Від дня катастрофи рейсу МН17 влітку 2014 року і до сьогодні триває російська кампанія з поширення фейків щодо причетності України до збиття малайзійського літака.
Про це йшлося під час засідання суду в Нідерландах.
За словами суддів, одне з головних завдань суду — протидіяти дезінформаційним кампаніям щодо причин катастрофи цивільного борту та відповідальних за це осіб.
У суді зазначалося, що від середини 2014 року в російському дискурсі переважала версія, що МН17 збив український винищувач.
Проте розслідування цього не підтвердило. Не було знайдено жодних доказів, які б могли підтвердити цю теорію, як і ще одну російську версію щодо причетності українських військових за допомогою українського озброєння.
При цьому судді нагадали, що самі бойовики так званої "ДНР" за 15 хвилин після збиття літака хвалилися про це у соцмережах, а також поширювали інформацію в російських ЗМІ.
Що відомо
- 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing-777 компанії "Малайзійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського БУКа.
- Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних: Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрєлок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт").
- Вони не визнають компетенцію голандського суду у цій справі.
- 9 березня у Нідерландах розпочався судовий процес у справі про збиття пасажирського рейсу MH17.
- Головуючий суддя розповів, що суд отримав від слідства приблизно 26 тисяч сторінок документів і дуже великий обсяг відеоматеріалів. Водночас до останнього не було відомо, хто з обвинувачуваних буде присутній на суді і чи є в них адвокати.
- За його словами, перший день розгляду справи буде присвячений її аналізу. Судді визначать порядок виступів, наявність адвокатів для обвинувачуваних і чи потрібно додаткове розслідування або чи готова справа до розгляду по суті.
- Процес триває згідно з законодавством Королівства Нідерланди. Найближчі родичі жертв зможуть подати заяву на матеріальну компенсацію, і суд це проаналізує.
- Слідство у справі МН17 вивчає можливість відкриття провадження проти ватажка бойовиків "ДНР" Ігоря Безлера, повідомила сторона обвинувачення у суді.
- У залі заборонено фото- та відеозйомку, як і аудіозаписи.
- Повідомлялося, що питання відповідальності України за ситуацію у повітряному просторі над Донбасом, де було збито пасажирський рейс МН17 з російського БУКа, не розглядатиметься в рамках кримінального судового процесу в Нідерландах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вони вимагають правди. Родичі та друзі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Останній рейс. Що варто знати про МН17 перед судом у Нідерландах