У США вперше схвалили ін’єкції для профілактики ВІЛ. Чому це важливо

У США вперше схвалили ін’єкції для профілактики ВІЛ. Чому це важливо

У США вперше схвалили ін’єкції для профілактики ВІЛ. Чому це важливо
. Фото ілюстративне: AP

Управління з продовольства й медикаментів США (FDA) 20 грудня схвалилопрепарат Apretude для профілактики вірусу імунодефіциту людини, який вводиться у вигляді ін'єкції. Це перші такі ліки, схвалені для використання у Штатах.

Дієвість Apretude підтвердили два рандомізовані подвійно-сліпіЦе означає, що і експериментатори, й учасники дослідження не знали, хто з учасників в яку вибірку потрапив. дослідження, де препарат порівнювали з таблеткою Truvada, яку потрібно приймати щодня. У першому дослідженні за участі гомосексуальних чоловіків і трансгендерних жінок Apretude виявився на 69% дієвішим у запобіганні інфікуванню ВІЛ, ніж Truvada; у другому, де брали участь жінки в групі ризику ВІЛ, відносний показник дієвості становив 90%.

Американський регулятор дозволив використання Apretude для повнолітніх громадян США вагою не менш як 35 кілограмів, в організмі яких не виявили ВІЛ (інакше необхідний перехід на курс лікування). Перші дві дози препарату вводяться в перший і другий місяці профілактики, після чого ін’єкції потрібно робити щодвамісяці.

Серед побічних ефектів Apretude – подразнення в місці уколу, головний біль, жар, втома, біль у спині й м’язах, а також висип. Для тих, хто непокоїться через наслідки використання Apretude, FDA радить протягом перших чотирьох тижнів використовувати таблетки Vocabria, які мають схожий хімічний склад.

Читайте також: У США повідомили про успішні результати випробування мРНК-вакцини проти ВІЛ на тваринах

Важливість схвалення Apretude полягає в тому, що його, на відміну від інших засобів доконтактної профілактики ВІЛТак називають прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ., не потрібно вживати щодня. За даними американських Центрів контролю та профілактики захворювань, станом на 2019 рік такі засоби використовували лише 25% з-поміж 1,2 мільйона людей, що перебувають у групі ризику.

FDA сподівається, що наявність препарату, дія якого триває понад місяць, дозволить збільшити регулярність використання доконтактної профілактики ВІЛ. А компанія-розробник Apretude- ViiV Healthcare, якою володіє GlaxoSmithKline – планує найближчим часом подати заявку на реєстрацію препарату у Великій Британії та ЄС.

Водночас існують ризики, що Apretude не буде доступний для тих, хто потребує засобів доконтактної профілактики, оскільки він не покривається медичним страхуванням, а на його широке застосування знадобляться роки.

Що відомо

  • Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до захворювання людини на ВІЛ-інфекцію/СНІД, він схильний до мутацій. Його відкрили в 1981 році.
  • На сьогодні єдиним підтвердженим методом лікування ВІЛ/СНІД є трансплантація кісткового мозку. Відомо про двохлюдей, які таким чином подолали хворобу: американець Тімоті Рей Браун (помер у вересні 2020 року) і 40-річний Адам Кастільєхо.
  • У липні 2020 року медики з Бразилії повідомили про 36-річного пацієнта з Бразилії, якому вдалося повністю позбутися вірусу імунодефіциту завдяки застосуванню нової комбінації препаратів.

Читайте також

"У нас не вибудована культура піклування про себе" – Шерембей про ВІЛ/СНІД в Україні

"Я більше боюсь, як на мене вплине ковід": історія хлопця з ВІЛ, який вакцинувався

"Коли мені розповіли, що я хвора, я думала, що одразу помру". Як молодь з ВІЛ живе в Україні

ВІЛ/СНІД не є соціальною стигмою. Лікарі — про те, як жити повноцінним життям з хворобою

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок