Уповноважена з прав людини Людмила Денісова заявила, що грузинська влада порушує права ув'язненого експрезидента країни та громадянина України Міхеіла Саакашвілі на захист у суді, зв'язок із зовнішнім світом та віросповідання.
"Уповноважений Верховної ради з прав людини Людмила Денісова за підсумками проведеного 27.10.2021 року виїзного моніторингу дотримання конституційних прав і свобод громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеіла Саакашвілі в пенітенціарній установі Руставі, Республіка Грузія висловлює рішучий протест у зв’язку з відмовою грузинської влади надати йому медичну допомогу в цивільній лікарні, а також наявністю грубих порушень його процесуальних прав", — йдеться у заяві Денісової.
Зокрема, омбудсманка заявила, що судовий розгляд у інших двох кримінальних справах, які були порушені ще у 2014 році відбувається з порушенням процесуальних прав, судові засідання не призначаються вже другий місяць, а клопотання адвокатів та особисто особисто Саакашвілі, який хоче і бажає публічного розгляду цих справ, про призначення судових засідань судом ігноруються і не розглядаються.
"Такі дії судової влади Грузії є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд, а також розгляд справи упродовж розумного строку, але не протягом 8 років", — зазначила уповноважена з прав людини.
Окрім того, за її словами, є порушення прав Саакашвілі на зв’язок із зовнішнім світом та свободу віросповідання.
"Міхеіл Саакашвілі обмежений у праві спілкуватися з рідними та близькими через заборону керівництва пенітенціарного закладу користуватися телефоном. Також йому не дозволено спілкуватися із обраним ним священнослужителем, що є порушенням статті 41 Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями", — наголошено у заяві омбудсманки.
Чому Саакашвілі у в'язниці
1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. При цьому раніше в країні його заочно засудили до шести років ув'язнення: суд визнав його винним в організації нападу на колишнього грузинського депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році. Тоді Гелашвілі у центрі Тбілісі побили співробітники МВС, завдавши йому важких травм. Справу вдруге порушили у 2013 році, після закінчення каденції Саакашвілі.
Читайте також: Саакашвілі прибув до Грузії у вантажівці з молочними продуктами – прокуратура
Експрезидента країни було затримано 1 жовтня. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили нову справу — незаконний перетин грузинського кордону.
Що відомо
- Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова 27 жовтня зустрілася у в'язниці в місті Руставі з експрезидентом Грузії, українським громадянином Міхеілом Саакашвілі.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повертатиме Саакашвілі, адже він має українське громадянство. При цьому Зеленський розповів, що був здивований тим, що Саакашвілі поїхав до Грузії, адже в Україні він очолює Виконавчий комітет реформ при Офісі президента. 5 жовтня стало відомо, що Саакашвілі написав листа Зеленському.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!