“Vax” – слово року 2021. Експерти розповіли, хто і як його обирає

“Vax” – слово року 2021. Експерти розповіли, хто і як його обирає

Ексклюзивно
“Vax” – слово року 2021. Експерти розповіли, хто і як його обирає
АР

Фахівці, які працюють над створенням Оксфордського словника англійської мови, обрали найпопулярніше слово 2021 року. Ним стало слово “vax”, яке означає як “вакцинацію”, “вакцину”, так й дієслово “вакцинувати”. За словами редакторки словника Фіони Макферсон, немає кращого слова, яке б відображало атмосферу цього року.

Як добираються слова року, чи є вони віддзеркаленням суспільств та яке слово могло отримати титул “річного”, якби в світі не існувало коронавірусу — в ефірі Українського радіо розповіли соціальний психолог Ігор Гусєв та керівниця програми з філології Українського католицького університету Олени Синчак.

“Оксфордський словник особливий тим, що він вміщує перші пам'ятки англійської мови ще з ХІІ століття. У результаті слова, які там подають, мають тлумачення з цього періоду, якщо вони були вжиті в пам'ятках того часу. Словник є дескриптивним, тобто він описує мову, якою вона є, а не нормалізує її. Тоді як, наприклад, більшість українських словників є прескриптивними: вони показують взірець мови і багато відсіюють”, - розповіла Олена Синчак.

За словами експертки, оскільки англійська мова в глобальному вимірі є дуже різною, то словник показує всі її варіанти.

“У команді Оксфордського словника перший добір слів здійснюється автоматично, його робить машина, яка обирає з великого корпусу текстів англійської мови нові слова, які з'являються. Потім є велика команда фахівців, які вивчають слова, відібрані машиною, і на основі цього вивчення відбирають ті, які можуть потрапити в словник. Пізніше з цих слів створюють словникові статті. На етапі, коли створюють ці статті, працює редактор, який відповідає за звукове відтворення слова. Тому в словнику позначається написання слова і його вимова британською та американською англійською”, — пояснила Синчак.

При цьому, при виборі нових слів, колектив Оксфордського словника відштовхується від мови медіа. Так, було створено корпус англійської мови, до якого входять мільйони медійних текстів.

"Що цікаво, що наше уявлення про літературну мову сформувалося на основі художньої літератури. Слова, які потрапляють в українські словники, мають бути задокументовані в літературі. Британці ж відштовхуються від медійних текстів, адже медійна мова набагато швидше формується та змінюється. Тому слова року, які обирає Оксфордський словник, - це наче знаки нашої епохи, ключові слова, які траплялися найчастіше”, — зазначила експертка.

Водночас Синчак помітила, що колектив, який формує Оксфордський словник, має певні теми, на яких робить акцент: “У цьогорічному звіті словника немає, наприклад, слова “війна”. Можливо, це пов'язано з орієнтирами, які ставлять для себе самі укладачі словника. Але вони, до прикладу, звертають велику увагу на зміну клімату і велика категорія слів, які вони оновили в словнику, стосуються саме цієї теми. Зокрема, в них є цікавий термін “кліматичні біженці” або “біженці, які стали такими через зміни клімату”. Упорядники відстежили, що частотність цього виразу більша, ніж раніше”.

Так, на думку Ігоря Гусєва, “якби в світі не було пандемії, то цього року слово року могло би обиратися з екологічної сфери, адже природа та екологія підносять нам сюрпризи, або з питань соціального порядку денного. Йдеться про питання рівності, різноманітності, прийняття".

При цьому він відзначив, що Оксфордський словник — не єдиний, який визначає “слова року”.

“У світі щороку обирають якесь слово року й зазвичай воно виокремлюється завдяки неординарній подія, чомусь, що виходить за рамки звичайного життєвого укладу. Коли слово року обирають наші фахівці, це прив’язано до дуже гучних подій в країні, наприклад, Євромайдану”, — розповів він.

Що відомо

  • З початку пандемії COVID-19 у німецькій мові з'явилося більш як 1200 неологізмів. Багато з них з'явилися через карантинні обмеження, до яких довелося пристосовуватися людям.
  • У 2020 році Оксфордський словник не обрав "слово року", оскільки вважав, що минулий рік неможливо було вмістити в одне слово. Тому власне визначення отримав кожен місяць року.
  • Словом 2019 року за версією Оксфордського словнику стало поняття climate emergency — кліматичний надзвичайний стан.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди