Вони вимагають правди. Родичі та друзі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Вони вимагають правди. Родичі та друзі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Вони вимагають правди. Родичі та друзі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
. Колаж: Суспільне Новини

17 липня 2014 року в небі над Донбасом з російського БУКа був збитий пасажирський рейс МН17. Тоді загинули усі 298 людей на борту, тіла двох жертв досі не ідентифіковано. Майже за 7 років розслідування міжнародна слідча група має 4 офіційних підозрюваних. 9 березня 2020-го у Нідерландах розпочався судовий процес у цій справі. 26 травня 2021-го суд оглянув реконструкцію збитого літака. Розгляд по суті справи Окружний суд Гааги розпочне 7 червня 2021 року.

Суспільне поговорило з людьми, життя яких назавжди змінила та трагедія. Матеріал Ангеліни Карякіної.

АНТОН КОТТЕ

Вони вимагають справедливості. Родичі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Антон Котте. Суспільне. Новини

Антон Котте втратив сина, невістку і 6-річного онука. Його 44-річний син Оскар з родиною летів відпочивати на Балі на три тижні. Одразу після повернення онук Антона Ремко готувався уперше піти до звичайної школи — хлопчик від народження мав ускладнення розвитку, щойно закінчив спеціальну школу й родина дуже раділа його майбутньому. Усі троє загинули. Дружина Антона померла минулого року. За його словами, вона так і не змогла пережити горя. В Антона лишилися молодший син і два онуки. Він чекає на обвинувальний вирок суду, оскільки вірить, що Об’єднана слідча група змогла зібрати достатньо доказів провини усіх чотирьох обвинувачуваних.

Мій старший син повернувся з відрядження з Шанхаю 11 липня. 12-го мені виповнилося 70 років. Я дуже щасливий, бо ми змогли відсвяткувати мій день народження усі разом. А потім вони поїхали в аеропорт. Я казав: "Ми вас зустрінемо, коли повернетеся, через 3 тижні". Але через три тижні дружина зупиняла мене на виході з дому — я хотів їхати в аеропорт. Їх там, звісно, не було.

ПІТЕР ПЛУГ

Вимагають справедливості. Родичі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Пітер Плуг. Суспільне Новини

Пітер Плуг втратив у рейсі МН17 брата, дружину брата та племінника. Усі вони теж летіли відпочивати на Балі.

Того дня я відпочивав з колегами на березі річки. Один з них побачив повідомлення на своєму смарт-годиннику і сказав: "Розбився літак". Я спитав, звідки він летів, каже — з Амстердама в Куала-Лумпур. І я одразу зрозумів, що це літак мого брата.

Тіло брата Пітера досі не ідентифіковано. Уже 5 років чоловік має намір поїхати на місце, де загинули його рідні, та поговорити з людьми, що живуть поруч з місцем трагедії. Однак через окупацію цих територій бойовиками під командуванням військових РФ дістатися туди поки що неможливо.

Знаєте, мій брат так і не повернувся. Від нього нічого не знайшли. Він — один із двох жертв, яких так і не індентифікували. Не лишилося ні багажу, нічого. Ніби його ніколи не існувало. Звісно, я знаю, що він розбився на тому літаку, можливо, його тіло згоріло у тій страшній пожежі. Тож я хочу поїхати туди, де мій брат, де його фактично кремовано. Але це неможливо. Принаймні, зараз.

Пітер очолює фундацію МН17, яка об'єднує родини жертв катастрофи. Він планує ходити на засідання суду щодня, а також виступити на процесі, аби розповісти, що зробила з життям його родини катастрофа МН17.

Помста? А що я з нею зроблю? Люди, які відповідальні за це, живуть гарним життям у Росії. Найважливіше, що у цьому суді ми дізнаємося все: чому це зробили, що саме відбулося, хто відповідальний, якою була роль Росії. Не лише для нас, а й для всього світу важливо знати все. Ми чекаємо відповідей на ці питання п’ять з половиною років. І тепер ми їх отримаємо.

СІЛЕЙНА ФРЕДРИКС

Вони вимагають справедливості. Родичі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Сілейна Фредрикс. Суспільне Новини

Сілейна Фредрикс втратила сина та майбутню невістку.

Брайс хотів професійно займатися футболом. А Дейзі збиралася вчитися на викладачку, вона дуже на це чекала. Вони збиралися знайти собі житло для двох після відпустки. У них було так багато планів. Я би хотіла, щоб моїх дітей запам'ятали як веселих, чуйних молодих людей. Вони жили цим життям на повну. У них попереду було яскраве майбутнє.

