Чому з’являються нові штами коронавірусу та чи вакцинувати 7-річних дітей – пояснює інфекціоніст

Чому з’являються нові штами коронавірусу та чи вакцинувати 7-річних дітей – пояснює інфекціоніст

Ексклюзивно
Чому з’являються нові штами коронавірусу та чи вакцинувати 7-річних дітей – пояснює інфекціоніст
Фото: pixabay.com

На Суспільному Дніпро в межах проєкту «Сьогодні. Головне» втретє відбулася гаряча телефонна лінія «Запитай у лікаря». У прямому етері на запитання мешканців Дніпра відповідав інфекціоніст, експерт з імунопрофілактики, професор Віктор Маврутенков.

Чому з’являються нові штами коронавірусу? Що впливає на цю мутацію?

Це природний шлях виживання вірусів в середовищі, за яке потрібно боротися. Це спосіб виживання вірусів – мутації. І не завжди вони йдуть на користь самим вірусам. Більшість з них вибраковується і помирає. Всі мутації виникають там, де гірше за все відбувається вакцинація, імунопрофілактика. Тобто «Дельта» штам в Індії, «Омікрон» в Південній Африці – рівень охоплення щепленням приблизно 20-25 %. Більш того, місцеві лікарі кажуть, що місцеве населення не дуже довіряє (традиційній доказовій медицині – ред.) і звертається за лікуванням до знахарів.

Вірус не мутує в повітрі, він мутує в організм. Якщо до мене всередину потрапив вірус, це якраз ризик мутації, який не можна передбачити: ані для вірусу, ані для нас з вами. Тобто віруси мутують там, де немає тренованого імунітету – щеплення. Тому мутації й виникають то у Бразилії, то в Африці, то в Індії тощо. Сам вірус виник в Китаї, де велика скупченість населення. Це надзвичайно важливо. Потрібно розуміти, що саме вакцина запобігає мутаціям.

Ті тести, які є зараз, – чи чутливі до нового штаму, щоб його можна було виявити?

Так, чинні тести для діагностування нових штамів прийнятні. Діагностика нових штамів повинна бути для того, щоб мати епідеміологічну характеристику, отримувати клінічне значення.

Чому важливо щеплюватися?

По-перше, вакцинація – це профілактика хвороби, щоб людина не захворіла. По-друге, якщо людина захворіє, щоб перебіг хвороби був легким. І щоб людина не померла.

Як впливає дотримання карантинних норм на розповсюдження вірусу?

Якщо ми не будемо дотримуватися в “червоній” зоні карантинних норм, то довше в цій зоні будемо знаходитися. Але головне – щоб ми повернулися до життя, ми маємо вакцинуватися.

Які наслідки для молоді, людей поважного віку після вакцинації? Чому не обстежують перед тим, як робити щеплення?

Технологіям вакцин, які застосовуються (векторна вакцина чи мРНК), вже по 25 років. Більше того, ці вакцини надзвичайно пластичні у виробництві. Якщо дійсно новий штам “Омікрон” має 32 мутації, то завдяки вакцинам, що вже існують, можна швидко створити нову від нового штаму.

Чи можна дітям з 7 років вакцинуватись? Чи безпечно це?

Це не думка експерта, тут треба керуватись настановами, наказами МОЗ України. На сьогодні МОЗ України дозволяє вакцинувати дітей з 12 років і це інвекторна вакцина. Але дійсно, деякі держави: Ізраїль, Сполучені Штати Америки, Китай і ще кілька близькосхідних країн почали вакцинувати дітей з 5-и років, але в Україні – з 12-и. Я думаю, це справа часу. Це пов'язано з тим, що ми маємо охопити насамперед дорослих, бо діти хворіють по-іншому, не так важко. Зараз дійсно акцент захворюваності зміщується на дитячий вік.

Зараз більше турбує, що буде з людьми, які перехворіли на коронавірус, бо це системна інфекція, яка впливає на центральну нервову систему: це депресії, психічні розлади, ендокринні розлади, спалахи цукрового діабету, це вплив на фертильність.

Я вже декілька разів був на консультації в перинатальному центрі в Дніпрі, де у жінок народжувались діти, які мали проблеми. Жінки не були в потенційній групі ризику, жодних хронічних захворювань, але в них відбулось запліднення після перенесеної коронавірусної інфекції. Зараз у мене стандартна процедура, коли до мене звертається пацієнт, який перехворів на коронавірусну інфекцію, або хворий на коронавірус, але одужує, і він фертильного віку, я раджу два-три місяці користуватись контрацепцією.

Який має бути підхід до рутинної вакцинації? Чи треба обстеження перед цим?

Дитині у два місяці роблять щеплення, в чотири місяці, в пів року – ніхто не обстежує дитину перед цим. Вакцинації майже 300 років, головне дати захист з перших днів.

У 15-річної – гранульома. Чи можна вакцинуватись з таким діагнозом і якою саме вакциною?

Гранульоматоз не є протипоказанням, обмеження може бути лише по віку. В педіатрії дозволена лише одна вакцина мРНК COVID-19 Comirnaty та Moderna.

Пропав нюх і смак, але тест негативний (тест-експрес)

Це може бути та коронавірусна інфекція, а може бути звичайна вірусна інфекція. Звісно, зараз епідемія, але не треба хвилюватись. Спостерігайте за своїм самопочуттям, якщо прогресує і це не пов'язано з гострою респіраторною інфекцією, слід звернутись до невропатолога. Це може бути ознака інших неврологічних захворювань нервової системи. Це ще раз нагадує, що вірус нейротропний, тобто це перша ознака ураження нервової системи.

Зазвичай після перенесеного коронавірусу рецептори відновлюються, але у деяких втрата смаку та відчуття запаху залишається як ускладнення.

Якщо людина має варикоз, чи можна робити щеплення?

При такому захворюванні потрібно робити щеплення будь-якою вакциною.

Чи є профілактика від коронавірусу, окрім вакцинації?

Люди – це соціальні істоти. Навіть у Робінзона була П’ятниця. Тому або ми вакцинуємося, або не спілкуємося один з одним. Поки що альтернативи немає.

Чи потрібно всім робити третю (так звану "бустерну") дозу вакцини? Чи є якісь застереження, протипоказання?

Потрібно користуватися наказами Міністерства охорони здоров’я. На сьогодні МОЗ України третю дозу не вводить. Оскільки спочатку нам потрібно охопити більшу частину населення по перших двох дозах. Щеплювати третьою дозою вакцинованих не так важливо, як тих, хто не має жодної дози. Ще раз зауважу, що щеплення – це тренування імунітету.

Після двох доз вакциною «Пфайзер» при КТ (комп’ютерній томографії – ред.) виявили збільшені лімфовузли під пахвою. В цю ж руку робили щеплення, дві дози. Чи пов’язана вакцинація зі збільшенням розмірів лімфовузлів?

Це звичайна реакція після щеплення. Це однобічний лімфаденопатит, це реакція імунної системи на введення вакцини. Це пройде, воно доброякісне і не потребує лікування. Це описано і на сьогодні не вважається ускладненням після щеплення, це просто реакція, яка може бути від декількох днів до пари місяців. Зазвичай два-три тижні – і все проходить.

Якщо незабаром пів року вакцинації (в січні). Сертифікат не діятиме. Що має робити людина? Де їй (і чи треба) вакцинуватися повторно, якщо про це немає ще й мови? Чи не вакцинуватися?

Дане питання до адміністрування. Як вирішить уряд і підконтрольне йому МОЗ. На мій погляд, обставини будуть складатися так, що нам потрібна буде третя доза вакцини. Чекаємо на дозвіл МОЗу.

Якщо говорити про імунітет після щеплення, то нівелювання імунітету якраз і досягається масовою вакцинацією. Чому вакцини неефективні, коли охоплено 20-30 % населення (і іноді, навіть, викликає антивакцинальні настрої)? У однієї людини антитіла можуть утворитися на другий тиждень, але протримаються три місяці. А та іншої – через два місяці з’являться антитіла, проте вони триватимуть два роки. Імунна система у кожного реагує індивідуально на вакцину чи вірус. Тому важлива масова імунізація, коли вакцинування нівелює ці індивідуальні реакції.

Чи можна робити щеплення, якщо в мене дере у горлі та нежить?

Так, звичайно. Причому можна одразу щепитися й від грипу. Зараз ми у вестибюлі грипозної епідемії. Поєднувати два щеплення (від коронавірусу та грипу) можна. Тим більше що грип дуже чутливий до комунікацій, а жорсткого локдауну не буде. Торік майже не мали грипу, в цьому році, скоріш за все, він прийде. І поєднання грипу з коронавірусом може стати надзвичайним іспитом для організму.

Що має зробити сімейний лікар, коли його викликають до хворого з підозрою на коронавірус?Бо багато скаржаться, що сімейник не робить/не посилає на тест, а каже, що то звичайна простуда і виписує вітамінки.

Сімейний лікар – на те він і лікар, щоб вирішити, як йому поступити. Розповсюджувати коронавірус або звичайний вірус – навіщо ходити та заражати інших людей?

Якщо є поганий стан, падіння сатурації, ознаки важкого перебігу респіраторного захворювання – зрозуміло. Питання – чому людина не вакцинувалась, і питання до його лікаря: чому пацієнт не щеплений? Є одна професійна особливість, про яку сімейні лікарі забувають: якщо людина вакцинована, то це мінус одна хвороба. Якщо це вакцина від грипу – мінус 4 штами грипу, від коронавірусу – то мінус COVID-19.

Порада – записатись на вакцинацію та йти вакцинуватись. Про побічні дії від вакцини вже все відомо, втім чотири мільярди людей у світі вже вакциновані.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок