"Для успіху держави потрібна участь всіх": уповноважений Німеччини з децентралізації в Україні

"Для успіху держави потрібна участь всіх": уповноважений Німеччини з децентралізації в Україні

Ексклюзивно
"Для успіху держави потрібна участь всіх": уповноважений Німеччини з децентралізації в Україні
Георг Мільбрадт, фото: УНІАН

Реформа децентралізації, яка почалася в Україні в 2014 році, досі триває. За ці роки було створено понад 800 об’єднаних територіальних громад. Це третина території України. Новостворені громади отримали більше фінансових ресурсів, прямі відносини з державним бюджетом, а також ширші повноваження та обов’язки. Реформа була необхідною для того, щоб наблизити владу до мешканців і навпаки. Таким чином планувалося підвищити якість освітніх, медичних, культурних тощо послуг, які отримують ті ж самі мешканці громад.

Суспільне поспілкувалося зі Спеціальним уповноваженим уряду Німеччини з питань реформ у сфері державного управління, доброго урядування та децентралізації в Україні Георгом Мільбрадтом. Він розповів, які зміни ще необхідно впровадити, аби децентралізація відбувалась успішно.

Наскільки важлива децентралізація в Україні і які вона має перспективи?

Система децентралізації особливо стала актуальною на порядку денному після Революції гідності. Починаючи з 2004 року, цей "потяг" зрушив з місця. Йшлося про об'єднання громад на добровільній основі і про те, аби надати цим громадам особливі права. Але тільки тим громадам, які об'єдналися територіально.

Україна як колишня радянська республіка дуже потерпала від занадто потужної централізації держави

Тим часом це вже відбулося по всій Україні на основі відповідного закону про об'єднані територіальні громади. Було створено також відповідні передумови для такого об'єднання територіальних громад. Для України це було дуже важливим кроком, оскільки Україна як колишня радянська республіка дуже потерпала під час Радянського союзу від цієї радянської спадщини, від занадто потужної централізації держави.

Але для успішної держави потрібна участь в прийнятті рішень всіх громадян. Щоб держава керувалась не за принципом "згори донизу", а "знизу догори". Тільки тоді можна буде говорити про розвиток демократії, про розвиток відповідальності і також про ефективне використання державних фінансів. Також децентралізація є зараз стратегічним завданням для подальшого розвитку.

Реформа децентралізації ще не завершена

Керівництво України неодноразово заявляло, що ця реформа у нас успішна. Чи справді це так? На якому етапі впровадження реформи ми перебуваємо?

Дотеперішні кроки в плані децентралізації дійсно були успішними, але реформа децентралізації ще не завершена. Успішним був етап нового територіального устрою України, тобто було створено нову карту країни з новими районами, з новими територіальними громадами. І перший етап цієї реформи закінчився місцевими виборами восени 2020 року. Тоді було сформовано нові ради, нові мери нових ОТГ також отримали свої повноваження. Ці мери і ради вже мають досвід роботи понад рік.

Тепер громади мають гарантовано отримувати фінансування і виборювати своє право на гроші

Друга частина цієї реформи — це так звана фінансова децентралізація, перерозподіл державних фінансів. Тобто зараз громадам із держфінансів виділяють 60 відсотків державного податку з обороту. Ця частка має бути у майбутньому ще збільшена. Тобто громади мають гарантовано отримувати це фінансування, аби виборювати кожного разу своє право на ці гроші. Отже, ми досягли хороших результатів і йдемо правильним шляхом.

"Для успіху держави потрібна участь всіх": уповноважений Німеччини з децентралізації в Україні
Георг Мільбрадт, фото: УНІАН

Що ще потрібно зробити? Потрібно прийняти змін до Конституції, в яких були б закріплені ці нові норми з питань децентралізації. Друге — це адаптація простих законів до вимог децентралізації. Тобто таких законів, які б надавали громадам більші повноваження, робили їх міцнішими.

Як сприйняли реформу на місцях? Чи змінилася від цього якість життя людей?

Реформа децентралізації в Україні — це реформа місцевого самоврядування. Вона є дуже популярною, на відміну від інших реформ в Україні, які є здебільшого непопулярні. Свої ефекти децентралізація продемонструвала насамперед там, де місцевого самоврядування бракувало.

Важливо, щоб гроші витрачалися на власні потреби громади

Наприклад, у маленьких селах громадянин бачить, як будуються або ремонтуються дороги, як у школі ставлять нові вікна в ході ремонту. Якщо з'являються якісні соціальні послуги, то, звичайно, простий громадянин бачить успіх реформи. Зараз такий успішний процес відбувається в Україні повсюди.

Ступінь успіху залежить від того, наскільки мужньо та розумно робляться кроки і дії в ході децентралізації. Важливо, щоб при цьому громади отримували достатньо грошей на свої потреби, і щоб ці гроші витрачалися на власні потреби громади. На те, в чому найбільший попит. Тобто успіхи є, але це тривалий процес. Побачимо, як ситуація буде розвиватися далі.

Але я впевнений, що децентралізація дуже необхідна саме для тих країн, які раніше перебували під комуністичними режимами. Та ж Східна Німеччина. Гадаю, що перебудова устрою в НДР була взагалі неможлива без децентралізації та без активної участі і залучення простих громадян.

Ви багато подорожували Україною, зокрема відвідували деякі ОТГ. Чи можете назвати приклад найуспішнішої — прикладу для інших?

Є дуже успішні ОТГ, які знаходяться поблизу Києва або у південній Україні. Загалом, я не чув, щоб ця реформа в Україні рухалася хибним шляхом.

Швидкість реформи децентралізації в Україні приблизно така, як в колишній НДРНімецька демократична республіка і Польщі

Які перешкоди виникають при впровадженні реформи? Чи є вони специфічно українськими, чи ні?

Реформа децентралізації та реформа місцевого самоврядування змінюють загальні установки людей і загальні підходи. Це довготривалий процес, і на цьому шляху треба багато вчитися.

Ті країни колишніх комуністичних режимів, у яких комунізм панував триваліший час, зіткнулися з більшими труднощами. Тому що вже не було спогадів про ту стару форму місцевого самоврядування, яку люди ще пам'ятають і можуть знову запровадити. А ті країни, які потерпали менше від комуністичного режиму, наприклад, такі як Польща, то вони змогли простіше справитися з цим процесом, оскільки ще збереглася історична пам'ять про стару форму місцевого самоврядування у цих країнах.

Що стосується Радянського союзу, то, звичайно, тут не тільки комуністичний режим відіграв свою роль. Успіх реформи залежить від волі й мужності уряду. Що стосується уряду України, то у мене немає приводу для його критики. Все, що робилося урядом України від 2014 року, робилося добре і у відповідному темпі. Швидкість впровадження цієї реформи приблизно така, як в колишній НДР, як у Польщі.

Що слід критикувати, це те, що відбувалося до 2013 року, коли було втрачено, згаяно дуже багато часу. Інші країни почали цю реформу в 90-х роках. І встигли до цього часу багато. Україна почала пізніше, і звичайно, їй багато що є надолужувати. Потрібно адаптувати наявні закони, забезпечувати розподіл фінансів, але дуже важливий чинник — це самі люди і адміністративні системи. Потрібен час для того, щоб люди і відповідні органи змінилися. Лише завдяки тому, що ви напишете гарний закон і опублікуєте його, нічого не зміниться. Треба час для того, щоб цей закон впровадити і виробити нові підходи.

Ви довгий час працювали на різних рівнях місцевої влади в Німеччині, були і прем’єром федеральної землі Саксонія. Чи є такий досвід у саксонців, що може бути ефективним і для нас?

Ті проблеми, з якими колишня НДР зіткнулася в 90-х роках, — ті ж самі проблеми, з якими пізніше зіткнулася Україна. Але підходи і варіанти вирішення цих проблем не можна просто взяти скопіювати і перенести сюди. Слід враховувати особливості історичні, географічні, і відповідним чином до них адаптувати варіанти рішень. При децентралізації йдеться основним чином про велику частину відповідальності, яка потребує і довіри.

Децентралізація потребує довіри центральної державної влади до місцевого рівня влади і, навпаки, місцевого рівня самоврядування до центральної

Наведу конкретний приклад. Кілька тижнів тому Верховна рада України ухвалила закон про адміністративну процедуру, який важливий і для територіальних громад. І тут ви спиралися на досвід Словенії, а не тільки на досвід великих країн. Не треба зациклюватися на великих країнах, а слід брати до уваги і досвід менших країн, які також мають ефективні структури управління.

Загалом, децентралізація в Європі здебільшого вже встановилася. Встановилися певні стандарти децентралізації та стандарти комунального самоврядування, які базуються на Європейській хартії місцевого самоврядування, до якої Україна приєдналася, підписавши цю хартію. Також в угоді про асоціацію між Україною і ЄС Україна зобов'язалася адаптувати, наближувати свої державні органи і структури до європейських структур. І в останньому звіті Європейського парламенту також була дана оцінка таким зусиллям України.

Під час передвиборчих кампаній, приміром, в Запоріжжі, лунали гасла, що регіон нібито годує центр, а виправданням про невиконані проєкти ставала теза: "Все пішло в Київ". Чи актуальні ці тези зараз, на вашу думку?

Перекладання своїх власних помилок на інших людей є в природі людини, і Україна в цьому не виняток. Люди намагаються перекладати вину за якісь помилки на інших як в Україні, так і в інших країнах. Наприклад, якщо на нижчих ланках управління скаржаться, що ми отримуємо замало ресурсів, замало грошей, то на вищих ланках кажуть, що ні, ви ці гроші використовуєте неефективно, невірно, ви просто їх розтринькуєте. Гадаю, що йдеться про те, що тут різні пріоритети, за якими діють задіяні особи, у кожного свої пріоритети.

Треба враховувати той чинник, що гроші в Україні у теперішній складній політичній і безпековій ситуації витрачаються великим обсягом і на військові потреби. Тоді схема розподілу грошей виглядає інакше, ніж у іншій країні, яка перебуває у мирних умовах.

Інший підхід до вирішення проблеми фінансування — це те, аби збирати податки і використовувати їх там, де збирають. Щоб не було перерозподілу податків з одного регіону в інший. І збирати їх здебільшого з місцевих мешканців, і використовувати на місцях.

Дивіться також: Спільно. Що таке децентралізація?

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок