"Вибори місцеві, а результат – на центральному рівні". Міжнародна оглядачка про вибори у Грузії

"Вибори місцеві, а результат – на центральному рівні". Міжнародна оглядачка про вибори у Грузії

"Вибори місцеві, а результат – на центральному рівні". Міжнародна оглядачка про вибори у Грузії
УНІАН

У Грузії відбулись місцеві вибори, які завершилися поразкою "Єдиного національного руху" – цю партію заснував Міхеіл Саакашвілі. Опозиція анонсувала масштабні мітинги у Тбілісі та по всій країні. Про те, що зараз відбувається в Грузії та чи потрібно Україні втручатися та захищати права Міхеіла Саакашвілі, в ефірі Українського радіо розповідає міжнародна оглядачка Наталя Іщенко.

Що зараз відбувається у Грузії?

Політична криза не перший рік. Опозиція не визнавала результати парламентських виборів. Після втручання Європейського Союзу сторони вдалося примирити, але зараз знову все повторюється: конфлікт між владою та опозиційними силами відбувається через місцеві вибори і переноситься на центральний рівень. За останніми новинами опозиції, фракції залишають свої мандати і припиняють роботу парламенті, а це шлях до дострокових виборів парламенту.

Чого Саакашвілі домагався своїм поверненням до Грузії?

Він сказав, що його мета — дострокові вибори парламенту і через 10 днів після його виходу з в'язниці в країні проводитимуться дострокові вибори. Тобто він налаштований саме на переобрання парламенту. Що стосується виборів на місцевому рівні, то, здається, опозиція з такими результатами змирилася: хоча морально їх не визнає, але юридично працюватиме в цих обраних органах місцевої влади. Вона не складатиме мандат на місцевому рівні, але відмовляється від роботи. Тобто вибори були місцеві, а результат відображається на центральному рівні.

Читайте також: Грузія після виборів.Чому люди не вийшли на протести після затримання Саакашвілі

Грузія — дуже неоднорідна країна не тільки з політичної, але й з культурної та ментальної точки зору, навіть попри окуповані території. Через це там є місцеві опозиційні лідери, яких об'єднав навколо себе Саакашвілі. Саме ці місцеві лідери були дуже близькі до перемоги в периферійних, стратегічних містах. Ось чому таке протистояння можна назвати хронічним, адже воно тягнеться з 90-х, коли Грузія відновила незалежність.

Зараз Саакашвілі вдалося об'єднати навколо себе старих прихильників від’єднання, хоча б в економічному плані... Йдеться не про якісь сепаратистські тенденції, а про особливу позицію регіонів, які зараз знаходяться в опозиції до центральної влади. Це — суто політична опозиція: різні точки зору на розвиток країни, державне управління тощо. Тож Саакашвілі став регіональним лідером Грузії, тоді як "Грузинська мрія" — центральною політичною силою з базою в Тбілісі.

Єдиний вихід із ситуації — це якщо центральній партії "Грузинська мрія" вдасться привернути прихильність прихильників Гамсахурдіа, які зараз є прихильниками Саакашвілі. У першу чергу йдеться про західну Грузію. "Грузинська мрія" має тісніше співпрацювати з регіональними лідерами й будувати наново до себе в цих регіонах.

Якою буде реакція Європейського Союзу на місцеві вибори у Грузії?

Європейський Союз офіційно визнав результати виборів на місцевому рівні, мовляв, вони пройшли без серйозних правопорушень. Але немає впевненості в тому, що ЄС знову буде готовий повторювати переговори й "мирити" в ручному режимі одну сторону з іншою. ЄС закликатиме їх помиритися, але вже не приїжджатиме спеціальна людина, щоб вмовляти політичних лідерів працювати разом.

Чому Саакашвілі називає себе "в'язнем Путіна", перебуваючи у в'язниці в Грузії?

Позиція прихильників Саакашвілі така, що центральна партія Грузії "Грузинська мрія" з її формальним та неформальним лідерами є проросійською. Такі думки висловлюють і політики, і звичайні громадяни. Але є і абсолютно протилежна думка, що зараз пріоритетом для Грузії є стабільність та зосередженість на економічному зростанні, в той час коли Саакашвілі приносить нестабільність та загрожує громадянським конфліктом.

Що Україна може зробити для громадянина Міхеіла Саакашвілі?

Україні варто було б не плутати гуманітарні та політичні аспекти ситуації навколо Саакашвілі. Тобто є гуманітарна проблема: навіть якщо він не голодує, то є затриманим. Пересічний українець не розуміє, що такого зробив Саакашвілі, що його тримають у в'язниці і не можуть відпустити під домашній арешт. Тому Україна має допомагати Саакашвілі в рамках гуманітарної місії.

Але є і внутрішньополітична ситуація в Грузії і хотілося б, щоб представники української офіційної влади залишилися осторонь процесів і не втручалися. Грузини самі розберуться. Але я бачу, що ці рамки не дотримуються. Дуже багато українських політиків та діячів особисто сприймають ситуацію з Саакашвілі. Таке втручання у внутрішньополітичне питання Грузії не є добрим з точки зору стратегічних інтересів України. Країні вигідно дружити з Грузією поки вона транслюватиме Північноатлантичний курс.

"Грузинська мрія" каже, що всі, хто зараз працює на дестабілізацію Грузії — працює проти європейської євроатлантичної перспективи. Саме на цьому базується їхня точка зору. Наразі більшості українських політиків притаманне емоційне сприйняття і Грузії, і Саакашвілі, що з точки зору холодного розрахунку не є добре.

Що відомо

  • 1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні.
  • Раніше в країні Саакашвілі заочно засудили до шести років ув'язнення: суд визнав його винним в організації нападу на колишнього грузинського депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році. Тоді Гелашвілі у центрі Тбілісі побили співробітники МВС, завдавши йому важких травм. Справу вдруге порушили у 2013 році, після закінчення каденції Саакашвілі.
  • Щойно Саакашвілі прибув в Грузію – його затримали і доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили нову справу — незаконний перетин грузинського кордону.
  • Місцеві вибори у Грузії завершилися поразкою "Єдиного національного руху" Саакашвілі. Його партія виграла лише в одному муніципалітеті з 15-ти.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повертатиме Саакашвілі, адже він має українське громадянство. При цьому Зеленський розповів, що був здивований тим, що Саакашвілі поїхав до Грузії, адже в Україні він очолює Виконавчий комітет реформ при Офісі президента.
  • 5 жовтня стало відомо, що Саакашвілі написав листа Зеленському.
  • Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова 27 жовтня зустрілася з Саакашвілі. Денісова заявила, що грузинська влада порушує права ув'язненого Саакашвілі на захист у суді, зв'язок із зовнішнім світом та віросповідання.
  • МЗС Грузії заявило, що Грузія не проводила переговорів з Україною щодо екстрадиції Саакашвілі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок