Наразі в Україні тимчасово окупованими Росією є 460 громад, ще 160 — перебувають в зоні активних бойових дій.
Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба під час дискусії "Місцевий шлях до Європи" у межах заходу з нагоди запуску ІІІ фази програми "U-LEAD з Європою", передає Укрінформ.
За його словами, основною складовою частиною реформи децентралізації — це "люди, лідери громад", які через повномасштабну війну опинилися в жахливому становищі.
"І 160 керівників громад продовжують перебувати в такому становищі, тому що саме така кількість громад зараз перебувають під впливом активних бойових дій. Водночас 460 громад в нас тимчасово окуповані. І йдеться про 460 керівників громад, яких ми маємо підтримувати", — сказав Кулеба.
Урядовець звернув увагу на вагому роль реформи децентралізації та наголосив, що вона має продовжуватися. Він запевнив, що Кабмін працюватиме, аби "надавати більше додаткових повноважень органам місцевого самоврядування".
Крім того, Кулеба анонсував ухвалення наприкінці березня законопроєкту, який переформатує держадміністрації в органи управління префектурного типу.
Також під час заходу стало відомо, що у під час ІІІ фази за програмою "U-LEAD з Європою" на підтримку реформ в українських громадах буде надано 62 мільйони євро.
За даними сайту "Децентралізація", станом на березень 2025 року в Україні налічується 1 439 територіальних громад, які складаються із 27 833 населених пунктів.
Що відомо про децентралізацію
Реформа децентралізації почалась у квітні 2014 року. Тоді Кабінет міністрів схвалив план впровадження реформи децентралізації.
28 грудня 2014 року було внесено зміни до Податкового та Бюджетного кодексів, згідно з якими об'єднані територіальні громади утворені відповідно до перспективних планів отримували б такі самі повноваження та фінансові ресурси, що і міста обласного значення.
25 жовтня 2020 року пройшли перші вибори місцевих голів та депутатів місцевих рад у 1 420 з 1 469 громад (у 19 громадах Донецької та Луганської областей через безпекові питання перші місцеві вибори не відбулися. Там діють військово-цивільні адміністрації).