Сілейна чекала на суд майже 6 років і планує постійно брати участь у засіданнях. Також вона весь час бере участь в акціях біля російського посольства в Гаазі, які періодично влаштовують родичі загиблих. За її словами, родичі жертв вимагають ясності, відповідальності та чесності. Вважає, що завдяки суду настав час дізнатися правду.

Це були шість років болю і суму. Я отримала свій довічний вирок, мій біль не зникне ніколи і щодня я сумую за дітьми лише сильніше. Для мене це ніби сталося вчора, я не можу це кудись подіти — це річ, яка контролює моє життя. Я не думаю, що Росія найближчим часом щось визнає у цій справі, бо тоді вони одразу мусять визнати, що були на сході України. Це всі знають і так, але тоді їм доведеться зізнатися в цьому. Вони все заперечували і брехали, тож я не думаю, що щось в цьому плані зміниться. Але настав час дізнатися правду.

ДЖОН І МЕРІН О'БРАЙЄН

Вони вимагають справедливості. Родичі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Джон і Мерін О’Брайєн. Суспільне Новини

Джон і Мерін О’Брайєн з Австралії втратили 25-річного сина Джека. Він закінчив університет, вивчав бізнес, спортивний менеджмент, працював у фітнес-індустрії. Джек вирушив у подорож Європою на 7 тижнів і тим рейсом повертався додому.

У нього завжди була своя думка. Він дуже любив спорт, займався футболом. Він мав повернутись у п'ятницю ввечері, а в суботу повинен був грати у футбол зі своєю командою. Його сумка була вже зібрана...

Свого часу подружжя теж збиралося в Україну, вони постійно контактують з українською діаспорою в Австралії. Також вони цілком усвідомлюють, що у смерті їхнього сина винна Росія.

Ми знаємо, що багато уваги прикуто до людей, які загинули у літаку, але водночас ми знаємо, що в Україні загинуло щонайменше 13 тисяч людей, і усвідомлюємо, що переважна більшість цих людей — цивільні, як і наш син. Це люди, які просто хотіли жити своїм життям, але цей конфлікт відібрав його. Тому основна проблема полягає насправді у конфлікті. Це основна причина смертей усіх цих людей, включно з Джеком.

Подружжя О'Брайєнів мало розраховує на те, що Росія колись визнає свою провину за смерть їхнього сина. Однак, на їхню думку, завдяки судовому розгляду та міжнародному розголосу весь світ отримає інформацію про справедливий вердикт на основі справжніх доказів.

Чи хочемо ми, щоб когось посадили за ґрати? Ми достатньо реалістичні у своїх очікуваннях, ми хочемо щоб усі дізналися правду. Важливо, щоб назвали імена всіх причетних, і люди почули на процесі, хто відповідальний — не лише ці четверо обвинувачуваних, а й вище і нижче за званням. Щоб кожна особа, яка відіграла будь-яку роль у цьому масовому вбивстві, була притягнута до тієї відповідальності, до якої можливо її притягнути.

ВІЛФРЕД КРОЙГЕР

Вимагають справедливості. Родичі жертв МН17. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Вілфред Кройгер. Суспільне. Новини

Вілфред Кройгер у 2014 році працював в офісі "Малазійських авіаліній" у Нідерландах. За тиждень до збиття Боїнга в нього народився син, і чоловік збирався піти на три тижні у відпустку для догляду за дитиною. День, коли збили МН17, був його останнім робочим днем. Він добре знав екіпаж, мав колег на борту й останнім зачиняв двері гейту за літаком. Після авіакатастрофи офіс Вілфреда закрився, і він втратив роботу.

Рейс був переповнений, тому ми розмовляли з багатьма пасажирами, пропонували їм альтернативні маршрути. Ми говорили з екіпажем, у мене там було багато друзів. Я чекав на них біля гейту, показував фотографії свого новонародженого сина. Ми всі були як велика родина у цій авіакомпанії. Саме тому я приходжу сюди, доглядаю за деревами, покладаю квіти, щоб тут було гарно. Це важливо для родин, вони дуже далеко і не всі можуть приїхати. Для родин цей суд важливий, тому що вони мають це якось закрити для себе — мають знати, що сталося насправді. Для мене це також важливо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Родичі загиблих з МН17 у Гаазі: "Хочемо дізнатися про роль армії РФ"

Усі фото та відео: Суспільне. Новини

На початок