У Нідерландах 20 грудня прокуратура почала оголошувати обвинувальний висновок у справі про збиття рейсу MH17 над Донбасом. Четверо підсудних, на думку обвинувачення, є винними у загибелі 298 людей на борту малазійського Boeing.
Про це повідомляє Associated Press.
Упродовж трьох днів – тобто 20-22 грудня – слово в суді матиме сторона обвинувачення. Протягом цього часу суд вивчатиме докази причетності до збиття Boeing чотирьох підсудних – росіян Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського, Олега Пулатова та українця Леоніда Харченка. Всі вони воювали на боці самопроголошеної "ДНР".
“Суд має встановити, як був збитий літак і чи винні у цьому обвинувачені. Родичі загиблих нещодавно говорили, який важливий для них суд і як боляче їм слухати дезінформацію. Рішення суду має принести їм мир та спокій і дозволити попередити такі трагедії в майбутньому", – сказав під час засідання нідерландський прокурор Тейс Бергер.
Виступ прокурорів складатиметься з чотирьох частин: у першій вони представляють докази, які зібрала сторона обвинувачення, далі окреслять позицію обвинувачених, потім – розкажуть про позови потерпілих, а закінчать пропозицією вироку.
За словами прокурорів, обвинувачення чітко встановило: підсудні Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко "використали “Бук” як зброю, переслідуючи свої військові цілі", зокрема просили про використання зброї та розпоряджалися її використанням.
"Обвинувачені мали на меті збити український військовий літак, але це не змінює суті звинувачень і доказів. Нідерландське законодавство забороняє збиття будь-якого літака", – цитує заяву прокурорів "Укрінформ".
Звернули вони увагу й на дії Росії: зокрема стверджують, що та надала фейкові супутникові знімки, перешкоджала розслідуванню – як на міжнародних майданчиках, так і на рівні спецслужб.
Яке саме покарання прокурори запросять для чотирьох підсудних, поки невідомо.
"Ми очікуємо, що йтиметься про досить серйозне покарання – можливо, років 30, може, довічне ув'язнення. 298 людей, звісно ж, загинули в результаті дій підозрюваних. Це буде важливий день не лише для нас, але і для членів родин", – заявив AP адвокат родичів загиблих Петер Лангстраат.
Раніше суд відхилив клопотання адвокатки ПулатоваЗа версією обвинувачення, Олег Пулатов брав участь у перевезенні "Бука" територією, підконтрольною бойовикам, у липні 2014 року, охороняв його, а також був біля установки в момент пуску ракети. Наступного дня після трагедії СБУ опублікувала телефонну розмову: на запису ще один обвинувачений у справі MH17 Сергій Дубінський, він же "Хмурий", обговорює з невстановленим бойовиком транспортування установки до місця, звідки був збитий літак. Підполковник ГРУ Олег Пулатов, відомий як "Гюрза" єдиний з підозрюваних бере участь у суді, ще трьох - судять заочно. Сабіна тен Дусхате, яка вимагала від суду долучити документи щодо таємного свідка S45 до матеріалів справи. Саме цей свідок входив до складу 53-ї зенітно-ракетної бригади Збройних сил Росії та перебував на Донбасі у липні 2014 року. Обвинувачення ж просило суд не розкривати даних щодо цього свідка.
Читайте також: РФ не дозволила допитати російського офіцера у справі MH17
Що відомо
- 17 липня 2014 року у Донецькій області був збитий літак Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Загинули всі пасажири та екіпаж – 298 людей. За кількістю жертв катастрофа Boeing 777 стала найбільшою в історії України.
- Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелков"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Крот"). У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі передали до суду Гааги.
- 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака. Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17. Рішення у справі MH17 може бути винесене до грудня 2022 року.
Читайте також
Річниця трагедії МН17: хроніка розслідування та участь України
"Ми знаємо, що вони брешуть". Про що говорили у суді родичі загиблих пасажирів рейсу MH-17
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!