У Женеві 10 січня завершилися перемовини між делегаціями США та Росії щодо стратегічної стабільності, зокрема так званих гарантій безпекиМіністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР, а отже і України., запропонованих Москвою. Зустріч загалом тривала вісім годин.
Американську делегацію очолювала заступниця державного секретаря Венді Шерман, а російську — заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. По завершенні переговорів вони окремо виступили на брифінгах.
Що сказала Росія
Рябков охарактеризував американсько-російські перемовини як "складні, довгі, дуже професійні, конкретні, без спроб щось прикрасити, обійти гострі кути": "У нас склалося враження, що американська сторона дуже серйозно підійшла до російських пропозцій, їх детально пропрацювала".
За словами заступника глави МЗС, Росія пояснила США, чому гарантії нерозширення НАТО є для неї "абсолютним імперативом" і чому Альянс повинен "назагал відмовитися від матеріального освоєння територій держав, які приєдналися до НАТО після 1997 року".
Він також заявив, що в Росії "намірів напасти на Україну немає і бути не може", а російські військові навчання нібито не ведуть до ескалації.
Читайте також: "Оточують з трьох сторін". NYT показало розташування російських військ біля кордонів України
"За завтрашній день (11 січня — ред.), коли США проведе брифінг для НАТО, і післязавтра (12 січня — ред.) — коли ми поговоримо в НАТО, складеться більше розуміння того, що в глухий кут це заводити не можна, і НАТО потрібно зробити крок назустріч, а не нам крок (назустріч — ред.) НАТО", — наголосив Рябков.
"Головні питання підвішені, і ми не бачимо, що з американського боку є розуміння імперативності їхнього рішення в руслі, яке нас влаштовує", — підсумував заступник глави МЗС Росії.
Що сказали США
За підсумками перемовин у Женеві Венді Шерман, заступниця держсекретаря США, заявила, що Вашингтон готовий обговорювати з Росією питання розміщення ракет і проведення військових навчань у Європі "на обопільній основі".
Водночас вона наголосила, що США не дозволять Росії "зачинити двері" до НАТО, а обговорення майбутнього членства України в Альянсі залишається питанням України та Альянсу.
"Ми нікому не дозволимо припинити політику відкритих дверей у НАТО, яка завжди була центральною для Альянсу. США не мають наміру ухвалювати будь-які рішення щодо ситуації в Україні без попередніх консультацій з керівництвом країни", — зазначила Шерман.
У відповідь на заяву російського колеги про те, що Росія не планує нападати на Україну, заступниця держсекретаря США запропонувала Москві відвести війська від українського кордону. Вона додала, що в разі російського вторгнення санкції проти РФ будуть жорсткіші, ніж у 2014 році після анексії Криму та війни на Донбасі.
"Вашингтон готовий запровадити санкції проти ключових фінансових інститутів Росії та посилити експортний контроль, а також надавати допомогу союзникам у разі вторгнення в Україну... Росії треба зробити вибір: або розпочати деескалацію ситуації на кордоні з Україною, або постати перед наслідками", — підсумувала дипломатка.
Назагал Шерман охарактеризувала перемовини з Росією як "серйозні" та "ділові". За її словами, майбутнє переговорів поки "незрозуміле", як і наміри Москви їх добросовісно вести.
Читайте також: Переговори НАТО, ЄС, США та РФ щодо безпеки у Європі. Чого очікувати Україні
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію. 21 листопада голова української розвідки заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-на початку лютого 2022 року.
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- 30 грудня президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін провели переговори у телефонному режимі, під час якої американський лідер закликав Москву до деескалації напруженості з Україною. Того ж дня секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Радбез не бачить загроз для" відкритої агресії з боку Російської Федерації".
- Ввечері 2 січня президенти США та України Джозеф Байден і Володимир Зеленський провели телефонну розмову, під час якої обговорили, зокрема, питання недопущення подальшої ескалації ситуації на україно-російському кордоні.
- 7 січня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія продовжує нарощувати військову потужність біля кордонів України.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!