурзької академії мистецтв.

1913 року картина "Таємний виїзд Івана Грозного" була передана до Катеринославського міського художнього музею (нині – Дніпровський художній музей). У роки Другої світової війни полотно було незаконно вивезено нацистами під час окупації Дніпропетровська (1941–1943).

Побачити картину на виставці можна буде з 27 січня до 20 березня 2022 року у виставкових залах Національного музею Тараса Шевченка за адресою: Київ, бульвар Т. Шевченка, 12. Години роботи – з 10:00 до 17:30, вихідний день – понеділок.

У Нацмузеї в Києві після реставрації виставлять вкрадену нацистами картину
Після завершення виставки полотно повернеться до Дніпровського художнього музею.

Історія пошуку та повернення картини

14 листопада 2017 року на електронну адресу Дніпровського художнього музею звернулася директор Аукціонного дому "The Potomack Company" (Александрія, штат Вірджинія, США) Анн Кранер з проханням терміново надати інформацію щодо картини Паніна "Іван Грозний", яка була заявлена до продажу на аукціоні. Фотовідбитки картини додавалися.

Були опрацьовані архівні документи музею, літературні джерела, проведений аналіз облікової документації та переліку музейних цінностей, зниклих під час окупації Дніпропетровська. В результаті цього виявилося, що картина "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" перебувала в числі 64 експонатів, що складали першу експозицію Катеринославського міського художнього музею в день його відкриття 23 квітня 1914 року. Робота художника була в постійній експозиції музею до 1941 року й зникла під час окупації міста в Другій світовій війні.

Знайдена інформація була передана американській стороні з проханням зупинити продаж картини, оскільки Дніпровський художній музей має документи, що підтверджують приналежність її музейному зібранню.

Робота щодо повернення картини Україні тривала впродовж 2 років. Реституція картини стала першою у сфері співпраці України та США щодо повернення зниклих за часів Другої світової війни культурних цінностей.

У реституції брали участь державні структури й установи України та США – Дніпровський художній музей, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство закордонних справ України, Посольство України в США, Служба зовнішньої розвідки України, відділ міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Дніпропетровській області, відділ іноземних перекладів Дніпропетровської торгово-промислової палати; аукціонний дім "The Potomack Company", Федеральне бюро розслідувань США, Державний департамент США, Прокуратура округу Колумбія.

10 вересня 2019 року картину "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" було передано українській стороні на території посольства України в США. А 2 січня 2020 року її доставили спеціальним транспортом до Києва.

Упродовж 4–19 січня 2020 року картину презентували на виставці "Спецвантаж!" у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі "Мистецький арсенал" (Київ). Саме в "Мистецькому арсеналі" було проведено першочергові консерваційно-реставраційні заходи зі стабілізації аварійних ділянок живопису.

Реставрація картини

Після закінчення виставки експонат передали до Національного науково-дослідного реставраційного центру України для дослідження та наукової реставрації. Науковцями та художниками-реставраторами центру було виявлено чимало пошкоджень. За результатами обстеження виявилося, що картину натягнуто на музейний підрамок, який не збігався з первісним розміром твору. Стан збереженості фарбового шару був вкрай незадовільним. Лакове покриття тонке, нерівномірне, мало жовтуватий відтінок. Полотно покривали поверхневі пилові забруднення. Реставратори виявили щонайменше три пізні реставраційні втручання.

Співробітники науково-дослідного відділу реставрації творів олійного живопису відновили зв'язок між основою, ґрунтом і фарбовим шаром, усунули деформації основи, видалили старі реставраційні записи та ґрунтування. Процес реставрації тривав від січня 2020 до жовтня 2021 року.

Що відомо

  • В січні 2020 року в Україну повернулась картина Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною", яку вважали втраченою.

Читайте також: До 450-річчя Караваджо. В Україні завершили реставрацію викраденої з Одеси картини художника

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад