Грузія після виборів.Чому люди не вийшли на протести після затримання Саакашвілі

Грузія після виборів.Чому люди не вийшли на протести після затримання Саакашвілі

Ексклюзивно
Грузія після виборів.Чому люди не вийшли на протести після затримання Саакашвілі
. Колишній президент Грузії, ексголова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі під час заходів до Дня Незалежності України в Києві, 24 серпня 2020, УНІАН

На місцевих виборах у Грузії 2 жовтня обирали мерів муніципалітетів і депутатів місцевих законодавчих зборів. Найбільше голосів набрала провладна “Грузинська Мрія” – 46,74%. Опозиційна партія "Єдиний Національний Рух", яку заснував Міхеіл Саакашвілі, – на другому місці, у неї 30,68%.

Напередодні виборів до Грузії приїхав сам Саакашвілі. Він не був у країні майже 8 років. Там проти нього відкрита кримінальна справа, тому, повертаючись додому, експрезидент знав, що його затримають. Після його затримання і оголошення результатів виборів масових протестів у країні не відбулось. Водночас буде другий тур.

Що означають ці вибори й повернення Саакашвілі для Грузії – у матеріалі Суспільного.

"Я поставив під загрозу своє життя і свободу і прибув сюди попри будь-які погрози. Я хотів би попросити вас піти на вибори 2 жовтня і проголосувати за "Єдиний національний рух" і ні в якому разі не за Іванішвілі", – заявив Саакашвілі напередодні виборів. Того ж дня його заарештували. Слідчі відомства Грузії вказали, що експрезидент перетнув державний кордон незаконно, але не уточнили, як саме він це зробив. Грузинські ЗМІ повідомили, що політик прибув з українського Чорноморська в порт Поті на поромі, сховавшись у вантажному контейнері.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Після першого туру виборів у Грузії найбільше голосів набрала провладна партія "Грузинська Мрія". Її засновник – Бідзіна Іванішвілі – є акціонером російського "Газпрому" і має російське громадянство. Водночас Іванішвілі офіційно пішов з політики.

Опозиційна "Єдиний національний рух", яку заснував Саакашвілі, взяла друге місце, результати виборів там називали "успішними". Членкиня партії ЄНР Ана Гоголадзе вважає перемогою те, що провладна партія набрала менше 50% голосів і відбудеться другий тур.

"Вибори 2 жовтня – це були не просто місцеві вибори, у них було також інше значення. Це був наче референдум. Люди зробили вибір між проросійським і проєвропейським розвитком, між проросійською і проєвропейською політичними партіями. І результати досить разючі. По всій Грузії провладна партія набрала менше 50%. Це партія, яка сама керує країною, але не змогла набрати 50%. Ми матимемо другий тур виборів мерів у столиці та у 6-7 великих містах", – зазначила вона.

Загалом другий тур виборів у мери проведуть у 20 із 64 муніципалітетів країни.

"У порівнянні з попередніми виборами наша партія має на кілька відсотків більше голосів. Наші результати покращилися на 7-8 відсотків. Це величезне покращення, якщо чесно. Ми найбільша опозиційна партія у Грузії. І наша місія – це не правити однією партією, як це було раніше, ми прагнемо до коаліційного уряду на усіх рівнях", – додає Гоголадзе.

Приїзд Саакашвілі додав партії ЄНР відсотків на виборах, вважає міжнародна експертка Наталія Іщенко: "І хоча дослідження на цю тему не проводилися, але вже можна стверджувати, що приїзд Саакашвілі в країну надихнув опозицію та став тим об'єднавчим фактором, який мотивував її здобути такі високі результати. Прогнозую, що фактор Саакашвілі впливатиме й надалі. Найбільші грузинські міста очікують другого туру виборів, і конкурентами керівній партії там беззаперечно будуть кандидати від "націоналів". Не сумніваюся, що присутність колишнього лідера ЄНР вплине на результати голосування у цих муніципалітетах".

Грузія після виборів.Чому люди не вийшли на протести після затримання Саакашвілі
Центральна площа в Тбілісі наступного дня після виборів. Фото: Суспільне

У перший день після виборів, в неділю 3 жовтня, на вулиці ніхто не вийшов. Ні через результати голосування, ні через затримання Саакашвілі. Голова неурядової громадської організації "Багатонаціональна Грузія" Арнольд Степанян, який був серед спостерігачів на виборах, розповів Суспільному, що "ті, у кого є постійне відчуття протесту, звичайно, голосують за опозицію. Звичайно, тоді опозиція повинна все це організовувати. Тут же опозиція, яка досягла непоганих результатів, відчутних результатів, не вважала за потрібне організовувати великі демонстрації".

Опозиція ж не організовує протести, оскільки зайнята виборами, "поки рейтинги партії ростуть", додає Гоголадзе: "Коли він (Саакашвілі – ред.) приїхав сюди і коли був арештований, тієї ж ночі грузини пішли до в'язниці підтримати його. Зараз наша головна місія – врахувати усі голоси. Захисти результати виборів – пріоритет, адже це буде гарантією звільнення Саакашвілі. І після цього ми будемо співпрацювати з дипломатами, неурядовими організаціями і європейськими партіями".

Уперше в Грузії на виборчих дільницях голоси рахували на відеокамеру. Під час самих виборів спостерігачі від різних організацій нарахували певну кількість порушень. Наприклад, Transparency International-Georgia (TI) нарахували 160 дрібних і досить серйозних порушень упродовж дня. А "Багатонаціональна Грузія" – 79 випадків.

Арнольд Степанян, голова НГО "Багатонаціональна Грузія", зазначив, що здебільшого це неправильне маркування, обмеження прав спостерігачів, спроби повторного голосування.

"Але загалом не було порушень, які б могли вплинути на результати голосування", – зазначив він.

Міжнародні ж спостерігачі назвали день виборів спокійним. Звернули увагу на дрібні порушення, утім, загалом позитивно оцінили процес. З мінусів назвали негативну риторику партій щодо одне одного.

"Збільшення агресії, риторики ненависті та фейкових новин у соціальних медіа упродовж кампанії – чіткий індикатор того, що багато чого ще має бути зроблено у найближчому майбутньому. Це має паралізуючий ефект на подальшу демократичну консолідацію", – зауважив голова делегації Конгресу місцевих і регіональних влад Європи Девід Ерей.

Мешканці Тбілісі також розповіли Суспільному, що виборчий процес пройшов мирно:

"Були маленькі негаразди, але це всюди таке буває, це не дивно. Вибори пройшли у мирній нормальній обстановці. Ніхто на мітинги не збирався, нічого такого не було", – зазначив мешканець Тбілісі Георгій. Його підтримує місцева жителька Додо: "Я взагалі-то живу в районі, але по свідченнях телебачення – наче нормально".

Водночас деякі розповіли про підкупи виборців ще до голосування. Ірина, яка живе в Тбілісі, зізналася, що її знайомі, які працюють у державних установах, скаржилися, що їх змушували голосувати за провладну партію і погрожували звільненням. Дехто, з її слів, під час голосування на бланку дописував, що компанія примусила це зробити: ""Грузинська мрія" пропонувала по 20 ларі (170 грн). Знайомі скаржилися, що на роботі їх змушували голосувати за "Мрію", інакше могли звільнити".

Щодо повернення Саакашвілі – думки місцевих різняться. Одні говорять, що сумували за експрезидентом і чекали на повернення. Інші ж закидали, що він вже громадянин України і має покинути Грузію.

"При Саакашвілі люди боялися потрапити у в'язницю, там знущалися. Мене посадили за наркотики, хоча їх у мене не було", – розповідає таксист у Тбілісі, він попросив не називати його ім'я.

Нині проти Саакашвілі відкрито чотири кримінальні провадження. Його заочно засуджено до шести років ув'язнення. За одну справу загрожує 3 роки, за іншу – 6, ще у двох справах вироку поки немає. Роки не сумуються, більший термін поглинає менший. Сторона захисту наполягає, що справи політизовані.

"Коли Міша був президентом, він пригощав своїх гостей і витрачав державні кошти. Це нормально. Ідеться не про великі гроші. Це ресторан і таке інше. Тепер йому це висунули як обвинувачення. Коли він був у Чехії, то приніс на кладовище Вацлава Гавела квіти. Він купив їх не за свої гроші, а з бюджету. Це йому теж коштувало обвинувачення і кримінальної справи. Це комічно. Інша справа проти нього – про підписане помилування. Але це абсолютне право у країнах, де є таке право у першої особи держави. А грузинська прокуратура і суд у цьому вбачають злочин", – зазначив адвокат Саакашвілі Бека Басілая.

Після затримання Міхеіл Саакашвілі оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти нього у Грузії відкрили також нову справу — незаконний перетин грузинського кордону. На запит Суспільного щодо того, чи почали в українській Держприкордонслужбі відповідне розслідування, помічник Голови Державної прикордонної служби України Андрій Демченко сказав, що інформації про це не має.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна повертатиме Саакашвілі, адже він має українське громадянство. При цьому Зеленський розповів, що був здивований тим, що Саакашвілі поїхав до Грузії, адже в Україні він очолює Виконавчий комітет реформ при Офісі президента.

Читайте також: Голодування у грузинській тюрмі, вибори та стосунки з нардепкою. Що відомо про затримання Саакшвілі

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок