Військовий облік для жінок: юристка відповідає на головні запитання

Військовий облік для жінок: юристка відповідає на головні запитання

Ексклюзивно
Військовий облік для жінок: юристка відповідає на головні запитання
.

Міністерство оборони України розширило перелік професій, який зобовʼязує жінок стати на військовий облік. Згідно з наказом Міноборони, жінок мають поставити на військовий облік до кінця 2022 року; крім того, їх будуть призивати для несення військової служби у разі введення воєнного стану або в особливий період під час мобілізації. На головні питання про військовий облік жінок в ефірі Українського радіо відповіла юристка громадської організації "Юридична сотня" Марія Звягінцева.

Чому Міноборони розширило перелік професій для жінок

Перелік був розроблений на виконання закону України"Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку". Він набув чинності ще у квітні 2021 року. Раніше перелік споріднених спеціальностей теж існував. Він затверджувався постановою Кабінету міністрів, проте зараз цим законом відповідальність за ведення цього переліку переклали на Міністерство оборони і своїм наказом, який був опублікований у офіційних друкованих виданнях 17 грудня, цей перелік було розширено.

Чим відрізняється військовий облік від призову

Між призовом на військову службу і військовим обліком є дуже велика різниця. Військовий облік не означає, що жінку покличуть виконувати військовий обов’язок. Відповідно процедура обліку та процедура призову — ​​це різні механізми.

Як стати на військовий облік

Потрібно звернутися за місцем реєстрації з заявою, форму якої наразі не повідомили, але вона буде або вільна, або за певним зразком, який нададуть в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Також до заяви потрібно докласти фотокартку для документів, документи про освіту, довідку з роботи щодо займаної спеціальності, якщо така є, за наявності документи про одруження та свідоцтво про народження дітей, а також інформацію про стан здоров'я після проходження військової лікарської комісії.

Чи візьмуть жінку на військовий облік, якщо в неї є діти

Наявність у дітей не перешкоджає постановці на військовий облік. Проте на строкову службу жінки все одно не призиваються, тому що це все одно покладається лише на чоловіків.

Відповідно до закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Проте навіть у випадку призову у воєнний час все одно певні люди мають відстрочку від виконання такого обов’язку. Це, наприклад, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває троє і більше неповнолітніх дітей, або якщо вони самостійно виховують дитину, або якщо на утриманні перебуває дитина з інвалідністю, то такі особи не можуть бути призвані на військову службу.

Окремою є категорія людей, які виховують дитину як батьки-вихователі або є опікунами чи усиновителями. Вони можуть бути призвані на військову службу, але лише в разі їхньої згоди і тільки за місцем проживання або не підлягають призову взагалі.

Крім того, підставами для невзяття на військовий облік є лише або досягнення певного граничного віку, в особливий період це 60 років, або стан здоров'я, що буде перевірятися лікарською комісією.

Читайте також: Як військовий призов для жінок працює у світі

Що робити, якщо жінка живе не за місцем реєстрації

Щодо фактичного місця проживання, то наразі такої можливості не передбачено. Проте якщо людина на офіційній підставі, наприклад, за договором оренди, проживає в іншому місці, ніж зареєстрована, є варіант змінити місце реєстрації і вже потім ставати на військовий облік. І рік — це достатній строк, щоб виконати свій обов’язок.

Якщо жінка ніде не працює, що їй робити

Перелік, затверджений наказом Міноборони, передбачає два варіанти: або наявність відповідної освітньої спеціальності, або наявність професії. Чогось одного достатньо для того, щоб виник обов’язок постановки на військовий обов’язок. Тому якщо наразі роботи немає або жінка працює як фізична особа-підприємець чи домогосподарка з відповідною спеціальністю, яка є в переліку, все одно вона має ставати на облік.

Чи будуть військовозобов'язані жінки проходити військові збори

Міноборони повідомило, що обов'язок проходження зборів буде поширюватися і на жінок за відсутності підстав для надання відстрочки, зокрема за станом здоров'я, наявності неповнолітніх дітей на утриманні чи іншої особи, яка потребує постійного піклування тощо. Це може бути підставою для непроходження зборів, проте практика щодо цього ще не сформувалася.

Хто несе відповідальність, якщо жінка не стала на військовий облік

До кінця 2022 року санкцій ні на військовозобов'язаних, ні на роботодавців накладати не будуть. Навіть після завершення цього строку, якщо територіальні центри будуть перевантажені реєстрацією військовозобов'язаних, цей строк може бути продовжений.

Оскільки відповідальність покладається на роботодавців, то там штрафи будуть дещо вищі, ніж щодо військовозобов'язаних, — до 8500 грн. Також можуть бути штрафи внаслідок перевірки Держпраці, наприклад, щодо неправильності ведення військового обліку, або внаслідок перевірки такої правильності територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Проте є й відповідальність на самих військовозобов'язаних, які вчасно не стали на облік. За порушеннями самими військовозобов'язаними правил військового обліку може наставати адміністративна відповідальність, яка передбачена в Кодексі України про адміністративні правопорушення: штраф або до 850 грн, або ж — якщо це повторне порушення або порушення, вчинене під час дії особливого періоду, а особливий період наразі є, — до 1700 грн.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Що відомо

  • 17 грудня набув чинності наказ Міністерства оборони, згідно з яким жінки низки професій повинні будуть стати на військовий облік. Загалом у наказі представлені спеціальності від сфери громадського харчування до видавництва та поліграфії. У переліку є такі професії, як програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів тощо. Граничний вік перебування в запасі та у військовому резерві — 60 років.
  • Наказ Міністерства оборони про ведення обліку придатних до військової служби жінок не зобов’язує до цього фізичних осіб-підприємців. А голова комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич ("Слуга народу") заявив, що перелік професій, представниці яких мають ставати на військовий облік, скоротять у "бік зменшення та здорового глузду".
  • До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, які мають стати на облік, не нестимуть адміністративну відповідальність. Після кінцевого терміну взяття на облік жінок, яким це необхідно зробити, будуть штрафувати підприємства від 5500 до 8500 грн.
  • У ЗСУ запевняють, що зміни до закону, якими жінок деяких професій зобов'язують ставати на військовий облік, не пов'язані із можливою агресією Росії щодо України. І додають, що жінки-спеціалісти будуть використані лише у разі крайньої потреби під час мобілізації: раніше на службу призвали майже 200 тисяч жінок, але тільки за їхньою згодою.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок