У США повідомили про успішні результати випробування мРНК-вакцини проти ВІЛ на тваринах

У США повідомили про успішні результати випробування мРНК-вакцини проти ВІЛ на тваринах

У США повідомили про успішні результати випробування мРНК-вакцини проти ВІЛ на тваринах
. УНІАН

Науковці Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США (NIAID) повідомили про успішні доклінічні випробування своєї мРНКМатрична рибонуклеїнова кислота (РНК) — тип РНК, що відповідає за перенесення інформації про первинну структуру білків від ДНК до місць синтезу білків.-вакцини проти вірусу імунодефіциту людини на мишах і мавпах. На основі цієї ж технології були розроблені вакцини проти коронавірусу Pfizer / BioNTech і Moderna.

Про це 9 грудня повідомила пресслужба Національних інститутів охорони здоров’я США, до складу яких входить NIAID.

Вакцина проти ВІЛ працює за тим же принципом, що й мРНК-вакцини проти коронавірусу. Препарат містить два ключові білки (Env і Gag), які програмують клітини виробляти частинки, подібні до вірусу ВІЛ (вірусоподібні частинки). Частинки нездатні викликати СНІД, але спонукають імунну систему розпізнавати справжній вірус.

Спершу мРНК-препарат випробували на мишах. Дві ін’єкції вакцини викликали задовільну імунну реакцію в мишей: білки Env нагадували вірус ВІЛ більше, ніж під час попередніх аналогічних випробувань. На це зокрема вказувала наявність у синтезованих під дією вакцини на вірусоподібних частинках білкової оболонки такого ж складу, як і у ВІЛ.

Далі вакцину випробували на макаках. У цьому випадку вводили спершу одну дозу препарату, а потім протягом року – так звані бустерні дози з різним часовим інтервалом. Бустерні дози містили білки Env і Gag різних штамів ВІЛ, щоб збільшити дієвість вакцини. Попри введення великої кількості доз вакцини, організм макак добре її переніс.

Через 58 тижнів після початку вакцинації у тварин виробився достатній рівень антитіл для нейтралізації щонайменше 12 різних штамів ВІЛ. Крім того, в них виявили Т-клітини – різновид лейкоцитів, які відіграють важливу роль у загальному імунітеті.

Далі макакам щотижня вводили вірус ВІЛ ректальним шляхом – один із основних шляхів інфікування серед людей. Через 13 тижнів дві із семи макак не заразилися ВІЛ узагалі, а в решти вірус проявився через вісім тижнів – тоді як у контрольній групі це ставалося в середньому через три тижні.

Загальну дієвість вакцини на макаках розробники оцінили у 78%. Тепер вони покращують свій препарат, щоб покращити якість і збільшити кількість вірусоподібних частинок, які утворюються після введення вакцини. На їхню думку, вакцина поєднує кілька характеристик, які "можуть оминути недоліки інших експериментальних вакцин проти ВІЛ".

Що відомо

  • Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до захворювання людини на ВІЛ-інфекцію/СНІД, він схильний до мутацій. Його відкрили в 1981 році.
  • На сьогодні єдиним підтвердженим методом лікування ВІЛ/СНІД є трансплантація кісткового мозку. Відомо про двохлюдей, які таким чином подолали хворобу: американець Тімоті Рей Браун (помер у вересні 2020 року) і 40-річний Адам Кастільєхо.
  • У липні 2020 року медики з Бразилії повідомили про 36-річного пацієнта з Бразилії, якому вдалося повністю позбутися вірусу імунодефіциту завдяки застосуванню нової комбінації препаратів.

Читайте також

"У нас не вибудована культура піклування про себе" – Шерембей про ВІЛ/СНІД в Україні

"Я більше боюсь, як на мене вплине ковід": історія хлопця з ВІЛ, який вакцинувався

"Коли мені розповіли, що я хвора, я думала, що одразу помру". Як молодь з ВІЛ живе в Україні

ВІЛ/СНІД не є соціальною стигмою. Лікарі — про те, як жити повноцінним життям з хворобою

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок